Viděl jsem je, jak se po desítkách noří do míst, kde zimovaly „moje“ parmy, tloušti nebo jeseni a s pocitem zoufalé bezmoci zatínal pěsti. Jindy jsem kráčel kolem vody, počítal černé stíny na stromech, násobil pěti sty gramy na jeden hladový krk a den a počítal, co by mohlo na jaře v řece zbýt. Vycházelo mi, že nic nebo skoro nic a později jsem se znovu a znovu přesvědčoval, že jsem se ve svých „výpočtech“ v podstatě nemýlil. Nemůžu mít rád kormorány a přestože jsou to bezpochyby krásní ptáci, rád je opravdu nemám.

Otava, prosinec 2004 - kormoráni, volavky, něco kachen. Dnes na tomto místě moc kormoránů nepotkáte, protože množství dostupné potravy už jim za delší pobyt nestojí...
Vystudoval jsem ale biologii a rozhodně netrpím předsudkem, že všechno, co má zahnutý zobák a je schopné utrhnout člověku kousek z toho, na co si v přírodě dělá právo, by mělo být zlikvidováno. Proto se pokusím v tomto článku přiblížit případnému čtenáři život kormoránů, důvod jejich přítomnosti na našem území i jejich vliv na naše vody a poctivě zvážit, kolik pravdy lze nalézt v argumentech jejich zastánců. Je pravda, že s tím poctivým zvážením to bude těžké, protože nezaujatý soudce tedy rozhodně nejsem, ale budu se fakt snažit.
Kormorán velký (Phalacrocorax carbo) je poměrně velký rybožravý pták z řádu veslonozí. Typickým znakem této skupiny jsou všechny čtyři prsty na nohou srostlé plovací blánou.

Dospělý kormorán má rozpětí křídel 130 – 160 cm a váží 2 – 3,5 kg. Samice bývají menší než samci.
Potravou kormorána jsou téměř výlučně ryby – ideálně sice ve velikosti 10 – 20 cm, často ale i přes 30 cm a v případě nutnosti si dovede poradit i s daleko většími. Největší rybou pozřenou kormoránem, o níž jsem někde našel zmínku, byla treska tmavá dlouhá 51 cm. Kormoráni loví ryby v hejnech, potápějí se za nimi do hloubky až 10 m a při lovu spolupracují – vytvářejí jakousi rojnici.
Druh je vůbec společenský, i hnízdění probíhá v koloniích, které mohou být početné a zahrnovat stovky až tisíce hnízd. Samice snáší obvykle 3 – 4 modravá vejce, která se líhnou za 28 - 31 dní. Dalších zhruba 50 dní trvá péče o mláďata na hnízdě.
Kormorán se vyskytuje v širokém pruhu zahrnujícím téměř celou Evropu a rozsáhlé oblasti Asie, dále v části Afriky a dokonce i část Austrálie.
Zájemcům o více detailů ze života kormorána doporučuji návštěvu některého z níže uvedených odkazů:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kormor%C3%A1n_velk%C3%BD
http://www.biolib.cz/cz/taxon/id8384/
http://www.priroda.cz/lexikon.php?detail=1004
http://www.naturfoto.cz/kormoran-velky-fotografie-15.html
Čím kormorán škodí
Ptáků, kteří se živí rybami jsou desítky druhů. Rybářům přitom nijak zásadně nevadí ledňáček, potápky, morčáci, orlovec říční, orel mořský a jisté výhrady mají snad jen proti volavkám, kterých v poslední době rovněž hodně přibylo.
Škodlivost kormorána je dána jeho velikostí, schopností se za rybami potápět a tendencí sdružovat se do početných hejn. Protože kormorán potřebuje denně k přežití kolem 350 g ryb (optimálně 0,5 kg), dokáže stočlenné hejno denně spořádat až 50 kg rybího masa. Při průměrné ichtyomase našich toků kolem 200 kg/ha tedy toto hejno za 4 dny kompletně odrybní hektar vody (takto ideálně by to fungovalo např. na pstruhových revírech, kde převažují ryby do 30 cm vhodné jako kormorání kořist).
Zimující populace kormorána dosáhla v roce 2008 počtu 12 768 kusů (oficiální údaj ze stránek birdlife.cz). Toto množství ptáků spotřebovává kolem 6 tun rybího masa denně. Za zimu je to pravděpodobně 500 – 600 t a to převážně na svazových revírech. Svaz přitom nedostává na rozdíl od podniků provozujících produkční rybářství žádnou finanční kompenzaci. Je to dáno současným právním stavem - ryby ve volných vodách nejsou ničím majetkem a tudíž za ně nemůže být vyplacena náhrada.
Podle oficiálních údajů ČRS odloví jeho členové ročně 3200 t ryb, z toho 2600 t kapra, který se do revírů dodává v podobě odchovaných násad a z velké části nevzniká jako přirozená produkce volných vod. Dá se tedy říci, že kormoráni u nás uloví zhruba tolik ryb, kolik členové ČRS, pokud odečteme jediný druh – již zmíněného kapra.
Kromě ryb přímo zkonzumovaných je ke škodám způsobeným tímto druhem nutno přičíst ryby poškozené při lovu, které nesou typické stopy po zásahu kormoráním zobákem. Velká část z nich následně uhyne.

Dále kormoráni svým trusem likvidují stromy na březích řek. Stromy odumírají, v podstatě „spáleny“ agresivními produkty kormoráního zažívání.
Rybáři škody způsobené kormoránem zpravidla vyčíslují v penězích, což je klasický pozůstatek starého přístupu. Vždy, když vidím výpočty v duchu „bylo zlikvidováno tolik a tolik plevelných ryb v ceně 20 nebo i 40 Kč za kilogram“, otvírá se mi kudla v kapse. Mnohým ještě nedošlo, že kormoráni působí nedozírné ekologické škody – totálně ničí celá rybí společenstva lipanových a parmových úseků řek, způsobují naprosté vyhlazení lokálních populací lipana, potočáka, parmy a dalších druhů včetně řady chráněných. Tyto ryby do řek nikdo nevrátí. S nimi mizí původní genofond našich řek, rozvracejí se potravní vztahy a v podstatě se hroutí celý ekosystém některých vodních toků. To žádné peníze nespraví.
Jenom pro zajímavost - na jednom jihočeském toku byl údajně povolen odstřel kormoránů až tehdy, kdy v jejich žaludcích skončil ochranářský program plánující vypuštění asi tisícovky odchovaných jedinců původní šumavské formy pstruha s "naočkovanými" glochidiemi (larvami) vymírající perlorodky říční...
Kormoráni v Evropě
Evropská populace kormorána prošla v minulosti těžkou zkouškou. Vlivem pronásledování klesly kolem roku 1950 v severozápadní a střední Evropě stavy tohoto druhu na 3 500 až 4 300 hnízdících párů. Od té doby se počet navýšil téměř stonásobně – jeden z posledních údajů hovoří o 310 000 hnízdících párů. Spolu s mláďaty je to hodně přes milión kusů.
Většina evropské populace obývá mořská pobřeží, vnitrozemských kolonií je velmi málo a nejsou tak velké.
Potíže nastanou kormoránům v zimě. Na severu Evropy se jim v této době obtížně shání potrava a proto velká část ptáků např. z Pobaltí táhne na jih, původně až do Středomoří. Během těchto cest objevili táhnoucí kormoráni naše vody a zhruba od přelomu 80. – 90. let 20. století u nás začali zimovat, přičemž počet zimujících jedinců narůstal doslova geometrickou řadou (první dva kormoráni zimovali v Praze v roce 1986, v zimě 2001-2002 už v Tróji zimovalo 1620 ptáků).

Škody působí kormoráni v celé Evropě, ale všude boj s nimi naráží kromě překvapivé vitality a inteligence těchto ptáků i na odpor institucí pečujících o ochranu přírody. Většina z nich má poměrně idealistické představy, kterých hodlá dosáhnout blíže nespecifikovanými způsoby a prozatím doporučuje spíše monitorovat situaci a hledat řešení. Typickou ukázkou tohoto přístupu je text, který jsem jako doslovnou citaci stáhl ze stránek Wikipedie (odkaz je v textu výše):
„Napjatá situace vedla v evropském měřítku k přijetí Usnesení Evropského parlamentu ze dne 4. 12. 2008 o vypracování evropského plánu na regulaci populace kormoránů s cílem snížit rostoucí škody, které kormoráni způsobují rybím populacím, rybolovu a akvakultuře (2008/2177(INI)).
Toto usnesení mimo jiné vyzývá Evropskou komisi a členské státy ke sledování populace kormorána velkého (které bude podkladem pro každoroční zachycení stavu a vývoje této populace), vypracování vědeckého projektu hodnotícího velikost a strukturu populace, vytvoření příznivých podmínek pro spolupráci na základě spolehlivých údajů, ustavení pracovní skupiny k utřídění postojů a argumentace jednotlivých stran sporu, k vypracování plánu regulace populace, který umožní dlouhodobě kormorány integrovat do kulturní krajiny, ke stanovení definice "závažné škody", k vypracování pokynů týkajících se výjimek ze směrnice o ochraně ptactva, k podpoře udržitelné regulace populace kormorána velkého a hledání řešení těchto problémů.“
Když to tak čtu, tak myslím, že ještě nějakých deset let budou mít byrokrati co dělat a kormoránům nic zásadního nehrozí.
Je sice pravda (přinejmenším se to píše), že se na území Evropy ročně odstřelí kolem 50 000 jedinců, ale evidentně toto množstí není schopno vyvolat pokles stavů a je bez potíží nahrazováno v rámci přirozené reprodukce.
Kormoráni na našem území
Na našem území máme jen minimum zpráv o přítomnosti kormoránů v historických dobách. Lze očekávat, že naším územím spíše protahovali, protože tehdejší vodstvo zahrnovalo jen tekoucí vody, které v zimě z velké části zamrzaly. V pozdějších dobách došlo k rozkvětu rybníkářství a v Čechách i na Moravě vznikly desetitisíce rybníků, jejichž majitelé se ovšem s kormorány rozhodně nehodlali o své ryby dělit. Existují např. doklady, že se kormoráni pokusili na našem území zahnízdit v 19. století, ale tato snaha byla zmařena lidským úsilím.
Každopádně historickou přítomnost kormorána a jeho původní výskyt na našem území nelze zpochybnit. Jenže dnes má jeho výskyt poněkud jiný charakter i dopad.

První doložené hnízdění v moderní době je zaznamenáno v roce 1982 na Věstonické nádrži (prostřední ze soustavy nádrží pod Pálavou) a hned o rok později na Třeboňsku. Na této jihočeské kolonii můžeme ukázat dynamiku vpádu kormorána na naše území. V roce 1983 tu hnízdily 3 páry, v roce 1984 už 18 párů a v roce 1988 si přítomnost 142 hnízdících párů vynutila první regulační odstřel.
V současnosti jsou těžišti hnízdění kormorána u nás stále obě jmenované lokality a stavy jsou udržovány na úrovni 200 – 232 párů (údaj je starý už několik let, ale předpokládám, že se současná čísla o mnoho lišit nebudou).
Hlavní problém u nás ovšem nepředstavuje místní hnízdící populace, ale ptáci ze severněji položených oblastí, kteří se u nás naučili zimovat. Jejich počet je podstatně vyšší, údaje z let 2005 – 2007 hovoří o 8559 – 9219 zimujících ptácích zjištěných během lednového sčítání, v roce 2008 pak bylo ve stejném období zaznamenáno 12768 kormoránů. Zdrojem jsou ornitologické stránky birdlife.cz, žádné odhady krvežíznivých rybářů (informace o kormoránech včetně grafů najdete v dolní části odkazované stránky).
http://www.birdlife.cz/index.php?ID=1787
Zimující ptáci se pohybují po krajině, hledají místa s nezamrzlou vodou a u nich se usazují na tak dlouho, dokud je daná lokalita dokáže uživit. Nejsou vázáni na žádnou konkrétní lokalitu, prostě se krmí dokud je čím, zanechávají za sebou menší řeky téměř bez života a větší s výrazně poškozenou strukturou obsádky a postupně se přesouvají dál.
S rostoucím vyčerpáním mnoha potravních zdrojů se odvažují do stále těsnější blízkosti měst a v podstatě už na našem území nenajdeme řeku, která by nebyla poznamenána jejich návštěvami.
Poměrně rozsáhlý přehled o historii výskytu kormorána na našem území i s malým pokusem o analýzu jeho potravy vyšel v Živě 5/2007. Článek (velmi kvalitní) je ve formátu pdf ke stažení zde:
Jak vnímají přítomnost kormoránů rybáři
Aby bylo patrné, jak vnímají postižení řek přítomností kormoránů někteří rybáři, vybral jsem na chytej.cz a ze své soukromé korespondence několik úryvků. Snad se jejich autoři nebudou zlobit.
A zeptám se zarytých obhájců kormoránů – víte o tom? Tenhle stav na našich řekách skutečně chcete?
Slepá ochrana kormoránů k němu nevyhnutelně vede. Ty dnes už téměř prázdné řeky - to je naše příroda, kterou je třeba chránit.
Zimní lov tloušťů na plavanou, menší jihočeská řeka
„Dokud jsem byl blízko vsi, nabyl jsem dojmu, že to bude dobré. Během krátké doby jsem chytil 3 docela pěkné tlouště a začal jsem být optimistický.
Jenomže jakmile jsem se vzdálil od civilizace a dostal se na svoje nejoblíbenější místa, už jsem si ani necvrnknul. Prostě několik hodin bez záběru.
Vypozoroval jsem, že zhruba posledních 5 let je to tam rok od roku horší. Je to paradox, mám nový bezvadný prut, nový špičkový naviják s bojovou brzdou, zjemnil jsem kmenový vlasec až na nebezečných 0,12 mm, háčky jsou super ostré, chemicky ostřené, ale to podstatné chybí - ryby!“
Pstruhový revír, severní Morava
Dneska se dělal kontrolní odlov na naší říčce po návštěvě kormoránů – výsledky byly mnohem horší než jsme čekali. Dlouhé úseky úplně bez ryb, pak sem tam nějaký roček pstruha, pár lipánků, větší ryba nikde. Myslím že na zahájení ani nepůjdu …
Pstruhový revír, severní Morava
Po zimní návštěvě kormoránů je to horší než jsem viděl v nejčernějších snech. Na celém potoce, který je chráněnou rybí oblastí se odlovilo 25 ks generačky lipana. Pstruh duhový téměř nespatřen a potočáka pár kousků.
Kdo se zastává kormoránů?
Kdo vůbec jsou lidé, kteří se dnes kormoránů zastávají, co je k tomu vede a jaké argumenty používají na jejich obhajobu? Musím říct, že určitá část z nich jsou odborní biologové, kteří by rádi nechali přírodu, ať si své problémy vyřeší sama a většina potom milovníci a pseudomilovníci přírody všeho druhu, kteří bývají hodně slyšet, ale o jejich rozhledu a úrovni argumentace nemá velkou cenu mluvit – pro ně je prostě zabíjení ptáků špatné (ono je - ale je otázka, co jiného se dá v případě kormorána dělat).
Záměrně se zde vyhnu slovu „ekologové“, protože 99 % lidí u nás neví, kdo to ekolog je (jestli si myslíte, že je to nějaký nadšený ochránce přírody, patříte mezi ně také). Ekologický aktivista a ekolog neznamenají totéž.
Mnozí z těch, kdo kormorány brání, dokonce připouštějí, že kormorán je přemnožen, ale zjevně se děsí toho, že by se likvidace zimujících kormoránů zvrhla v jakýsi hon na čarodějnice a tento druh se mohl znovu octnout na pokraji vyhubení. Až tak daleko by to opravdu zajít nemělo, v tom s nimi souhlasím. A teď přijde jedno moje veliké soukromé ale...
...ale už roky žiju s přesvědčením, že jednotlivé skupiny obratlovců si v naší zemi nestojí z pozice ochrany přírody stejně.
Ptáci jsou oproti volně žijícím rybám doslova protěžovanou skupinou. Jejich výskyt je mapován stovkami dobrovolníků, těší se všeobecné oblibě a ochraně. Ryby žijí s jakýmsi cejchem tvorů, kteří plavou ve vodě proto, aby byli sežráni – ať už člověkem nebo aby se staly součástí přírodního potravního řetězce.
Ten, kdo má rád ptáky, skončí jako amatérský ornitolog, pozoruje své oblíbence a dělá vědu. Kdo má rád ryby, stane se pravděpodobně rybářem, trápí je, zabíjí a plní si s nimi mrazák. Přinejmenším v očích veřejnosti. To, že to zdaleka neplatí pro všechny rybáře, společnosti jaksi uniká.
Chcete se přít, že to tak není?
Zkuste zničit nějaké významnější hnízdiště čehokoli opeřeného – uvidíte ten kravál. Naproti tomu bagr likvidující trdliště lipana je epizodka, která nestojí za povšimnutí často ani činovníkům rybářského svazu, natož někomu dalšímu.
Život ptáka je vnímán jako daleko cennější než život ryby. Zabití většího počtu ptáků je neomluvitelné barbarství. U ryb se tomu obvykle říká úhyn a spraví to pár tisíc korun.
Když někdo utýrá psa, dostane se možná i do hlavní zpravodajské relace v televizi. Ještě jsem ale neslyšel, že by se to někomu stalo za zacházení s rybou. Bohužel to vede k tomu, že velká část rybářů se sama chová k rybám jako dobytek a ještě stávající stav prohlubují. Tady bychom se měli podívat do vlastních řad a udělat si v nich pořádek – musím to přiznat, protože jsem v úvodu článku slíbil, že se pokusím být fér. Tohle je hodně vina rybářů a měli by si to uvědomit. Každý, kdo vidí běžné zacházení průměrného českého rybáře s úlovkem, nemůže získat dojem, že dotyčný má ryby rád a váží si jich. Ani omylem.
Předchozí odstavec do jisté míry vysvětluje, proč zastánci kormoránů budou vždy přesvědčeni o ušlechtilosti a správnosti svých argumentů, zatímco pták, který už dávno nepotřebuje v podstatě žádnou formu ochrany (snad kromě určité ochrany některých domáccích hnízdních kolonií) likviduje poslední životaschopné populace původních druhů ryb, jež budou v nejlepším případě nahrazeny genetickým mixem odchovanců z umělých líhní a to jen do té doby, než se hladová hejna vrátí.

Další, kdo má paradoxně zájem na tom, aby kormorán nezmizel ze seznamu chráněných druhů, je část produkčních rybářů. Asi ne zrovna ti, kteří v zabahněných gumácích sledují na výlovech, jak už zase přišli o výsledky své práce, ale někteří výše postavení manažeři rybářských závodů zřejmě ano, protože jinak bych už z tolika úst neslyšel, že jednou ze skupin, která bojovala za to, aby kormorán nebyl vyřazen ze seznamu zvláště chráněných druhů, jsou právě zástupci produkčních rybářství, jejichž podniky pobírají odškodné za způsobené škody.
Jak argumentují zastánci kormoránů
Podívejme se na některé argumenty zastánců kormoránů, proč jejich počty radikálně neomezovat. Zároveň se je pokusím okamžitě komentovat - a zpravidla jim oponovat.
1) Podmínky k jejich přemnožení jsme vytvořili tím, že jsme vybudovali rybníky a přehrady, díky nimž mnohé úseky řek nezamrzají.
Ano, to je pravda. Ale je to snad důvod, proč si nechat vybít naše vody zimujícími ptáky? Nebo snad máme ty rybníky a přehrady opět zlikvidovat?
Postavením měst jsme vytvořili ideální podmínky pro potkany – a co s nimi děláme?
Skutečně jsme to byli my lidé, kdo vytvořil podmínky lákající k přezimování kormorány, kteří by jinak byli nuceni vážit cestu až do Středomoří. Jenže kormoráni nelikvidují jen obsádku rybníků a sekundárních pásem pod přehradami. Oni likvidují kompletní obsádku mnoha toků lipanového a parmového pásma včetně chráněných nebo zranitelných druhů ryb. Otázka dnes stojí tak, zda jsou pro nás přednější domácí populace ryb nebo hejna zimujících ptáků ze severu Evropy.
2) Kormoráni zabíjejí jen malé pro rybáře neatraktivní ryby.
I tohle je pravda. Jenže každá sebevětší ryba vyrostla z malé a místy jsou zlikvidovány celé ročníky v oblíbené kormorání velikosti, takže ptáci pak atakují stále větší ryby včetně kusů, které už nejsou schopni často ani pozřít. V konečném důsledku jsou schopni prakticky zlikvidovat veškerou obsádku snad s výjimkou vysazených kaprů.
Další potíž je, že si sice stále spousta lidí myslí, že pro rybáře je atraktivní hlavně kapr, štika, candát a možná ještě sumec s úhořem nebo pstruzi, ale není to tak docela pravda. Jsou tisíce těch, kdo umějí ocenit živou řeku plnou těch nejobyčejnějších ryb a vůbec si s nimi nemusí plnit mrazák.
Krom toho ryby spolykané kormorány následně chybí jako potrava dravých ryb - v podstatě je to i jeden z důvodů poklesu početnosti rybích dravců.
A úplně nakonec - lipan s potočákem, kteří velmi trpí přítomností zimujících kormoránů, jsou mimořádně cenné ryby a to po všech myslitelných stránkách.
3) V potravě kormorána převládají plevelné bezvýznamné druhy ryb.
Neznám žádné plevelné druhy ryb. Jako biolog se biologů zeptám – který rybí druh je tak bezvýznamný, že je ho možné v ekosystému zcela vynechat?
Napadají mě snad jen vzácné chráněné druhy žijící dnes v našich potocích a řekách v omezených počtech. Ty bychom se měli snažit zachovat pro jejich vzácnost. Ale právě druhy, kterými se kormorán živí (plotice, okoun, jelci, pstruh, lipan), jsou na řekách těmi, na kterých rybí společenstvo té které lokality stojí a padá.
Tyto druhy jsou zároveň potravní základnou pro spoustu dalších predátorů – rybích i nerybích. A jestliže se jejich počty díky kormoránovi dostávají někde i pod desetinu ideálního stavu, pak je asi něco špatně a vzhledem k významu těchto ryb pro celý ekosystém je to katastrofa.

4) Plašit kormorány nemá cenu – úlovek vyvrhnou a pak musí lovit znovu. Zabijí tak víc ryb.
Ano, i tohle je pravda. Ochránci kormoránů vesměs používají pravdivé argumenty. Jde ale o to, jaké závěry z nic vyvozují.
Při současných počtech je ale jedno, jestli kormoráni zdevastují ten který úsek o týden dřív nebo později. Oni se budou vracet, dokud tam nějakou potravu najdou. Opravdu nemá smysl je plašit, je třeba jim nedovolit, aby naše řeky totálně zdevastovali. A to znamená je zabíjet. Je mi líto…
5) Zabíjet kormorány je zbytečné, jsou opatrní a uloví se jich velmi málo. Často se užívá i argument, že myslivci nejsou schopni odstřelem dostatečně redukovat populaci lišek a s kormoránem to bude podobné.
To je argument jak noha. Pokud odstřel není schopen počty kormoránů omezit, pak není čeho se bát, ne? Nepovolit odstřel s argumentací, že se kormoránů stejně odstřelí málo, to je skutečně pozoruhodné zdůvodnění.
Myslím si ale, že kormorán není liška a je dost zásadní kdo, jak a s jakou motivací ho bude lovit. Navíc myslivci lišky možná dostatečně tlumit nezvládají, ale nikdo je v tom aspoň neomezuje.
6) V důsledku lidské činnosti mají kormoráni usnadněnou práci. V regulovaných korytech se ryby nemají kam schovat a místy se hromadí ve velkém počtu a představují pro kormorání hejna až příliš lákavý cíl.
Tohle je bohužel pravda. Přes to všechno, že jsem se pokusil potřít argumenty těch, kdo se kormoránů zastávají, v tomto bodě jsem přesvědčen, že se musíme s ochranáři spojit a bojovat proti těm, kdo z našich řek vytvářejí kanály, které snad vypadají hezky na rýsovacích prknech, ale v reálu neumožňují plnohodnotný život rybí obsádky i dalších vodních organismů.
I když tady napadám argumenty, kterými se část ochranářů ohání, nepohrdám těmito lidmi, vážím si jejich práce (ti, pro které je ochrana přírody prací, většinou nejsou žádní zaslepení fanatici) a kdykoli bych byl ochoten se s nimi spojit při řešení jakéhokoli problému, na němž dokážeme spolupracovat.

7) Časem údajně zafungují autoregulační mechanismy a počet kormoránů poklesne.
Ano, to je vskutku zajímavá myšlenka. Jenom nevím, jak dlouho bude třeba čekat na ten zázrak a jak budou naše řeky vypadat v okamžiku, kdy k němu skutečně dojde.
Četl jsem, že kormoráni pitvaní za účelem analýzy obsahu zažívacího ústrojí byli doslova promořeni parazity, ale nemám pocit, že by míra jejich životaschopnosti potřebná k tomu, aby drancovali naše vody, tím byla zásadně omezena. Budeme čekat na nějakou kormorání pandemii, mimořádně krutou zimu nebo jiný „zásah shůry“ a necháme naše řeky kormoránům napospas?
8) Příroda nastolí rovnováhu.
V první řadě je otázka, co je ještě v dnešní přírodě v rovnováze. Vzhledem k tomu, že člověk jakoukoli přírodní rovnováhu narušuje svou činností rychleji než fungují běžné autoregulační mechanismy, musí se o udržení aspoň jakési minimální pseudorovnováhy postarat sám. Už roky to funguje například u jelenů a divokých prasat.
Kdyby se u nás 12 tisíc zimujících kormoránů uhnízdilo, došlo by ke zhroucení jejich populace během dvou tří let. Jenže kormoráni u nás potřebují jen přezimovat. Pohybují se přitom po celém našem území a využívají veškeré dostupné zdroje. Jejich přežití není vázáno na množství potravy v našich řekách. Jestliže se tu nedokáží uživit, mohou putovat dále na jih a vrátí se, jen co se stavy ryb byť i jen trochu obnoví. Naše vody jsou jen zdrojem potravy pro zimující kormorání populaci, která je využívá, ale závislá na nich v zásadě není. Teprve likvidace všech zdrojů v rámci celé Evropy by mohla vyvolat kolaps kormorání populace.
Navíc největší vliv na její početnost má potravní nabídka v oblastech jejich hnízdění. Pokud dokážou úspěšně vyhnízdit, ztráty vzniklé během přezimování snadno doplní.
9) Rybáři hospodařící na volných vodách by mohli dostávat odškodné po vzoru svých kolegů hospodařících na rybnících.
Ano? A co si za něj koupí? Metráky kapra? Ročky původních druhů odchované kdesi v líhních? Větší ryby bez návyků potřebných k přežití v řece, které se znovu a znovu nechají decimovat povodněmi a predátory?
Jakou cenu mají původní populace divokých říčních ryb - původní genofond druhů obývajících naše řeky? Čtyřicet korun za kilo živé váhy? Jestli si tohle někdo myslí, tak především on by se měl stát terčem kritiky ochránců přírody.
Vždyť tady je likvidována naše skutečná příroda a nikdo odpovědný, zdá se, není ochotný hnout pro ni ani prstem. Ochránci přírody a rybáři by se měli spojit a ne se vzájemně napadat, protože v konečném důsledku jim jde o totéž.
10) Kormorán je zvláště chráněný druh.
Ano je. Kdysi jím byl i oprávněně. Ale na to, aby se živočich do nějaké zákonem vyměřené škatulky dostal a také aby se v ní udržel, potřebuje splňovat určitá kritéria.
Vážně je splňuje rybožravý pták, jehož evropská populace překračuje po vyhnízdění milión kusů a který působí nedozírné hospodářské škody?
Problém je v tom, že aktualizace seznamu chráněných živočichů je u nás tak pomalá, že vůbec nestíhá reagovat na změny v přírodě. Platí to i pro ryby. Vědci vypracovaný Červený seznam ryb a mihulí je daleko aktuálnější, přesnější a mnohem lépe podložený fakty než Vyhláška 395/1992 Sb., která je ale právně závazná, i když už dávno nereflektuje aktuálně panující stav. Jinými slovy - jsem přesvědčen, že zařazování do seznamů chráněných druhů i do jednotlivých stupňů ochrany by mělo být daleko pružnější.
11) Odstřel a plašení jsou špatné, je třeba hledat jiné řešení situace.
A hledá ho někdo? Přišel někdo na něco za těch více než deset let, po které jsou drancovány naše řeky?
Jak chcete zabránit hladovějícímu hejnu ptáků, aby ukojilo svoji nejzákladnější životní potřebu?
Veškeré argumenty tohoto typu v podstatě maskují stanovisko: Já nevím, co dělat, ale nechci kormorány likvidovat, však ono je v té řece ryb ještě dost, když tu mají co žrát.
Vážení, já znám vody, kde už téměř nejsou kormoráni ani ryby. Není tam vlastně skoro nic a je to smutné, velice smutné...
Takže co s tím?
Problém stojí asi takto – vzdáme se původních a přirozených rybích společenstev většiny našich řek jen proto, abychom nakrmili zimující přemnožené ptáky?
Pokud ano, je možné, že nakonec nebudeme mít nic. Ryby nebudou a ptáci nepřiletí - budou zimovat jinde a čekat, až se naše vody časem vzpamatují.
Pokud nechceme takovýto konec, nemá smysl čekat na řešení zhůry. Pro kormorány je lov ryb záležitostí přežití – budou ho dělat za jakýchkoli okolností. Proto nemá cenu vymýšlet nějaké složitosti a doufat, že je přesvědčíme k dobrovolné smrti hladem.

Podle mého názoru je třeba stanovit jaký počet zimujících kormoránů je na našem území akceptovatelný – a to nejen v rámci celé republiky, ale i v rámci jednotlivých regionů. Ti nadbyteční budou muset zemřít.
Kormorán není cennější než těch několik set ryb, které zaplatí svými životy za jeho zimní pobyt (a myslím tím pobyt jednoho jediného ptáka) na našich vodách. Pro člověka ani pro přírodu jako takovou.
Výše citovaná Evropská směrnice si klade za jeden z hlavních úkolů kormorány dlouhodobě integrovat do kulturní krajiny. Existují dvě krajní řešení jak tuto integraci provést. Občas mám podobně jako spousta jiných kolegů rybářů pocit, že nejlepší formou integrace kormorána do kulturní krajiny je jeho zakopání u paty stromu, na němž trávil svůj poslední oběd. Dejme tomu, že tato afektovaná představa je produktem mé zaujaté mysli. Pánové z EU to tak jistě nemysleli.
Můžeme také za cenu totální devastace všech evropských vod dlouhodobě integrovat do krajiny statisíce hladových ptáků se všemi důsledky, které z toho plynou. V tomto případě opravdu, ale opravdu snažně doufám, že to pánové z Unie takto nemysleli.
Ale do té doby, než si tito mistři v zaujímání nicneřešících stanovisek budou stoprocentně jisti, jak to vlastně mysleli a svůj konečný názor nám sdělí, navrhuji stanovit strop zimujících kormoránů na našem území na základě odhadnuté produkce vodních ploch v jednotlivých regionech a z ní stanoveného procenta, které je možné obětovat jako potravu pro zimující ptactvo. Celkové odhadnuté akceptovatelné množství kormoránů je třeba rozčlenit do jednotlivých regionů podle tamní potravní nabídky a akceptovatelnosti způsobených škod a cokoli nad tento limit nemilosrdně likvidovat, zejména pak v případě přírodně cennějších lokalit jako jsou řeky protékající chráněnými územími, původní neregulované úseky pstruhového, lipanového a parmového pásma a revíry s výskytem silných a kvalitních populací původních reofilních druhů ryb.
Čím dřív k něčemu podobnému přistoupíme, tím dříve se dočkáme toho, že se stavy ryb na mnoha našich zdevastovaných řekách začnou opět zvedat. Jinou cestu nevidím a není to tím, že bych ji vidět nechtěl.
Je mi ale jasné, že hlavní problém je jinde. I kdyby se nakonec odstřel kormoránů povolil, žádné definitivní řešení to není. Naše řeky jsou dnes na velké části svých toků v podstatě bez přirozených úkrytů, trdlišť, zimovišť a plné migračních bariér. Navíc díky strachu z povodní se kanalizace mnoha úseků ještě urychluje. Všechny tyhle věci nahrávají kormoránům i dalším predátorům a poškozují rybí obsádku samy o sobě. Znovu proto zdůrazňuji, že skuteční rybáři se skutečnými ochránci přírody by neměli mít problém najít společnou řeč a spojit se při řešení těchto problémů, protože mají v podstatě podobné zájmy.
"Problém kormorán" je proto i jakýmsi testem toho, zda tyto skupiny lidí nakonec dokážou najít společnou řeč. Ano, bude to těžké. Ale nevěřím, že by to nešlo.
Text: M. Horáček - Osprey
Foto: autor a Libor Jabůrek - Libor
Správný názor,velmi dobrý článek, se vším souhlasím.
Můj návrh na redukci kormoránů v dlouhodobé perspektivě zní zpočátku fantasticky, ale je vyvozen z biologie těchto predátorů a cyklů života ryb v průběhu roku. Na jaře dochází k shromažďování ryb na mělčinách při vyhledávání potravy a rozmnožování. Tehdy jsou rybí populace nejvíce ohroženy kormoráním bojem o přežití. Na místech, kde se ryby shromažďují v tomto čase, obzvlášť na rybochovných komerčních rybnících a revírech s příznivými podmínkami pro rozmnožování ryb moho by být rešením instalace sítí upevněných na bojích, s oky menšími než je rozpětí křídel kormoránů, tj. 50– 70 cm. Sítě by byly mobilní, takže by valnou část útočích kormoránů zarazily před útokem na rybu. V důsledku by znemožnily kormoránům ryby ulovit v místě shromáždění při tření nebo slunění, protože by oka sítě znemožnila kormoránům ponoření a efektivní úlovek.Znamenalo by to v následku, že by kormorání populace v místě nebyla schopna uživit celou snůšku v hnízdech, a v několika letech by významně poklesla.Jistě vy docházelo k další migraci, ale počet jedinců hejn by se snižoval.K tomu se by se museli vyslovit ornitologové, rybáři a myslivci, a dlouhodobě sledovat jejich migrace za potravou a na zimoviště.Možná jde o fantastický návrh, ale dlouhodobě realizovatelný. Stát i EU by mohly k tomuto ekonomickému řešení dodat, zda mají finanční možnosti v rámci grantové politiky a legislativy, tak aby nastala redukce počtu kormoránů. Jak to vidí rybářská obec? Má realizace takového projektu možnost na citelný úspěch v ochraně ryb?
Pánové. Vzduchovky hatsan straikr 1000s za 2500kc jim pěkně nacechraj peří letos jich mám už přes 20 chodem bez problémů i na 70m chce to jen trochu cviku
Zarytí rybáři by třeba mohli zažádat EU, aby k nám pouštěla kormorány ze severních zemí pouze na vízum…Každopádně vším je vinen člověk. Nejdříve byli Kormoráni na vyhynutí (díky nezodpovědnému chování člověka k přírodě), tak je člověk začal zachraňovat. Teď se nám přemnožili, takže kdo jiný než člověk zavelí k hromadnému odstřelu…Symbióza v přírodě je jistě nutná. Tak co to takhle vzít z druhého konce. Jak je možné, že ochránci dokázali zachránit kormorány (až se posléze přemnožili) bez toho, aniž by zprvu ublížili jinému živočišnému druhu a u ryb není možný stejný postup? Je to opravdu zjednodušeně řečeno, ale píši to jako bioložka (i když trochu víc na straně ptactva) srozumitelně pro všechny. Takže ruku na srdce, milí zarytí rybáři a nepřátelé Kormoránů. Kromě toho, že každou chvilku nahazujete udičku, kdy naposledy jste udělali například něco pro biologickou ochranu nějaké vodní plochy, či toku a tím pádem pro zlepšení života (nejen) rybího osazenstva?
Nemohu si pomoci, ale proč vy, rybáři, se stále domníváte, že ryby tu rostou a žijou jenom pro vás? Cožpak jste jediní, kdo ryby potřebuje? Navíc, vy je vůbec nepotřebujete jíst, protože veškeré jídlo se nachází v supermarketech :o) Lovíte pouze pro svou zábavu, a to žádné zvíře nedělá. Kdyby ryby nebyly němé, myslím, že břehy rybníků by zdaleka nebyly takovým tichým místem, jak jsou…
Otázka kormoránů mě začala zajímat až včera, když na rybníku 300 m od našeho domu započala střelba plašiče a to večer od půl sedmé do minimálně 3 hodin ráno, kdy jsem konečně při té střelbě usnul. Musím podotknout, že kadence střelby byla cca 70 ran za hodinu. I Policie přivolaná o půlnoci byla z toho hluku zděšena. I oni se před odhalením záhady noční střelby domnívali, že se jedná o kulovnici. A co noční klid? Ten už neexistuje? Řešení nechám na starostovi.
rokiman> vzit reseni do svich rukou? :))
Myslím že toto by nebylo letos na kormorány špatný :-)
http://www.stream.cz/…-laser-200mw
Fakt zajímyvý článek s pěkně nastíněnými názory obou stran. I když náš názor, jako rybářů je asi jasný :o)
Proti kormoránům v současné době díky legislativě můžeme cítit bohužel jen bezmoc, ale proč se sakra nemůžeme pořádně vypořádat i s takovým levelem, jako je pan Bušek a jemu podobní?!
Pane Bušku, pečlivě jsem si před 2 měsíci přečetl skvělý článek Míry Horáčka a až nyní se dostal k četbě diskuze. Jen slušné vychování mě nedovoluje vás poslat do prdele!!! Tak vás alespoň pošlu do píče!!! A přeji vám, aby se na vašem zasraném Novomlýnském rybníku uhnízdilo minimálně 100 kormoránů. A běda vám, jak jim ublížíte. Utrhnu vám prdel i se zádama!!!!! HaDovi se omlouvám za vulgárnosti, ale větší prase než jste vy jsem neviděl a nic jiného si nezasloužíte!
Několik myslivců možná bude zajímat, že maso z kormorána je výborné. Náš myslivecký revír sousedí s Dehtářem v jižních Čechách, takže kormorán je u nás častým hostem, celkem spolehlivě se vyskytují na chovných rybnících, kde je máme povolené lovit. Ale i kdyby jsme je neměly povolené, tak by jsme je stejně lovily. Zaprvé proto, že je to jako výzva k soutěži, kormoráni ví, že na těch rybnících je nebezpečno a o to více jsou opatrní. A jsou opravdu velmi opatrní. A ta výborná zvěřina z kormoráních prsíček je spíše jako bonus. Osvědčené recepty jsou jako klasický řízek, či na guláš. Fakt výborné, zkuste to. Jen ty prsa váží něco přes kilo a když je necháte přes noc v mléku, tak vůbec nepoznáte, že se kormorán živí rybymi.
R.Kler> Kormorán mě sice s…, ale nejsem si jist zda bych po něm střelil. Na Slovensku maj fajn nápady. Pokud příští rok nenastane masivnější odstřel, tak u nás na pstruhovce zkusím nainstalovat ten plašící systém, páč něco se dít musí
Zajímavý článek jak „bojují“ s kormorány na Slovensku:
http://orava.sme.sk/…alizuju.html#…
Nevidím důvod proč by se to nemělo zkusit i u nás…!!!???
Kormorána jsem nejedl, ale shodou okolností jsem se v pátek bavil s člověkem, jehož kamarád to prý zkoušel a údajně je to absolutně nepoživatelné – prý to maso smrdí poshnilém rybím masu. Nicméně jsem se také dozvěděl, že snad údajně mezi kormorány začal řádit nějaký endoparazit, který napadá dýchací ústrojí kormorána. Už je to prý asi 2 roky, co to mezi nimi je a že ornitologové očekávají nejpozději do 2 let epidemii a prudké snížení stavů. Jak jsem koupil, tak prodávám – přesný zdroj informací neznám, ale člověk, který mi to vykládal, není žádný blb, takže bych mu i docela věřil. Kéž by měl pravdu :-)
Včera jsem byl na Mži1, as po pul hodine se mi setmelo nad hlavou, tak zvednu hlavu vzhuru, tlupa asi o 200 kormoranech si to stradovala na Bukovec… skoda ze jsem nemel vzduchovku… tak jsem si chtel vystrelit vim ze to nepomuze, ale kdyz muzu tak to udelam
Už jste někdo zkoušeli sežrat kormorána? :-) Ryby nejím, ale kormorán nemusí být vůbec špatný:-)) Kdyby se možná zjistilo, že je to dobré žrádýlko – šli by rychle „naodbyt“ a dostal by se nad něj do potravního řetězce další dravec :-))
match-oun> Kormorán funguje i v mrazu. Má potíže s hledáním vhodných lokalit pro lov, ale pokud se dokáže nakrmit, ustojí to. Jako teplokrevný organismus se usuší i v mrazu, ale je to dost velká zátěž. Koukni se ale třeba na kachny – ty se taky ráchají ve vodě celou zimu a díky lepší péči o peří (mazové žlázy atd.) a speciální cirkulaci krve v nohách (céva, co vede teplou krev do nohy sousedí s tou, co vede krev z nohy) dokážou v té vodě plavat celé hodiny.
je HOTOVO, tohle dá dohromady jen japonská armáda .Státní správa. Tam jsou odborníci, naco .Na stole papír co vše je zničeno .A že to ponás budou dávat deti, vnoučata dohromady hodně dlouho a co to bude stat .TENHLE STÁT NIC PROTOŽE HO ROZPRODAJ, ROZKRADOU.Toje zajímá a né to zač jsou placeni. je třeba redukovat hnízdní kolonie, a to o víc než tři třetiny.Jak padne mlha, je třeba jednat .
hecht> To bylo to první co mi napadlo…
Plašil jsem je kamenama, sem si připadal jak blázen.
Zbyndas> no nazdar, rád sem tam často zajel. Mám to kousek, sakra, že bych vytáhnul vzduchovku …
trhlinaa> Není to tak dlouho co jsem psal, že na Blanici kolem Milenovic jsem žádné kormorány nikdy neviděl. Dnes k nám přilétlo hejno kolem 30 kusů.. :-( Mám zkaženou náladu a taky cítím ukrutnou bezmoc
trhlinaa> Jsem si vzpomněl na „Trautenberka“-tady je Krakonošovo…Tak to abysme začali kolem vody natloukat prkýnka s nápisem Kormoránovo,to aby každý věděl,že už nemá smysl na takovém místě ani nahazovat udice,protože v té vodě už nic není.....
sunet> V čera jsem napočítal na pstruhové chrudimce 40ks kormorána. Zhruba polovina se nemohla zvednout z hladiny jak byly nacpaný lipanem a pstruhem. Velmi smutný pohled a ta neuvěřitelná bezmoc. Po přečtení tvého příspěvku jsem velmi,velmi rozladěn. Jsme na počátku zániku revírů v čechách. Zas budou revíry s názvem devastované pásmo.
Dobrý den, musím uznat, že článek je napsaný velmi korektně, se snahou dopátrat se pravdy bez zbytečné senzachtivosti. Dovoluji si však tvrdit, že situace už překročila mez, kdy by se dalo ještě něco udělat. Podle posledního odhadu letos v zimě, tj. 2010–2011 byla na našem území zaznamenáno cca 100 000 kusů kormorána. Nejedná se o překlep, opravdu se jedná o sto tisíc jedinců.
Budeme-li počítat nejnižší odhad, tj. 350 g ryb na den, dostaneme výsledek 35 t ryb za den, a při průměrné délce pobytu 90 dní se jedná 3150 t ryb. Snězených, kolik ryb bude poraněných a uhyne, kolik ryb bude vyrušeno ze zimního letargického stavu, spotřebuje poslední zbytky energie, které budou chybět na konci zimy? I kdyby následné ztráty byly jen 10% jednalo by se o dalších 315 t.
Vezmeme-li v úvahu průměrné množství rybí masy na 1 ha (200 kg), jedná se o totální odrybnění plochy o rozloze 17325 ha. To je pro srovnání plocha 6,34 Orlíků. Jinak ČRS hospodaří na mimopstruhových vodních plochách o rozloze cca 31 000 ha a pstruhových vodních plochách o rozloze cca 3200 ha. Vezmeme-li to v procentech, tak za letošní rok se „podařilo“ kormoránům vyčistit 51 % pstruhových i mimopstruhových vod. A protože pstruhové revíry obecně zamrzají méně než revíry mimopstruhové, je jich podstatně méně než vod mimopstruhových a obecně rybí populace je pro kormorány ideální, bude letošní zima pro mnohé znamenat jejich konec.
A abych učinil zadost i ekonomům, tak spořádané množství ryb odpovídá při velmi podhodnocené ceně 50 Kč/kg sumě 173 mil. Kč, při průměrné ceně 100 Kč/kg pak 346 mil Kč. Naskýtá se otázka, proč ministerstvo zemědělství tak tvrdošíjně odmítá vyjmout kormorána ze seznamu zvláště ohrožených druhů. Stojí nám těch pár desítek milionů korun vyplacených jako náhrada škod rybníkářům za ztráty v řádech stovek miliónu korun způsobených na svazových vodách? A proč se vyplácí náhrady i na těch místech, kde byl povolen odstřel kormorána?
Pominu-li ryze ekonomickou část, dochází k nevyčíslitelné škodě na genofondu postižených lokalit. Nevím, jestli tohle právě mají ochranáři na mysli, sjednotit genotyp všech druhů, vyhubit jakékoli endemické odchylky, mít jednu čistou geneticky unifikovanou formu rybího druhu. S trochou nadsázky bych to přirovnal k tomu, že nepotřebujeme žádný evropský národ, stejně dobře se v Evropě uplatní i Číňané, vždyť to jsou přeci také lidi.
Ano, trochu jsem se nechal unést, dalo by se najít spousta dalších „dokonalých“ příkladů, jak se starat o naši přírodu, dokonce i o problému kormorán by se dalo ještě velmi dlouho diskutovat. Proto velmi vítám jakoukoliv snahu zvrátit tento nepříznivý vývoj, pojmenovat skutečné problémy a pokusit se je vyřešit, čím dříve, tím lépe.
Sunet.
osprey> Co to dělá s kormoránem, když takhle mrzne několik dní? Loví více, méně? Nebo pořád stejně, mráz nemráz? Zima asi způsobí větší hlad, ale je schopen sušit peří? Díky
Pokud mu chcete vyjádřit svůj názor osobně, tak stačí zadat do vyhledávače na Seznamu iniciály pana M.B.
Má tam emialovku i kontaktní tel. čísla. Jistě se rád pochlubí svými superlativy… :o))
Přečetl jsem si o Panu Buškovi, jak nechal vymřít pstruhovku kvůli své elektrárničce. Budu reagovat dost emotivně a dost neslušně: "takovýmu sráčovi bych nejraději natáhl přes hlavu igelitovej pytel, lehce ho utáhl, aby tam trochu vzduchu i nadále přicházelo, ale jen tolik, aby se pomalu téměř udusil. Aby věděl, co těm ten zmetek rybám dělá. Sakra já jsem se nasral! Už jsem měl s podobnými vlastníky MVE něco do činění a proto vidím rudě.
Nezaslouží si nic jiného, než aby k němu všichni přestali jezdit a jeho podnikání se udusilo stejně jako ty ryby, kterým vzal život!
Dastybul> No to je přeci jasný, že dělám chyby, nejsem žádný lingvista a z češtiny jsem moc dobré známky nemíval. Ale snažím se o to, by jich bylo co nejméně :-)
HaD> Ahoj Davide! Občas tam taky lupneš nějakou tu gramatic. chybu jako většina (ostatně dnes to mladí neřeší vůbec), ale odpověděl jsi tomu vzdělanému pánovi s nadhledem… Je zarážející, jak se vždycky diskutující zanedlouho odkloní od podstaty problému třeba zviditelňováním své osoby a pod. zájmy (nemyslím jen p. Buška). Asi nikdo nechce čučet na prázdnou vodu, proto fandím těmto Vašim aktivitám směřujícím k nějakému řešení tohoto nejednoduchého problému.
Milan Bušek> No a teď mluvte !
Článek, který se pohodlně dá přečíst do konce. A přes jeho délku se nedá říci, že by tam byly použity obecné nicneříkající fráze. Autorovi přeji více takových článků, abych je já mohl číst :D Nejen, že mne zaujal obsah článku, ale i jeho kultivovaný projev. Je strašně příjemné si přečíst to, co mne zajímá a ještě se při tom nemuset koukat na pravopisné chyby v každém slově. V diskuzi bylo tolik názorů, ale než jsem ji celou přelouskal, tak jsem si ani nemohl vzpomenout co bylo na začátku :D …asi už jsem starej:D Všechno souvisí se vším a od toho se odvíjí i problém s nenáviděným černým ptákem. Jak bylo zmíněno někde v diskuzi, tak se někomu zdá podezřelá penzijní reforma. V tomhle tématu mám naprosto jasno. Dokud budeme povinni odvádět nehorázné částky státu, ať už se jedná o jakýkoliv druh daně, nebo sociální a zdravotní pojištění, tak státu je v podstatě jedno, kolik vybere, protože výsledný efekt hospodaření státu dopadne stejně… peníze promrhá, ať dostane víc, nebo míň. Pokud by však byla možnost, aby si mohli občané vést svůj účet, pak by byla situace jiná. Samozřejmě by bylo nutné odvádět státu nějakou část na zajištění fungování státu a podporu potřebným… Jedinec dokáže hospodařit efektivněji, protože se rozhoduje pouze sám za sebe a hlavně není korumpovatelný, jelikož by v tomto systému samostatných účtů nebyl prostor pro obálky a kufříky… Z toho jednoznačně vyplývá, že pokud o majetku, nebo financích má možnost rozhodovat větší skupina lidí, pak pravděpodobně nedojde k názorové shodě a je proto prostor pro korupci otevřený… Myslím, že tento model samostatných účtů už není třeba dále rozebírat, protože už jen tím, co jsem napsal, jsem si vytvořil spoustu nepřátel, kteří s vidinou socialistického státu ještě neskoncovali… Tím jsem chtěl pouze naznačit , že si dovedu představit rybářské organizace hospodařící samostaně s většími pravomocemi a v podstatě fungujícími jako ,,firmy,, , kde by byla motivace ochránit ,,své vody,, před kormorány a nejen před nimi. Tím se nechci vzdávat potenciálu rybářské základny, ale naopak využít celou základnu k sestavení petice a její předání na příslušná místa. Rybaření mám rád a nechci přijít o ty rána, kdy na mělčině loví okouni a boleni a zrovna mají chuť kousat. Kdy se povede během chvíle zdolat 20 až 30 ryb a pak si nalít kávu z termosky a za ranní mlhy se nechat unášet na loďce se zapálenou cigaretou a vychutnávat si ten nádherný zážitek… Tyhle chvíle mne obrovsky nabíjí a nedokážu domyslet, co bych dělal, kdybych o ně měl přijít…
Nenapíši nic jiného, jen to, že je to hustý.
Hade>Nedej se. :-))
Bušku-Bušku ty bys zasloužil pár na zadek za to co vyvádíš ;oD
Aby bylo všem jasno, doporučuji přečíst níže uvedený odkaz:
http://ekolist.cz/…ud-podminkou
Pane Bušku, vy jste opravdu EKO .......
Obecně se dá říct že EU je zparchantilá byrokratická zašívárna která jen vymýšlí koniny a její „ekologické“ aktivity by měly být trestány nejlépe popravou všech úředníků – do nafty a benzínu povinně lijeme řepku aby auta dřív šla do šrotu, na polích místo nedostatkového obilí je šťovík do elektrárny, nebo solární panely které jsou k …, kopce jsme zaneřádili montry větrníků, které stejně musíme zálohovat uhelnýma elektrárnama. Co příkaz z Bruselu to perla, zlaté RVHP ! :-))
Zdravím Vás pánové. Nedalo mi nereagovat na zde přítomné příspěvky mým názorem. Předně bych chtěl zdůraznit, že téma soukromého revíru pana Buška poněkud zvítězilo nad podstatou článku a problematikou v něm probíranou. Je na snadě, že taková soukromá voda se lépe chrání před ůtoky kormorána a jiných predátorů chráněných zákonem lépe se po státu vymáhají náhrady a tzv. stráta toliko nebolí. Souhlasím s panem Buškem, že je potřeba se nad redukcí kormorána zamyslet v perspektivě tak aby nedošlo k ůplnému vyhlazení. ALE!!! Nemá smysl řešit závadnost broků atd. neboť olovo které za rok nechají rybáři na dně je mnohonásobně vyšší a neřeší se to tolik. Ptáky kteří by se odstřelili nenechají lovci ležet, ale pochopitelně se odvezou do kafilerie. Rozhodně nebudou ponecháni jako potrava divoké zvěři. Vratím se zpět k původnímu článku. Já sám se pohybuji na vodách jihu moravy a jsem často svědkem masivních útoků kormoránů na Nových mlýnech, Dyji,svratce i svitavě. mnohdy nejen padne za oběť bílá ryba ale i dravci jako jsou zimující candáti, menší sumci atd. Často pozoruji dalekohledem počínání kormoránů a je to velice propracované taktické cvičení. Nemluvě o asistenci majitelů vodních elektráren kteří si s vodou a průtokem dělají co se jim zlíbí. Jezdil jsem řadu let do Vranova na (kdysi)pstruhovou Dyji. Co se děje s řekou když není zájem o elektřinu? Zastaví se průtok a je to v podstatě jen táhlý rybník co nezamrzl ani v zimě. A to je právě prostřený stůl pro kormorány. ber ostychu splundrují řeku a to staleté přírodní dědicví je nenávratně fuč.psruzi, lipani, podoustve,parmy a mnoho dalších druhů.Když se potom nasadí ryba je to drtivou většinou jen pstruh a mimo národní parky levnější duhák. Ostatní druhy jsou jaksi opomenuty. Je to všude stejné a do revírů se vracejí jen ryby hospodářsky ceněné. Z našich vod tak brzy budou obdoby komerčních sádek tzv soukromáků. Hnus!!! Patřím k těm co pro ně není prioritou nacpaný mrazák rybinou a raději se při lovu pobavím ploťkou, jelcem, podouství atd, jenže rok od roku je to horší a tyto druhy mizí. V tom co se vysadí je množství této bílé ryby minimum a je tak odkázaná na vlastní schopnost reprodukce. Kormorán je v současné době problém značně nabytý i díky lidské činnosti. Velké množství populace pochází z doby kdy se v severských státech budovaly rybí farmy a tito ptáci zde meli hody a nekontrolovatelně se množili. To mělo vést až k tomu že se farmy rušily nebo se stěhovaly do klecí a na moře. Tito ptáci náhle zbavení zdrojů potravy začali migrovat do vnitrozemí kde je psychopati co si říkají ochránci přírody začali ochraňovat a už to jede. Řešení je nutné, ale musí být objektivní a asi ho tu nevymyslíme. Nezaujatý posuzovatel neexistuje, jsou jen dvě strany sporu. Ostatní tento problém nezajímá. Je ale dobré o tomto problému mluvit a mluvit nahlas tak aby se věci daly do pohybu. PS: V těchto dnech se na půdě EU má tato problematika řešit a tak snad dojde k posunu, neboť to již je problém celoevropský.
JuraL> To je pravda. Pracuji pro povodí labe a vím moc dobře jak to funguje. Zaprve je povinností majitele MVE nainstalovat čidlo registrující pokles hladiny, to pak vypne turbínu. Jinak zachováni hygienického minima průtoku je všude jiný. Na chrudimce to je kolem 490vl. Dnes pod jezem u p.Buška voda teče,bohu dík. Sic je to dvoucetimetrový vodní paprsek,ale je.
Poznámka mimo téma : Dostat povolení k odběru 1000 l/s z piditoku jako je Chrudimka je podle mě po stránce vodohospodářské kouzlem. V toku podél průtočného rycbíka musí být zachován na tom půl kiláku nějaký rozumný průtok, přelivná hrana musí být neustále zatopena alespoň 2 cm pro ochranu před zamrzáním. Legislativně by to asi nějak šlo – na Dunaji. Vím o čem mluvím, v Ostravě povolilo Povodí Odry z Ostravice 0,03 l/s pro okrasné rybníčky, ano je to malá štamprle za sekundu, nemám chybu v desetinné čárce.
No v čéra jsem panu velkobožnému něco napsal , ale pak jsem si to raději rozmyslel , a udělal jsem dobře dle toho co tu čtu . Jsem rád že nejsem jako je on !!!
trhlinaa> Já pana M.Buška sice neznám ale jsem zásadně proti aby se narošovalo okolí kolem řek zbytečnou stavbou elektráren.Stavba musí být pro ryby velmi nepříjemná. Jestli je pravda co zde tvrdí trhlnaa tak s ním musím souhlasit.
CeP> No on o ty zvířata tolik nestojí, spíš o peníze, který maji lidi co jedou kolem. Byl jsem také chovatel ovcí a vim. že se ovce musí občas ostříhat. P. bušek neví ani co jsou nůžky, neni to příjemný pohled. Horší je jeho vztah k přírodě, hotová katastrofa.
Milan Bušek> Jsem reprezentant v technice, ve sportu a v kultuře, ale to je spíše již minulost. Dokázal jsem zadržet dech na 7 minut a ještě dnes doplavu na nádech do 30 m hloubky a mám IQ nad 160. Diplomů mám doma tolik, že s nimi můžu vystlat celý slamník. Že by novodobý Jára Cimrman?! :-)
HaD> Kněmu na revír jezděj jen masařky, a ty škoděj přírodě tak jako tak. Mimochodem tady u nás se pan Bušek proslavil mnoha kousky, kvůli ktrým mu nemůže přijíd spousta lidí na méno. Z lidských dějin vím, že druh těchto lidí nežije šťastně.
trhlinaa> vážně? Pak by byla na místě výzva, ať na ten revír nikdo nechodí, protože podporovat takového syčáka není na místě.
Milan Bušek> Vy byste sem vůbec nemněl psát. Velmi dobře vás znám. Vás i vaše chování k okolí. Vás nezajímá problematika kormorána. Vy patříte k vlastníkům malé vodní elektrárny a na jezy tlučete fošny, abyste zvýšili průtok do vašeho rybníka a co se děje pod jezem vás nezajímá. A pochybuji, že k vašemu studiu nepřispěl stát, lžete.
trhlinaa> no to je bomba.
tenhle Busek byl vlastne jedinej, ktereho mi strejda guugl vyplivnul a to jem cekal prehrsel odbornych stati, clanku, oceneni, sportovnich vykonu, zkratka dosazeni met beznemu smrtelnikovi zapovezenych, lec jake zklamani. vsude jen sama reklama na rybnik, jeden inzerat na kulhavou kobylu a jinak nic. ticho a tma.
Milan Bušek> Prosím vás, to jste vy co vlastníte rybník u bojanova? Vy co jste dostal pokutu od životního prostředí za to, že jste nechal vymřít kilometr pstruhového pásma jen proto aby voda tekla na lopatky vaší turbíny a né zbytečně kolem? Jež zamezuje provádět rybářské právo všem pstruhařům,páč oplotil pozemky až do vody kvůli ovcím?
Milan Bušek> Pane Bušku děkuji.
Dovolte mi abych se představil a setřepal ze sebe nálepku anonyma. Jmenuji se Petr Vrána, jsem ze Strakonic, mám dva syny, několik pochval v žákovských knížkách, ba i jednu v notýsku ze druhé třídy. Letos se dožiji 45 let, což to považuji za svůj jediný a největší životní úspěch. Vzhledem k Vašemu věku jsem jistě ještě cucák a vzhledem k Vaší nezměrné inteligenci zcela podprůměrný blb. Snad jen z hluboké úcty k Vaší velikosti jsem snad poprvé na tomto serveru psal správně gramaticky a s diakritikou, neb jsem Vás nechtěl urazit.
Nyní ale proč Vám děkuji.. už velmi dlouho jsem se po ránu takto nezachechtal. Ještě jednou děkuji…
S úctou Váš hluboce oddaný obdivovatel, anonymní CePino
PS: Až se někdy budu pohybovat ve východních Čechách, zcela jistě se na Vás do Petrkova dojedu podívat. Slibuji. Můj život by nebyl naplňen, aniž bych Vás spatřil na vlastní oči.
PS2: davide promin za OT. ja proste musel..
Milan Bušek> Vy jste zde vlastně nic neřekl. Jen jste sdělil pár lidem že jsou anonymové a vy přitom ani neumíte otevřít odkaz. A pokud si myslíte, že jste diplomaticky citlivý, nejste, jste arogantní. Problém kormorán z vašeho příspěvku vyprchal někde mezi sebechválou a ztraceným respektem k dopisovatelům. Přesto věřím, že váš prvotní úmysl souvisel s příspěvkem.
Zbyndas> jj a doplním, že nejhorší je srážka s wolem. Můj děda by řekl „vůl jak anděl“.
Milan Bušek> Napsal jste: „Domníváte se snad, že si eviduji všechny Vaše značky a zkratky a žiji Vaším serverem?“ Možná mi zase ještě trochu kleslo IQ, nebo píšete v supertajném kódovaném jazyce malého vodního elektrárníka z ODS, ale opravdu netuším, co mi chcete sdělit.
PS: k čemu je při potápění do 30 metrů dobrý šnorchl? Ke škrábání na zádech?
Není nad skromnost a zdravý rozum :-)
Dobrý večer,
vážení děkuji Vám za Vaše názory, připomněli jste mi dnešní agresivní realitu a moje povinnosti a úkoly. Díky za Váš čas. Omlouvám se, ale tato diskuse by nepřinesla žádná pozitiva. Zkuste na něco přijít samostatně.
Pane Havlíčku právě jsem si Vaši adresu vymazal, budu rád, když si vymažete i tu moji, takže určitě už Vás zatěžovat nebudu, ale pokud si vzpomínám, byla to nabídka Vašeho serveru. Domníváte se snad, že si eviduji všechny Vaše značky a zkratky a žiji Vaším serverem? Ujišťuji Vás, že info jsem zasílal všem stejně bez rozdílu, zda se jedná o Vás, nebo o kohokoliv jiného. Jsem rád, že jste se alespoň na konec představil a nepleťte se mi rodinného života.Děkuji Vám.
Pro asi mladého pana Nováka. Blahopřeji Vám k diplomu z dějepisné olympiády, je to skvělé. Jen tak dál. Jeden diplom je víc než žádný. Šnorchl určitě není zavrženíhodný. Těch 30 m jsem udělal vloni v říjnu a právě se šnorchlem, maskou a ploutvemi. Musel jsem ze dna vzít zpátky trochu bahna a písku, aby mi nevěřící „Tomášové“ věřili. Se šnorchlem jsem jako kluk před mnoha lety začínal a mám ho stále. Co se týká článků jsou v různých odborných časopisech a mám dojem i serverech. Některé články jsem připravoval i deset a více let. Často jsou nudné a v číslech. Co se týká kormoránů, když vidím skutečný přístup k této problematice, kde emoce s pokusem vyvolání davové psychózy převládají nad rozumem, bude lepší věc odložit. Kormorán není hlavní příčinou úbytku ryb. Také není správná jediná alternativa a tak přenechám pole působnosti zcela jistě schopnějším aktivistům. Info, ale poskytnu věděcké základně a přístupu. Máš zvídavého ducha, tak si myslím, že Ti nedá problém na to přijít. Vážení, moc se omlouvám, ale již z výše uvedených důvodů a času nebudu na cokoliv odepisovat, ani na provokace, čekají mne diskuse, které budou užitečné a mají jinou atmosféru a pomáhají i Vám. Je mi líto, ale je to nutné i pro jiné. S pozdravem Milan Bušek
Milan Bušek> Jo a noviny z roku 1986 nemám. :-)
Milan Bušek> Dobrý den (nebo spíše noc), sice mám letos jen jeden diplom (z dějepisné olmypiády kdyby vás to zajímalo) a snad nebudu tak drzý když se zeptám (i když mám letos jen jeden diplom): jaký je ten supertajný opatření proti kormoránům. Mockrát děkuju :-D
A abych byl jen poloviční „anonym“ – jmenuju se Jakub Novák a pod vodou vydžím opravdu dlouho, ale pouze se šnorchlem, vím zavrženíhodné.
Prosím prosím, pošlete mi odkaz na vše odborné články. Děkuji :-)
A pokud jde o tu anonymitu, tak o vás také toho moc nevíme, až na ty diplomy, zlepšováky, výdrž pod vodou a vaše jméno. :-)
A ještě mi to nedá, abych nenapsal, že pokud máte skutečně efektivní recept na ochranu ryb proti kormoránům a samolibě veřejně řeknete, že to ale neprozradíte, tak je to teda opravdu síla. Takové sobectví jsem dlouho neviděl. Třikrát hanba!
Milan Bušek> Dovolte otázečku prostého malého človíčka bez diplomů: Jestliže na Vašem rybníku v zimě probíhá lov na dírkách, skutečně musíte čelit náletům kormoránů pomocí tajného, vysoce důmyslného opatření? Led nestačí?? Díky za odpověď, jež se bude týkat problematiky.
Milan Bušek> Mě označujete za anonyma? To myslíte vážně? Všechny informace, které „pouštíte“ do světa jsou relevantní tak, jako je to s mou „anonymitou“? Pak to chápu. Jsem majitel a šéfredaktor tohoto serveru David Havlíček (což není tajné – stačí jen kliknout na můj profil). A že neděláte svou činnost pro peníze? Tak proč mi na redakční mail stále posíláte reklamní upoutávky na Váš rybník? Je to trapné a zcela účelové!!!
PS: pětiletý syn by měl v půl deváté dávno spát a o gratulaci k narozeninám by si opravdu říkat neměl. To je má rada (dvě děti mám, takže prosím neosočovat, že tomu nerozumím a nic o tom nevím).
Dobrý den,
článek, který jsem Vám napsal se nějak ztratil nebo jinak zmizel, tak jen v pokusu o stručnost znovu. Protože se léčím z týdenního nachlazení a včera jsme obhlájili jen bronz, tak mám čas se Vám ještě chvíli věnovat. Opět jediný pan Aleš Korbel byl schopen se alespoň pojmenovat, zbytek se schováváte do anonymity a bojíte se vystrčit nos. Asi máte své důvody.
pro pana @svadlu58 Je to funkční opatření, díky kterému se kormoráni rybníku pokud možno vyhýbají. Pokud bych Vám všem jej nyní sdělil, dosáhnu jen toho, že si nebudete namahat své hlavy a to je to poslední, co naše země potřebuje. Nebo chcete, aby problém kormorán byl jen výsledkem řešení mne jako jednoho jedince z mnoha. To já určitě nechci. Dal jsem Vám v této diskusi poznání nebo spíše informaci, že to jde. Je třeba, aby jste začali myslet a namahat své hlavy i Vy i když zatím jen jako anonymové(jeden anonym napůl).
Pro pana Kazana reklamu nepotřebuji, tu už dávno udělali Ti, co sem chodí rybařit. Rybařili zde lidé od Amuru, přes Čínu, Afriku, Ameriku až po Aljašku a Japonsko. Ve Vašem článku je určité pozitivum. Dvacet let diskusí je i na mne moc, ale protože problematiku řeší lidi, které jste si zvolili, tak máte zde sklizeň výsledků Vašich voleb. Na rybníku a náhonu mám min 15 druhů ryb. Mimo jiné geneticky čistého pstruha potočního, kterého jsem jako rybu i jikru koupil a zde odchoval a lipany, rybníkem protéká 1000 litrů za vteřinu se všemi možnými i v současné době pokusnými opatřeními. Lipani se zde přirozeně vytírají. Máte pravdu, že vyplácení škod svazovým vodám problematiku nevyřeší. Můj malý syn, mi přišel nyní říci jest-li mu půjdu gatulovat k 5 narozeninám, takže již jen stručně.
pro pana Aleše Korbela dosud na půl anonyma bez adresy. Člověk poznává buď s bolestí nebo s úsměvem, nejde o vzdělání a schopnosti, které jsem nedosáhl díky státu ČR, ale díky sobě a mým učitelům a rodičům a stálému studiu. Informace,které o mne víte si můžete ověřit třeba v archivu novin z roku 1986. Dosažení nějakého výsledku, který překonává jiné, velmi široce souvisí s mnohými dalšími věcmi. Cílem tedy není sebechvála, ale zjištění zda-li diskutující je schopen chápat široké souvislosti. Bez širokého záběru znalostí, ověřených zkušenostmi s kolosem jistě nepohnete.
pro pana anonyma HaDa je škoda, že jste opět prokázal neschopnost chápat souvislosti. Prokázal jste bohužel svou těžkost komunikace. Kdyby jste znal souvislosti a chápal další, nemohl by jste napsat to, co jste napsal.Položte si základní otázku: „Co jste získal tímto přístupem?“ Žádné duháky bez ploutví ze sádek zde nemám, ale netvrdím, že jsem dokonalý a že jsem každého jednotlivce kontroloval při převozu z rybníku do rybníku. Rád by jste získal bez práce koláče. Asi by bylo pro Vás pomocí a dobré si přečíst desatero z bible a co je 7 smrtelných hříchů. Možná se stane to, že skutečnosti potom uvidíte v jiném světle poznání. A to určitě nejsem věřicí v klasickém slova smyslu. Pokud si myslíte, že se dá vydělat nebo zbohatnout na poskytování rybaření za úplatu, máte v dnešní době nepřeberných možností možnost si koupit rybník a provozovat ho podle svých nejlepších schopností a vědomostí a dovedností a zbohatnout. Garantuji Vám, že žádného zbohatlíka v tomto oboru neznám, ale znám mnoho těch, co trpí závistí tak, že pro ni ani nemohou spát a jsou z toho i nemocní. Když jsem jim nabídl pronájem rybníku za korunu ročně a zjistili, co všechno to obnáší, utekli zbaběle od problému jako malí kluci.
Vážení,
domníváte se, že máte takovouto diskusí šance dostat se k pozitivnímu výsledku? Osobně se domnívám, že ne , ale je positivní už jen to, že se něco napsalo a že diskutujete,a to i provokativně jako pan HaD, ale bez skutečného zapnutí mysli a mnohého ohýbání těla a to Vás bude určitě bolet se ke konečnému výsledku nedostanete.
Naděje na konec: "Pokud mysl skutečně zapnete se skutečným zájmem, který nadřatíte mnohým Vašim požitkům a zájmům a dokážete se mnohokrát ohnout a překonat bolest a únavu se ke konečnému výsledku možná dostanete. Máte obrovskou výhodu proti dobám, které jsem znal. Vše je v dnešní skvělé demokratické době jen a jen na Vás.
Máte nyní dost času a možností a ukázat, zda chápete či nikoliv, nebo si myslíte, že zainteresovaní se budou bavit o „řízení motorového vozidla“ s někým „bez řidičského průkazu“. Jak výše uvedeno máte možnost souvislosti a znalosti získat, není to zase tak těžké. Jsou i jiné cesty. Jsou jen a jen na Vás. S pozdravem a přáním všeho nejlepšího a zdraví Milan Bušek
HaD> Dejve, ty máš fakt diplom za 14tý místo v cyklotrialu? Fakt hustý. Já mám jen 22tý z mistrovství chůze do hlubokýho lesa…smích
Kazan> to už je trochu jiná pohádka co udělají s penězi
Milan Bušek> Tak jsem se opět nic konkrétního nedozvěděl (pomíjím obsáhlou pasáž sebeoslavy, sebchvály a to, jak skvělý rybník máte a jak na něm nevyděláváte – bravo, to mě pobavilo asi nejvíce – znám se s opravdu mnoha majiteli obdobných revírů a vydělávají při stejných cenách všichni :-))).
PS: pod vodou vydržím 30 vteřin, mám diplom za 14. místo v cyklotrialu (závodilo nás 14) a IQ si raději neměřím. Ale mám zase krásného chlupatého černého pejska a rybičky a asi hemeroidy. Jó já se mám…
PS2: možná to každému nedochází, ale děláte tady dost velkou ostudu soukromým revírům, protože to, že pro jejich provozovatele je tento stav zcela ideální, je naprosto zřejmé. Když budou všechny vody zcela devastované, nezbyde rybářským nadšencům nic jiného, než jezdi na rybníky jako je ten Váš. My ale opravdu nepaseme po duhácích bez ploutví ze sádek a otlučených kaprech z ásie. My opravdu chceme i za deset let chytat lipany, potočáky, tlouště, jeseny, hrouzky, parmy a podobně… A opravdu k tomu nepotřebujeme diplomy ani vydržet 7 dnů pod vodou…
Milan Bušek> Aleš Korbel, tak se menuji. Jinak jste vykouzlil na mé tváři široký úsměv, tím jak se prezentujete svým vzděláním a výdrží pod vodou, zatloukl jste mě po uši do země…smích. Nebyl jsem si přesně jist, jakou větev debatního kroužku tu zastáváte. Teď mi je jasno.Pochopte že zde jsou přímí svědci událostí,které mnění přírodu před očima. A debata je opravdu to jediné co se zde zatím dá dělat. Vím že střílení nepomůže, ale jsou místa, kde takto snížený počet kormorána, dopomohl v jisté skromné formě přežít rybý populaci v širším věkovém spektru a to mě těší.Jedná se samozřejmě o potoky a menší řeky. Jinak co se mého vzdělání týče, nemám titulů, avšak jsem letitým žákem p.Zbavitele lektorem U.K. obor indologie,dále studentem oborů filozofických a psichoanalitických, dále studen jazyka hindu,pálí,sanskrt, písma denavagarí a stoupencem života L.Klími.A pod vodou nevydržím déle, než co vylovím z kašny pětikorunu.
R.P.> rozhodně si nemyslím že to je cesta ryb. svazům vyplácet náhrady za škody. Skutečně si myslíte že někde za ně koupí hrouzky, plotičky, tlouště, jeseny a vůbec spoustu dalších ryb, které se dnes uměle neprodukují a ani jejich chov není možný? Dopadlo by to tak že by se do revírů koupilo jen to co je k mání, a to hlavně duháci a kapři.
Milan Bušek> V žádném případě neberte následující slova jako nějaké napadání vaší osoby, ale jen jako reakci na váš příspěvek.Je skvělé že jste si tu udělal reklamu na vlastní rybník, že nás obohatil o vědomost kolik máte zlepšováků a jak velké iq a jak dlouho vydržíte pod vodou. Pro občasného návštěvníka a tak trochu neznalce může být váš příspěvek zajímavý až od bodu osm, kde se lze již částečně něco dozvědět. Přesto, pro pravidelného návštěvníka tohoto serveru to není nic nového, bo tyto informace se tady probírají v různých článcích, diskuzích a z mnoha zdejších příspěvků je jasné, že si zde diskutující uvědomují, že člověk má na tom svůj podíl. Doporučujete širokou diskuzi, která se v Evpropě vede již bratru 20 let, a výsledkem je, že se nic neděje a jen se opět diskutuje. Z vašeho příspěvku jsem se nedozvěděl nic kontrétního jak ochránit naše původní ryby. Připomínám že zde nejde o stáda kaprů a duháků, které si člověk bez problémů vysadí, bo má jejich chov poměrně zmáklý.
Prosím pane Bušku, mohl byste alespoň naznačit, jaká opatření jste na Vašem rybníku ve vztahu ke kormoránům učinil?
pod čarou: prosím neškatulkujte mne do šuplíku „když, neví zeptá se“, patřím spíš do „musím jej ještě přesvědčit, že nejsem tlachal“
HaD> ne, chtěl sem tim říct že regulace počtu kormoránů na našem území problém se zimující populací nevyřeší, u té je třeba zamezit aby se k nám ti ptáci vůbec dostali, stejný problém je třeba v Německu nebo Švýcarsku,je potřeba omezit je už na místech odkud k nám přilétají, zároveň bylo by dobré kdyby dostali náhradu škod i svazový rybáři ale současný stav zákona kdy je ryba ve volných vodách ničí takže není komu jí nahradit to bohužel neumožní a nejsem si jistý jestli je šance tohle změnit
Dobrý den, pokusím se být stručný i když je mi jasné, že je to téměř – v této problematice – nemožné, proto se do ní odborníci raději nepouštějí.
4.Kdybych tu službu rybářům dělal pro peníze, stála by povolenka 1000,–Kč(současná cena je 200, 300,500,–). Je to nula od nuly a není to zatím přesně zjištěno. Největší pstruh duhový se zde chytil 85 cm.Moje W stránky nejsou dokonalé, ale pro potřebu stačí.Rekord ulovených ryb rybářem, který to umí – u nás je 160 pstruhů za den nebo 76 kaprů. 5.Co se týká výzkumu a odborných článků, tak jsem majitelem několika objevů, průmyslových vzorů(malých patentů, které se podají rychleji a dají méně práce ochránit), zlepšováky vůbec dávno nepočítám. Jsem reprezentant v technice, ve sportu a v kultuře, ale to je spíše již minulost. Dokázal jsem zadržet dech na 7 minut a ještě dnes doplavu na nádech do 30 m hloubky a mám IQ nad 160. Diplomů mám doma tolik, že s nimi můžu vystlat celý slamník.
6. Odpověď pánovi HaD Při vší úctě k Vaší osobnosti, kdyby jste měl větší přehled o základech toho, o čem jsem mluvil, tak by jste více chápal o čem píši. Článků mám za sebou mnoho, ale vymyšlení a podání zlepšováku za 0,5 milionu obnášelo za totality 2% energie, 98 % bylo zapotřebí na jeho prosazení v praxi související se změnou myšlení lidí.Je pravdou, že dnes je to méně a poměr je tak lepší. Vím co obnáší poznání a jeho popis i zlepšení nebo změna.
7. Nejlepší následující příspěvek má pán trhlinaa. Věc mu není jasná, ale nepoužil planou kritiku, ale aby poznal se zeptal, což je nesnažší a nejrychlejší způsob zjištění. Je mi naprosto jasné o co jemu i Vám všem jde.
8. Odpověď: Problém kormorán je jen jedním z mnoha problémů vodního hospodářství, který se dá přirovnat k velikosti bodu špendlíkem na fotbalovém míči, kde je těch bodů dalších velice mnoho. Všechny body jsou spojeny v jeden systém jako v nervové soustavě. Píchnete-li do jednoho bodu, každý další bod to ucítí. Jinými slovy, cokoliv uděláte neuváženého proti kormoránovi nebo jakýkoliv větší zásah do systému, tak se vám to nějakým způsobem vrátí zpět. Někdy je případná chyba vratná, někdy je nevratná a vyhyne další živočišný druh, který ale v budoucnu pro přežití lidstva může mít nedozírný význam, protože prošel sítem vývoje za 600 000 000 let. Nejde o ryby, nejde o kormorána, jde o mnohem víc. Jde o to, aby nezkolaboval již tak narušený systém. A to jsme se dotkli jen vodního hospodářství v ČR. Jenomže ČR není celý svět. Počátkem minulého tisíciletí, bylo na světě asi 400 000 lidí. Postupem času počet obyvatel velmi zvolna stoupal. Ke strmě největšímu nárůstu došlo až po druhé světové válce v minulém století. Dnes se odhaduje, že je na planetě 8 miliard lidí… Moře jsou velkorybářstvími drancována pomocí sonarů ve spolupráci se satelitní technikou, a někteří ptáci se postupně po desítkách let(což je, ale velmi rychle)z moří přesunují do vnitrozemí za potravou. Velké řeky jsou znehodnoceny splašky a jinými škodlivinami, které jdou opět do moří. V obou má po tomto problém se množit plankton a další rybí potrava. Dochází tak k tomu, že se mnohý život na různých částech světa přesunuje za potravou a to není jen kormorán. Snížit stavy kormoránů není zas takový problém, ale jde o to jak kvalitativně a to tak, aby se co nejméně narušil systém. Jsem rád, že se na světě i u nás již postupně zakazují olověné broky a jsou nahrazovány ocelovými. Vezměte si jen kolik dokáže udělat škody jeden jediný olověný brok v žaludku vrubozobého ptáka a to jich je v průměrném náboji na kachny a podobné několik set. Brok se dostane z bahna do žaludku s potravou, olovo z broku potahne pomocí potravy a kamínku žaludeční stěnu a postupně ptáka otráví, pokud se ptákovi nepodaří broku kloakálně zbavit. Olovo v organismu ptáka, ale již zůstane do konce jeho života.Po jeho dřívějším nebo postupném úhynu dojde k predaci jeho těla a olovo se nese dál v predátorovi(liška, vydra,orel,červ, sumec, divoké prase…). Pokud pták přežije a je uloven lovcem dostává se tak oklikou, ale jinak přímou cestou na talíř zpět k člověku, který olověný brok vymyslel. Otázka množství a kvality rybích populací je přímo úměrná kvalitě prostředí, na které má dnes v civilizované krajině největší škodlivý vliv mnohý člověk i mnohý rybář. Ne všichni!!! Bez spolupráce všech lidí nebo alespoň těch schopných s podporou většiny něco udělat, je nemožné změnit celek k lepšímu. Je pravdou, že před úkonem jak dál je nutná široká diskuse všech schopných a zainteresovaných lidí. Tuto diskusi pan Horáček právě začal. Je třeba, aby jste si všichni uvědomili do čeho se vůbec pouštíte. Každé Vaše rozhodnutí, které bude chybné, může udělat víc škody než užitku a mohou při tom nepřímo i přímo přijít o život i lidé, jejichž příbuzní budou Vaše činy hodnotit. Také se může stát, že Vaše možná i diskuse i ale činy budou předmětem lokálních sporů a válek mezi těmi, co chápou a těmi, co nechápou. Proto je nutná preventivní široká diskuse. Ta právě začala. Pokud Vás mohu požádat, svůj názor jsem Vám sdělil a nastínil to, co Vás čeká a to nebude lehké. Mám nyní mnoho neodkladných úkolů a nebudu vzhledem k času schopen Vám pomoci s problematikou.Snad jsem Vám pomohl alespoň informačně. Pokud chcete něco dělat, musíte nejdříve kvalitativně a široce komunikovat. S pozdravem Milan Bušek
Moc dobře napsaný článek s kterým naprosto souhlasím.
Milan Bušek> Byl bych rád pane Bušek, abyste byl konkrétnější ve svém příspěvku. Není v něm úplně jasno o co vám přímo jde. Mám z něj nejistý pocit, že si myslíte, že mluvíte k bandě naštvaných rybářů, kterým došlo maso v mrazáku a jiné není, páč jim to spolknul kormorán. Mnohým z nás vadí zejména to, že v našich vodách začíná být mrtvo, né že nic nepřinesu domu, ale mrtvo, rozumíte? Přírodu ve které žiju znám dobře a upřímně, toho černýho ptáka považuji za cizince. Sic je mi informace o milionových dotacích za úhyn ryb z rybníků pánů rybníkářů z jihu vlivem kormorána nová, avšak dík české povaze uvěřitelná. Pak tedy doporučuji vzít dostupné prostředky a chovat se tak, jak nám velí rozum zachování toho co nám nejcenější.
Nevěřím na jakýsi akt diplomacie v řešení této otázky, zde dochází k vyvraždění čeledí rybích populací v širokém spektru druhů, včetně těch, které jsou vlivem lidské činnosti na samém okraji existence. Pochopte, že to o čem se zde debatuje je spíše věc záchrany a né krvežíznivého honu.
Jsem rád,pokud se tu vyjadřují i rybníkáři.Ale pokud zaujímají takový postoj typu – Já,penízky a můj píseček a víc mě nezajímá… a je jen trochu pravda,co se tu začalo objevovat za postoje,tak tomu v rámci ryb říkám – „Srát si do vlastního hnízda“.A to se mi sakra nelíbí,protože páni rybníkáři zřejmě nevidí dál než po hráze svých chovných rybníků…Víc psát raději nebudu,ještě by mě blokli.
R.P.> moc šancí na nápravu není – mám si to vyložit tak, že je podle Vás lepší mlčet, nic nedělat a čekat?
a vy se divíte že rybníkáři chtějí náhrady za škody, pokud by byl kormorán vyjmut z ochrany, působil by škody dál ale oni by za to nedostali ani korunu, což by se nelíbilo nikomu z vás, navíc šance bojovat proti kormoránu na našem území je velmi malá, jak už bylo mnohokrát psáno největší škody působí zimující ptáci, proti nim je třeba bojovat v místě jejich hnízdišť v Evropě a ne u nás, samozřejmě dala by se omezit početnost populací hnízdících na našem území ale dokud se nebude řešit tento problém globálně v rámci celé Evropy moc šancí na nápravu není, k regulaci odstřelem je třeba říct že to není opravdu snadná věc, kormorán je hrozně nedůvěřivý pták, a ano, pracuji v rybníkářství
Milan Bušek> povídáte hezky, nicméně jsem se vlastně nic nedozvěděl. Tak trochu politický příspěvek. Spousta frází, pokus o poučení autora článku ve stylu „moudrý a zkušený dědeček versus hloupatý a naivní vnuk“, ale vlastně nic konkrétního. Zřejmě jste rybníkář (pokud se nepletu), který pobírá peníze od státu za „škody způsobené kormoránem“ a vlastně Vám tento stav vyhovuje. Pak se vlastně ani nenabízí otázka „co jste Vy osobně a konkrétně udělal v boji za ochranu původních populací ryb v našich vodách“. P. Horáček minimálně začal. Ona i osvěta a publikační činnost je prací a ne malou (zkuste někdy napsat podobně rozsáhlý text s tolika údaji, fakty, fotografiemi a úvahami na obdobné téma) a mnohdy je tím, co pohne ledy. Ale přeci Vás nebudu poučovat. To jistě víte…
Dobrý den, článek pana Horáčka je líbívý, jak sám pravděpodobně minimálně myšlením mladý autor přiznává emoční. Veškeré informace jsou tak odhadem částí nebo malým procentem potřebným pro rozhodnutí jak dál. Garantuji Vám všem, že jednoduchá řešení neexistují.Příčiny chyb nejsou v kormoránech ani v jiných živých tvorech či věcech – mimo člověka. Autor má možná zájem o politiku nebo možná i o řešení,ale pakliže chce to druhé, tak toto je sice nadšení pro nějakou formu zlepšení, ale již je otázkou kvalita, kvantita a mnoho dalších otázek a také ta otázka, zda-li autor dokáže v praxi a vydrží víc, než jen psát. Protože papír toho unese mnoho, ale když se má vykonat i jen malý skutek, často k tomu už není chuť ani síly. Samozřejmě, že znám řešení. Cesta k němu je trnitá, nákladná a není jednoduchá jako napsání článku. Ale kompletní řešení, ve kterém je kormorán jen částí, by se dotklo všech. S jistotou by zvedlo životní úroveň lidí i další potřebné požitky i věci, ale i náklady a je otázkou zda-li tito lidé(10 milionů i víc) o takovéto řešení budou mít zájem. Mnozí tu věc v tu chvíli budou vidět jinak než Vy pane Horáčku. Líbí se mi Vaše nadšení a vážím si ho a jsem rád, že nejste lhostejný ke svému okolí, ale pohnout s kolosem obnáší námahu. Osobně se domnívám, že musí uzrát čas, kdy většina pochopí, že komplexní zásah je nutný. Ač je to špatně, dokud to nepochopí kvantitativní většina, nic s tím neuděláte. Pakliže chcete skutečně udělat něco pozitivního a nejen psát nebo se případně jen za nějakým účelem zviditelnit, musíte článek kvalitativně přepracovat, zkrátit a zjednodušit tak, aby to ta většina pochopila a vzala za správné. Snad jsem zatím na nic podstatného nezapomněl a přeji Vám všem zdraví a energii k dobrým skutkům. Pokud se ty skutky pokusíte realizovat, nezapoměňte raději víckrát měřit než jednou řezat. Jako příklad může posloužit toto: " Řeka, se rtutí nebo jinak podobnými látkami poničí za 5 minut, ale mnoho(tisíce?) let se bude čistit". Mnozí se dnes domnívají, že Labe je již čisté. Nechte si udělat na vlastní náklady rozbor nějaké ryby – třeba štiky z dolního toku a budete mít další skutečné poznání. Přeji Vám, aby jste při hledání té správné cesty vydržel a alespoň jeden větší dobrý skutek se Vám podařil. Zdraví a pozdrav Vám všem Milan Bušek
Vyborny clanek p. Horacek ale co dal? co se treba inspirovat kamzikem v Jesenikach kamzici.net/web/ kdy bylo nasbirano pres 25 000 podpisu a petice byla predana do parlamentu ? v boji s timhle cernym mmorem by urcite bylo vyhodny se spojit s konkurenci (M. Matakem)…
Stejně se kormorání střílejí a i kdyby to bylo ofic.tak to stejně nic nepomůže. Kormorán je až moc chytrej pták.
Musíte vážení kolegové sportovní rybáři také vědět,syrovou pravdu o tom, že odchránění kormorána v ČR brání hlavně rybníkářská lobby a Ministerstvo zemědělství, kteří nechtějí vyjmout kormorána z chráněných druhů živočichů, protože rybníkáři každoročně od státu fasují miliony za sežrané ryby (jak je také uvedeno v článku)- kdyby totiž byl kormorán odchráněný, tak by nedostali nic- museli by se před ním chránit sami – a to oni nechtějí.Ochrana přírody a Ministerstvo životního prostředí jsou pro odchránění kormorána, ale je smutným faktem, že rybníkářská lobby je stále proti a brání dalším krokům!!!
Skvělý článek a skvělý příspěvek pod přezdívkou Kampanus
kety.vydra> jo dobrá otázka, to by mě také zajímalo, jak v této problematice chce ČRS a MRS postupovat.
jeron> pokud je tedy nemožné kormorány střílením zabíjet, nevím čeho se ochránci tedy bojí.
Tak mě napadá,co by na to řekl náš nový pan předseda JUDr. Šíma? A hlavně by mě zajímalo,zda hodlá vyvíjet tlak na patřičná místa,aby se s kormoránem začlo konečně něco dít…
No jo no, kormorán za to prostě nemůže. Můžou za to lidi. Po vytrávení řeky a 50km úseku dunaje v Maďarsku a Rumunsku se velké hnízdiště(přes 10tis.) kormoránů rozlétlo dokola. Tam jim bylo dobře protože tisa byla velice dobře zarybněná řeka. Jinak kormorán nelze zabít, střelíte jednoho a všichni ostatní uletí. Koromorán dokonce pochoduje řekou a jen sbírá ryby. Je to mořský dravec a tady se nemusí potápět 30m do hlouby, takže má ideální podmínky. Vě švédsku stříli ze spodu do hnízd kormoránů, zničí vejce i matku, jenže dostaňte se k tomuto hnízdu. V anglii objevily spray s látkou, kterou když nastříkáte na vejce kormorána, tak zárodek uvnitř uhyne a matka na nich sedí celý rok a nic. Jinak kormorán má mladé až třikrát do roka. Tento problém jménem kormorán lidi nikdy nevyřeší. S tím se musí vypořádat přiroda sama …
Pánové o tomto problému rozhodují často lidé sedící pohodlně v kanceláři, koukající z okna a přemýšlející o tom s kým si dnes půjdou zahrát golf či tenis a to není to nejhorší. Víte ale kolik tam sedí ženských? Přes ně vlak nepojede!!!
Míro, skvělý článek! Jen škoda že po přečtění už tak skvělé pocity nemám. Mám strach, že pokud se bude „zeleným teroristům“ dařit úspěšně prosazovat jejich zájmy tak jako dosdud, budu jednou svědkem toho jak bobr skácí poslední strom a kormorán sežere poslední rybu.
Tvé snahy otevřít lidem oči si velmi cením.
Kde je kormorán tam je ryba. Je to celkem dobrý indikátor. Ale rád je nemám protože škodí!!!
Zcuter> tak řešit motivaci myslivců dokud není nic povoleného je podle mě zatím zcestný (a když na tom trváš tak proč chodit daleko? myslím, že nerybařící myslivci by rybou nepohrdli či by ji mohli poslat dál ;) no možná máme smůlu v tom, že větší tlak měl být vyvinuj během loňského „supervolebního“ roku. bohužel další volby jsou daleko a čím dál, tím dle mého menší šance něco někde protlačit …
Plně se ztotožňuji s názorem mistra Kampanuse :-)
Skvele napísané , bohužiaľ taká je pravda o kormoránoch . Keďže aj my máme na tejto situácii svoj podiel viny , bolo by treba pokúsiť sa napraviť aspoň časť tragédie . Bojím sa , že inak ako použitím " hrubej sily " sa už situácia nedá riešiť. Na Slovensku je kormorán pôvodný len v Podunajskej nížine a v malom počte na východe okolo Tisy a Bodrogu . Paradoxne tieto vody sú asi najmenej postihnuté . Zato máme kvalitne vyžraté najkrajšie lipňové a pstruhové vody . Nerozumiem , čo budeme chrániť . V jednej besede asi pred troma rokmi , ktorú vysielala verejnoprávna televízia , mladý zástupca ochranárov s nadšením hovoril o skvelej potravnej základni pre kormorány v našich riekach . Nechápal prečo sú rybári pobúrení , keď sa mali tešiť z toho ako sa u nás darí vzácnym a chráneným vtákom – bol úprimne nadšený . Zabudol , že keby nebolo rybárov , tie beštie by po dvoch sezónach nemali do čoho zaťať zobák. Myslím , že je najvyšší čas prestať sa spoliehať na prírodu – ale treba jej pomôcť . Nadišiel čas vrátiť požičané !
Prvním a základním krokem musí být vyjmutí z chráněných živočichů a to by snad měla být otázka tlaku na poslance, který by podal návrh na příslušnou změnu zákona. Odstřel se povoluje i dnes, jenže výsledek je naprosto kontraproduktivní. Dokázal bych uhájit konkrétní, i velkou vodní plochu, jenže tím jen kormoše přeženu na potoky a řeky. Škody na vzácných druzích ryb jsou pak mnohem větší a v mnoha případech nevratné. Tedy-novela zákona 114, zařazení do zvěře-zák.449, stanovení doby lovu tamtéž. Mimochodem, pro myslivce to žádná slast je lovit nebude, naštěstí jsou nás mraky,,pod obojí,,.
Článek je super ,ale smutný napadá mne v době různých petic a demonstrací ,a bližící se výstavy For Fishing 2011 v Praze ,kde se nás sejde dost dost na takovou podpisovou akci,na regulovaný odstřel ,možná je to blbost ale stojí to za ůvahu co myslíte?
Supr článek.Osobně se domnívám, že situace dospěla tak daleko že jiná alternativa než odstřel(jako v mnoha evropských zemích) je jedinou alternativou. Podobná debata už dlouhodobě probíha na ,,příroda.cz,, a názory ochránců jsou někdy fakt přímo strašidelný.Např. jsem se dozvěděl, že kormorány loví mořský orel a mýval. Tak jen víc mývalů v naší přírodě.A čemu se vlastně divit, když p. Vermouzek v televizním vyhlášení Ptáka roku prohlásí, že vyjmutí kormorána z chráněných živočichů nechtějí rybáři, protože by pak přišli o dotace. Taková drobnost že dotace na sportovní revíry nikdo nedostane jaksi zaniká.
Zdravím všechny rybáře, přečetl jsem si článek, stejně tak jako diskusní příspěvky, které jsou jakousi mírou pohledu na stav a řešení problému kormorání populace. S některými názory lze polemizovat, s převážnou většinou pak souhlasit. Dovolím si tedy zveřejnit zde svůj názor. Jsem hluboce přesvědčen o tom, že největší podíl na devastaci přírody mají její ochranáři. Kdo jsou vlastně tito papírový odborníci? Jsou to studenti nějakých přírodovědeckých fakult, pocházející většinou z měst a kteří v drtivé většině případů do nástupu ke studiu neviděli ani krávu. Po ukončení studií jsou ovšem z nich experti, kteří svým rozumem zastíní všechny lidi, kteří v souladu s přírodou žijí po celý život a moudrosti o tajích a všech jejich zákonitostech získali vlastními zkušenostmi, nebo tyto znalosti dědili od svých předků. Jak tedy dát najevo svoji genialitu jinak, než zpochybněním skutečností a odlišností názorů? Když mám školu, mám i pravdu a když Vás nepřesvědčím,tak to nařídím, protože mi to moje funkce a " DIPLOM " umožňuje. Z vlastní zkušenosti v dlouhodobém výkonu funkce v samosprávě odpovědně konstatuji, že jsem nepotkal za celou její dobu jediného pracovníka ochrany přírody a krajiny, který by „skutečně“ chtěl něco řešit a který by byl ochoten vyslechnout argumenty druhé strany, nedej bůh dokonce uznat, že je pravda někde jinde než u něj. Diskuse s těmito experty je pouhou ztrátou času a je to asi stejné, jako si stavět písečný hrad na pláži za přílivu. Aroganci,hloupost a neznalost nelze porazit diskusí, ale pouze silou. I tato metoda patří mezi přírodní zákonitosti. Nyní ale přímo k věci. Je nezpochybnitelné, že počet kormoránů na území ČR je neúnosný a je nutno tento stav řešit okamžitě. Jsem jednoznačně pro zrušení zákazu jejich odstřelu, dokonce bych tento nařídil. Protože se jedná o migrující ptáky, i neomezený odstřel by nemohl jejich stavy ohrozit, ale nanejvýš mírně redukovat. Nehledejme jinou cestu, protože taková není a spoléhat na to, že snad jednou příroda nějak zareaguje je nereálné. Tento stav bude trvat tak dlouho, dokud se nevyskytne nějaká planetární pohroma, specifická nemoc výhradně pro tuto populaci a nebo nedojde k vyhynutí ryb. Zdá-li se někomu můj pohled na věc dost drsný, může jej klidně vyměnit za jiný a to za černý smrtonosný mrak, vznášející se nad řekami, rybníky a hladinami Mušovských jezer, kde drasticky vraždí vše živé, co se ve vodě pohne a co nezabijí, to alespoň zraní. Vím, že se můj názor nebude mnohým zamlouvat. Já jej nikomu nevnucuji, ale tvrdě a předem odmítám argument o tom , že jsem rybář a myslivec, kterému jde jen o maso a potěšení z lovu. Vyzývám tedy touto cestou autora článku, aby zvážil možnost zajištění petice s výzvou k řešení situace. Dávám tady ke zvážení možnost oslovení všech rybářských organizací v ČR, které by v rámci své oblastní působnosti zajistily jejich zveřejnění a podepsání a tímto donutily jednat kompetentní orgány. Má-li prosím někdo z Vás možnost tuto petici sepsat a odeslat ji všem rybářským organizacím, udělejte to. Jinak se nebude nic řešit. Závěrem chci dodat, že otázka přemnožení druhu se netýká pouze kormoránů. Mimo něj sem patří přemnožení divočáků, bobrů, strak, sojky, kosa, špačka, zmije, medvěda a oblastně i vysoké zvěře. I v této oblasti je nutno rychle zasáhnout a rozhodnou by měli lidé, co tomu rozumí. Tím samozdřemě nemám na mysli ochranáře!! Ano! Připouštím argument, že tato zvířata do přírody patří a nezpochybňuji jej. To co chci zpochybnit je pouze jejich počet s ohledem na rozlohu naší země a oprávněné zájmy lidí být její součástí s možností jejího užití. Mohlo by se taky stát, že za chvíli se bude člověk bát vyjít na procházku do lesa či k vodě, že nasklidí úrodu z vinic či sadů, že rybu k vánocům doveze z Norska, toho, že nedovezem z Polska vakcínu proti zmijímu ušknutí a pod. Vše musí mít své rozumné hranice a tuto hranici by měli v souladu mezi lidmi a přírodou stanovit rozumní lidé. Ne ti kompetentní! Člověk by měl přírodu respektovat, ale nemůže se ani od ní nechat zahubit. Současná devastace přírody probíhá řízeně v rámci ekonomického zisku několika jednotlivců či lobistických seskupení, která si v následné době vynutí devastaci existenční, něco jako boj o přežití. Já žiji v přírodě od narození, vážím si jí a život bez ní si neumím ani dost dobře představit. Můžu ale všechny ubezpečit, že když se vracím z hub, nemám pocit prázdnoty z toho, že jsem si nezahrál na honičku s medvědem, divočákem či vlkem. Stejně mě tak nechybí u řeky přetahovačka o mou nohu s krokodýlem nebo hrochem, či kdesi zalomený zub zmije, když si chci v poloze sedě odpočinout. Doufám, že můj nezájem o výše uvedené činnosti neudělá ze mě v očích veřejnosti nepřítele přírody a jejího predátora. Je v zájmu všech přírodu chránit a pokud o ní chce někdo rozhodovat, musí v ni žít a nepouštět svá moudra z vytopené městské kanceláře. Je to stejné, jako by někdo na venkově rozhodoval o tom, kolik má v Praze jezdit tramvají. Ochranářům bych pak vzkázal toto: Nepleťte se do věcí kterým nerozumíte a o kterých jste se pouze dočetli ve školách a své teorie si nechte pro Vaše profesní hospodské disputace. Pokud chce skutečně přírodě pomoci, naslouchejte lidem, kteří o tom něco ví a pomozte jim v jejich činostech. Respektujte jejich názory a vědomosti a to bez ohledu na jejich vzdělání. Nebo myslíte, že když získáte titul, že automaticky víte víc než dlouholetý vinař, sadař, lesník, rybář a pod.? Pokud si toto myslíte, pak je mi Vás líto a na tento krutý omyl doplatí nejen lidé, ale především příroda. Chcete-li něco rozumného dělat, nabízí se vám k činnosti široký prostor a to v podobě podpory pro množení ohrožených druhů jako např. koroptví, sov, užovek, slepýšů, čmeláků, včel, ptáků, ryb,raků a pod. Zabraňujte rabování lesů, pěstování řepky na biopaliva, stavbě slunečních elektráren, záborům zemědělské půdy na stavby skladů zboží, stavbám v chráněných oblastech a na nejlepších půdách, podpořte vlakovou a lodní dopravu, podpořte výsadby lesů, remízků a parků, podpořte úpravy toků řek s ohledem na jejich přírodní zákonitosti, podpořte stavby biokorydorů, větrolamů, mokřadů a rybníků s důrazem na zadržení vody v krajině, respektujte oblasti lužních lesů. A tak bych mohl pokračovat. Pokud by jste se věnovali těmto činnostem, neměli by jste pak čas na blbosti a konečně tak přestali přírodě a lidem škodit. Vaše práce bude k něčemu pouze tehdy, pokud z literatury zmizí věta, či označení " Depresivní pohled do krajiny ".
velice pěkný článek, nejvíc mě dostává to že u nás v lese se posledních asi 5–7 let objevují jeleni, daňci a mufloni. Místo toho aby si toho ti ,,ochranáři" vážily ,že to tu máme tak naopak tvrdí že je to pro tuto lokalitu nepůvodní druh a všechno co myslivcům na mušku dojde tak zastřelit. ( taťka je myslivec tak vím o čem mluvím )…ale to že nějaký absolutně pro naši republiku nepůvodní druh ptáka taky ruší celý biologický koloběh ve vodním prostředí je absolutně netankuje…lidská demence…vítejte v ČR. PS.: je mě na zvracení :-!
Skvělý článek. Díky za něj. Něco mi to připomíná – hlavně ty čeči o integraci . To je jako s cikánama. Pořád se jenom kecá a kecá a nic se neděje. A když náhodou se k tomu někdo postaví čelem, jako pan Čunek ve Vsetíně, je to špatně a ochránci lidských práv mají plnou hubu řečí. A když se jich zeptáte, jak teda, tak jsou schopni vám akorát říct, že v podstatě neví, ale určitě ne tak, jak Čunek. A stejně tak to dopadne i s kormoránama. Střílet ne, likvidovat hnízda taky a když se jich zeptáte co ano, tak neví, mlží, fabulují, zkreslují, odkládají na neurčito. Jediné řešení – vydat kuchařku s názvem „Kormorán 100× jinak, pokaždé zdravý, chutný a hlavně zadarmo“ a bylo by po problému :-)))
Jo jo kormorán to je pěkná potvora-u nás na Olomoucku taky pěkně plundrují řeky :o) Nedávno jsem byl na řece Moravě v oblasti CHKO Litovelské Pomoraví(lov ryb s určitým omezením povolen) a jaksi nám v této oblasti s řeky zmizela bílá ryba-za tři hodiny lovu(spíš teda procházky) v úseku asi 500 m ani tuk.O rybu jsem nezavadil zato jednoho kormorána průzkumníka jsem potkal.Sřejmě už neměl důvod sletět k hladině protože pod vodou asi žádná ryba není :o)
Manuna> Protože zachvíli už kormoráni nebudou mít co v řekách žrát, obávám se že by sokolníkům sežraly jejich dravce :-D
Na kormorány jedině přesvědčit ochranáře o plánovaném odstřelu, ale je to běh na dlouhou trať. Nebo možná zkusit sokolnící o vypouštění dravých ptáků na hejna černého moru.
Omluvte gramatické nedostatky ,jsem po noční a nechal jsem se docela slušně unést aniž bych text po sobě kontroloval.
Vážení kolegové ,je to síla a všichni víme o co tu jde jen není vždy jednoduché to pojmenovat.Z vydrancovaných revírů profitují Ti, co nabízí následně tutovou rybačku na soukromých rybých plantážích, kde je možno ryby mastit jako slepice na dvorku.Pravda,mnohde už ani na veřejné vodě ryby pořádně nejsou. Zymysleme se nad pseudoochránci přírody i nad tím co nám tržní zistém opravdu dává a co bere, kdo z něj profituje a jakou roly v něm má slušnost,čest a láska k přírodě a rybářskému sportu. Výsledná žene krev do hlavy a nutí skřípat zuby. Všem poctivým hodně štěstí a zážitků tam, kde zůstal ještě kousek vody co má ráz přírodní,nikoli komerční.
super clanek, tez sem osobne videl drancovani ryb temito nenazravci, nejhorsi je ze oni zabiji velke mnozstvi ryb co nesezerou, nachazel sem po nich skoro cele mrtve ryby a ne jen dva tri kusy, na ohri jsou premnozeni, chtelo by to nejak zakrocit jenze nekdo si sedi na vedeni tak to asi nebude mozne :D
Ve finále nemusíme furt někoho přesvědčovat o tom že kormorán škodí.Existuje už tolik materiálu a důkazů, přesto se nic neděje. Každý region či MO by mněla myslivcům platit za to,že do těch kormoránů střelí. Naštvaných rybářů je tolik, že rádi objetují nějakou tu stovku za patronu či zobák jako důkaz odstřelu. A hranice kritického bodu je dávno překonána co se týče počtu kormorána.
Zrovna vcera na detskom ryb. kruzku sme pozerali videa: černá smrt – kormoráni útočí, a černá smrt II. Neskutocne co kormoran dokaze. Staci jedna zima a v potoku nezostane ani rybycka. Bohuzial u nas plati ze ochranari sa staraju len o to co je vidiet a lieta a nie co je vo vode… Ryby ich zaujimaju len na vianoce!
Nejsmutnější na tom všem je, že v počátcích kdy se o problému začalo mluvit, by stačilo regulovaně střelit pár stovek ptáků ročně. Teď kdy už je situace naprosto neúnosná, a řada toků a jejich původní obsádka byla těžce vydrancována, bude nutno kormorány střílet v daleko větším množství. Takže by si páni ochránci měli uvědomit že jejich přičiněním se bude muset zlikvidovat velké množství ptáků (Pokud jim tedy jde vůbec o ochranu přírody, myslím té naší, do které rozhodně řeky, říčky a potoky včetně ryb patří)
Článek víc jako vynikající. Ač jsem životní filosofií optimista,tak tady vidím situaci dost černě. Za prvé pochybuji, že by se povolil plošný odstřel bez omezení,bude to ještě nějaký rok trvat,ale mezitím kormoráni zdevastují i to,co ještě zdevastované není. I v případě povoleného odstřelu je třeba vzít v úvahu je kormorán je velmi inteligentní a tak odstřel není jednoduchý. Za další je asi budou střílet jen myslivci,kteří jsou zároveň rybáři. Pro ostatní „lovce“ je to asi naprosto nezajímavá „zvěř“.Možná by bylo řešení vyplácet z prostředků RS nějaké „odstřelné“ a tím možná někoho motivovat.Ale řešit tento problém se bude muset ( bohužel) až za několik let, kdy bude situace skutečně kritická.
můj názor na tyto lidi je asi takový- ti co tomu rozumí dělají u rybářů,myslivců,ekologů (v pravém slova smyslu) a ti co tomu nerozumí, dělají ,,Ochránce přírody,, !!! :-)
Míro, hezky jsto napsal. Já u vody strávím celý rok jako zaměstnanec povodí labe a vím co ten černej mor dokáže.Také jsem mněl možnost konfrontace s ochranáři na téma kormorán a musím říct, nic snadného. Odstřel kormorána bych motivoval penězi, ono moc rybářů flintu nevlastní a myslivcovi jde víc o srnčí. Naše mo jim loni kupovala munici,ovšem populaci to nijak neohrozilo. Dobré na tom všem bylo, že místům,kde se střílelo, se začali vyhýbat. Já lovím přívlačí a muškařím, dokonce byly doby, že jsem i něco chytl. Každý rok naše organizace vyčlení nemalé peníze na pstruží plůdek potočáka, který vysazujem do chovného potoka a posléze odlovujem a osazujem pstruhovku. Páni ochranáři však zjistili, že to máme moc snadný to zachraňování pstruha obecného a k ochraně kormorána nám do chovného potoka vysadili vydry. Všichni máme radost, po desítkách strávených brigádnických hodin po víkendech,víme že naše snažení nepřišlo v niveč. Po zimním drancování odlétá kormorán nahamanej a vydrám se leskne kožíšek od pojídáni lososovitých vnitřností. Proč to píšu? Páč si myslím, že ochranáři, nebo jim podobní, nedokáží rozpoznat simbiozu v přírodě. Proto ač nerad zastávám názor odstřelu pod finanční odměnou
Velice kvalitní, fundovaný článek k této problematice. Ostatně vůbec nevybočuje z řady Tvých opravdu kvalitních znalostí a postřehů od vody a následnému srozumitelné podání všem, ať v podobě DVD nebo článků. Již je sleduji dlouhou dobu a ztotožňuji se s nimi. Máme i společné známé, ale osobně se zatím neznáme…
Teď k tématu. Nemám tolik času a nesleduji teď přímo tuto debatu, jen jsem přečetl článek. Chodím taky kolem Blanice, Otavy a Volyňky. Je to často smutný pohled. Nezmímil si volavky, které k tomuto stavu též přispívají, ale asi ne tak hrozně!? Problém bude v aroganci a alibismu těch mocných!!! Ti by s tím mohli pohnout, jen kdyby jim nechyběla chuť, tah na branku nebo nazvěme to jakkoliv… Držím palce Tobě a všem, kteří to vidí podobně – reálně!!!
rád bych ještě přidal odkaz na velice zajímavá videa, kde je důkaz, že se kormoráni neživí pouze plevelnými rybami.(videa byla na www.myslivost-lovectvi.cz) – odkaz na youtube.com : http://www.youtube.com/watch?… http://www.youtube.com/watch?… (stránky pro osoby starší 18-ti let): http://www.navratdoreality.cz/?… přeji ,,příjemnou,, zábavu při sledování těchto videí a snad změníme názor nebo pohled některých lidí, kteří se této zvěře stále zastávají :-/
Zdravím všechny rybáře. Ti co mě znají tak ví, že už je to dva roky, co jsem se tohoto koníčku musel vzdát z nedostaku času. Rád bych však reagoval na tento velice pěkně napsaný článek a připsal (uvedl) názory, reakce, jednání a obavy z pohledů nás tedy myslivců. Jak již bylo uvedeno v článku,(nebudu to přesně citovat ale něco v tom smyslu) myslivci nejsou schopni regulovat stavy lišek, jako mohou tedy snížit stavy kromoránů. Každý kdo se tomuto ,,poslání,, věnuje, nebo si to někdy vyzkoušel tak mu musí být hned jasné že lov lišek a lov kormoránů jsou dvě jiné věci (nebudu to tady moc rozebírat v čem se to liší). Další věcí je ta, že my jakož to myslivci z tohoto lovu ,,nic nemáme,, každý kdo je myslivec tělem i duší tak loví né pro to, že by chtěl ale pro to, že musí (staré, nemocné kusy atd) bohužel, tohle se o nás na veřejnosti moc neuvádí ale vrátím se k tomu, že je potřeba dát myslivcům nějakou tu motivaci proč tuto zvěř lovit. Pokud se nejedná přímo o zapáleného myslivce, který kormorány k smrti nenávidí, horko těžko půjde třeba v –5°C mrznout pro ulovení několika kusů, pouštět do chladné vody svého psa atd. a ve finále z toho nemít nic. Další věcí je, že musíme mít povolenky k lovu (vyjímka na odlov kormorána velkoho). Ty se dají velice těžko sehnat, bez tohoto povolení k lovu se samy stáváme pytláky. Pravdou je, že udělování vyjímek pro odlov této zvěře nabívá stále na počtech po celé republice, jde však jenom o jakousi adekávtní část pro utišení nás, co kormorány moc nemusíme. Vemte si, že průměrná myslivecká sdružení mají výměru honideb ( můj osobní hrubý odhat) cca 1000Ha. Na tuto plochu dostávají okolo 20ks (když je dobře). Uznejte samy- ovlivní toto množství něco? pokud odlov tak neomezeně – zimních měsících, kdy nemají mladé. (stejně jako kachny atd) vždyť kormoránů na večerních kachních tazích je daleko daleko více tak proč né? Další věc, kterou bych rád uvedl je problematika Kamzíka – toho chtějí ,,ekologicky aktivní,, lidi vystřílet jakožto nepůvodního druha, proč tedy kormorána, který je u nás také, jako nepůvodní druh chrání? A nejen jeho. V poslední době se začíná čím dál tím více zvyšovat populace Morčáka velkého, je pořeba si uvědomit, že chováním i potravou jsou na tom totožně s Kormoránem (tedy až na to množství, které se řekněme bude pohybovat okolo 50% z množství potřebné potravy pro kormorána) Chceme aby to s morčáky dopadlo stejně jako s kormorány? to jsou otázky nad kterými by se měli zamyslet ,,Ekologicky aktivní,, lidé, neboť oni nebudou (a nejsou) těmi, kteří trpí zrátou rybí obsádky, popřípadě by platili škody. Závěrem bych to rád celé shrnul. Většina myslivců kteří dostali vyjímky k lovu tuto zvěř loví. Bylo by však dobré motivačně pro ostatní kteří mohou a neloví dávat jakési ,,odměny,, věřte nebo ne ono to hodně pomůže. Teď však nechci aby to vyznělo, že jsme nějací vydřiduši, kteří by na tom chtěli těžit, ale je potřeba nějaká ta motivace. Doufám že jsem se dobře výjádřil a že mi bude porozuměno. Pokud by chtěl někdo nějaké podrobnější informace co a jak s jejich odlovem, pošlete osobní zprávu
V článku jsem narazil na dstavec, který zmiňuje – „jeden z hlavních úkolů kormorány dlouhodobě integrovat do kulturní krajiny“. Nedá mi to, abych na tento blábol nezareagoval. Víte pánové, vím, že tyto články čte převážně „rybářská část“ naší veřejnosti, přesto ve svém příspěvku uvedu něco, o čem ví spíše „myslivecká část“ naší veřejnosti, nicméně tyto dvě věci spolu velmi souvisejí. A to… Před cca 100 lety, byl v oblasti Jeseníků učiněn taktéž experiment, jak do této horské oblasti „dlouhodobě integrovat“ kamzičí zvěř. V té době u nás nebyla, tak byla za nemalé náklady a úsilí zakoupena, dovezena, vypuštěna, chráněna, chována, kontrolována, přikrmována, pak průběrně odlovována… a najednou, po cca 100 letech úspěšné aklimatizace kamzíka v oblasti Jeseníků, se nějaký „květožrout“ probudil a striktně označil kamzíka za nepůvodní druh a nařídil jeho vybití, na hranici kmenového stavu 0 (nula). Tahanice na toto téma si může každý zájemce najít na stránkách časopisu Myslivost, nebo na www.myslivost.cz, doporučuji – argumenty jsou velmi zajímavé. Tento příklad zmiňuji proto, že si nemyslím, že je cestou, někde uměle, dlouhodobě integrovat jakýkoliv druh a uměle tak zasahovat do přirozenosti vývoje přírody. A pokud už to někdo bohužel udělá a ono se to, dejme tomu 100let bez zásadního vlivu na „kulturní“ krajinu daří, aby se nenašel kretén, který se to všechno bude snažit dlouhodobě integrovat do dob před 100léty nazpět. To samé by se totiž mohlo stát i „našemu“ kormoránovi. Ten má však ještě možná 100let integrace do "kulturní krajiny před sebou, než se možná jednou dozví, že sem vlastně nepatří a bude nekomromisně vystřílen na stav 0 (nula). Toť vše, co bych doplnil. Článek p. Horáčka se mi velmi líbí a myslím že je ta správná doba, i tyto otázky otevřít a nahlas se zeptat. Jak to tedy pánové je?? Děkuji všem, kdo dočetli až sem!
Nedávno jsem vyslechl názor jednoho moudrého pána. Ačkoli kormorány nemusí, vyslovil myšlenku, že kormorání problém jsme si vytvořili sami. Ne přímo my, ale lidi svou činností. Určitě si pamatujete jak pře lety byl otráven v Rumunsku jistý vodní tok, který zasvinil i část Dunaje ? Tehdy šlo o přetečení „jímky“ nebezpečných jedů používaných při těžbě zlata. Otravou došlo k likvidaci potravy a kormoušové se vydali hledat nové zdroje. K nám. Bohužel tato myšlenka nepostrádá logiku. Takže teď se jim mstíme za to, že jsme jim zničili jidelnu.
Petru zdar a kormoránům regulovaného odstřelu !!!!! Vím že budu za tento slogan některými rybáři napadán,ale myslím si že cesta „lejster“ a peticí je pro byrokraty a politiky.Myslím že naše povolenky jsou rok od roku dražší a až to dojde do toho momentu který je již několik roků vidět na našich vodách (Vltava,Labe a pod.)a není co lovit (a ne do mrazáku)protože pokud se objeví hejno nejsou ryby třeba 2 dny!!!! tak nebudu kupovat povolenku není na co u vody můžu posedět i bez povolenky a prutů.Upozorňuji že rybařím už od 10 let, a beru to jako mou nemoc, nemohu bez ní existovat.Slyším názory mých kamarádů s tím nic nenaděláš to musí řešit ty nahoře a podobně.Pokud mají rybářské svazy peníze za každého kmenového člena je potřeba aby oni řešily a zastupovaly své kmenové členy tak, aby bylo co lovit nejenom nasazením určitého druhu ryb ale komplexním řešením.Píše se zde o tom co se děje ve Francii (povolen odstřel až 30.000kusů)ano oni mají také ale moře , my jsme rybníkářská země s krásnými vodními plochami které nám závidí naši Evropští sousedi.!!!!Souhlasím s tím co je v článku napsáno v Čechách ryba není to co vlk,medvěd, liška divoká prasata..........!!!!! čeho je moc toho je příliš – to tvrdila má babička a děda za první republiky. Na závěr chci říct že odůvodnění že příroda si sama zreguluje to co jí vadí je naprostý nesmysl a my nemáme čas .My lidi jsme s přírodou tak zatočily že nechci jednou mým vnukům vyprávět jak a kde byly ryby a jak jsme o ně přišly protože je sežraly nenasytní ptáci kteří sem nepatřily ale my jsme je tolerovaly protože " jsou chránění" i když škodí.Nechci vidět stovky černých ptáků na holých stromech okolo mých řek a rybníků........Promiňte mi ale jsem jenom rybář ne ornitolog !!!!!!!
Článek je velmi dobrý, i u nás na Slovensku jsme před pár roky četli podobné články, dokonce se v roce 2006 sepisovala petice za celoroční zrušení ochrany kormorána velkého. Cestou SRZ, ministerstva životního prostředí atd. se vedli určité jednání, ketré vedli k schválení výjimky a v období 1.10. až 31.3. se mohl kormorán nejdříve plašit, potom byl povolený regulovaný odstřel a v současné době je povolený v této době neregulovaný odstřel. Propagátoři ochrany kormorána SOP, sdružení VLK a podobné ochranářské kluby argumentovali tím, že rybáři uměle vysazují ryby, kdyby to nědělali, že by byl stav kormoránu přirozeně regulovaný, nebo , že by se měli rybáři dohodnout se správci vodních elektráren, aby v zimě koryta řek i pod hrázemi vodních nádrží zamrzla, aby se tam kormoráni nemohli držet atd. I přes jejeich odpor vyhrál zdravý rozum. To je však jen jedna stránka věci – legislativa. Druhá stránka však představuje praktickou realizaci. MO SRZ musí mýt sepsané smlouvy na odstřel s mysliveckými sdruženími, spravidla s možností dotování těchto určitou částkou za odstřel kormorána. Např. MsO SRZ Žilina má v těchto smlouvách za 1 ks přineseného kormorána 3€ a při každém 10 ks bonus 13 €. Dalším problémem je sám odstřel, protože kormoráni jsou veľmi inteligentní ptáci, ke kterým není právě lehké se dostat na dostatečně krátkou vzdálenost, aby se dali efektivně střílet… Není možné se dohonout na realizaci postupného odstřelu na celé linii např. Kysuce, Váhu, Oravy atd. Výstřelem mezi kormorány docílíme jen toho, že padne jeden nebo dva a ostatní se jen posunou dále po (proti) proudu. Bylo by potřebné nenechat místo na odpočinek a vytlačit je z daného území. Kromě toho je peří kormorána poměrně dost odolné výstřelu z brokovnice, takže není jednoduché kormorána zastřelit. Drobnosti, že musí být nahlášené dni, v kterých se budou kormoráni střílet na Správě národních parku atd. Je na sousedících MO SRZ, aby se mezi sebou dohodli a v době odstřelu kormorána začali používat efektivní zpusob tohoto predátora.
V půli ledna letošního roku jsem projížděl kolem přítoku VD Slezská Harta, byla mírná obleva a u vtoku (od Valšova), se v ledu vytvořila díra, pás, cca 200m čtverečních. Kdybych to na vlastní oči neviděl, nikdy bych neuvěřil – celý okraj roztáté díry ledu, byl lemován kormorány, kdy max.rozestup mezi nimi mohl být 1m. Napočítali jsme jich tam tehdy Přes 250ks.To už je panečku síla.....Co se týče škod a ztrát, je situace jednodušší než vypadá! Pokud někdo rozhodl o jejich chránění zákonem (jistě měl k tomu opodstatněný důvod), pak tentýž někdo, musí nést následky svého rozhodnutí, potažmo činnosti kormoránů. Dle mého jde jen o to, dát si tu práci a škody, náležitě vyčíslit, zdokumentovat, doložit, důsledně si stát za svým a dotáhnout věc do úplného konce = uhrazení škod. Pokud se takto nezačnou chovat všichni tzn. rybáři a vodohospodáři vss. kormoráni, bobři, ondatry,… Vinaři vss. špačci,apod., pak zeleni Bioextremisté, nemají sebemenší důvod se nad svými často rozporuplnými a kontraproduktivními rozhodnutími zamýšlet!! Dokud budou ony, Bůh ví proč,chráněné druhy (špačci a kormoráni)tučně vykrmováni z kapes někoho jiného, než toho, kdo nad nimi drží ochrannou ruku, bude stále platit: ZABIJ BOBRA ZACHRÁNÍŠ STROM a podobné hovadiny, kterými se bioextremisté často řídí. Kormiši budou dále pustošit naše rýbníky, špačci naše vinice, protože jsou to krásní živočichové, do přírody patří a vlastně nás nic nestojí. Ne? Tak a teď mi „květožrouti“ ukažte co umíte…Co na to říkáte? Není na tom kus pravdy??
Výborná práce. Protože jsem rybář i ornitolog a vystudoval jsem hydrobiologii, cením si nezaujatého a pečlivého přístupu. Jenže dokud budou lidé jako Osprey přispívat do nezávislého webu a na úřednických místech často i v těch nejvyšších pozicích si budou hřát zadnice ti, kteří nemají ani vzdělání ani snahu a schopnosti přijímat rozhodnutí, je to marný, je to marný, je to marný… Zatím mi řešení, které komentuje OndruchM připadá optimální . Nejde jenom o kormorány, to chce zásadnější změny a v ty já v současné Evropě nevěřím.
článek výborný.Ale co s tím
Četl jsem tohle – http://www.novinky.cz/…istovne.html?… Stačilo mi…
kety.vydra> Ne jen jako rybáři. Viděl jsi třeba návrh reformy důchodového systému?
V téhle zemi se stále ještě spoléhá na to, že lidi si nechají líbit kdeco.
Čekal bych, že o zásadnějších věcech by měli rozhodovat odborníci, schopní posoudit situaci, navrhnout reálné řešení a pokusit se ho uvést do života s tím, že si případné chyby nebo dokonce lumpárny budou zodpovídat. Proč já to, kurňa, kolem sebe nevidím – rybami počínaje a čímkoli jiným konče. Je to tím, že jsme v Čechách (na Moravě)?
pstruhouš> „Tý krávó“ (neber osobně),tak to je teda síla.Napadá mě jediná otázka-Jak dlouho si jako rybáři necháme … na hlavu?
pstruhouš> Tak to je teda paráda.:-(
pstruhouš> ať už u vás, či u nás – střílí se. My to neřešili s právníkem a prostě jsme ty žádosti poslali – a vyšlo to. tímto nezpochybňuji váš postup a nevychvaluji náš, ale jsem rád za oba.
Re: OndruchM Nevím, u nás žádá držitel dekretu na revír, tak to vyložil náš odborový právník. MO ČRS dle mého může žádat jen na základě plné moci od ÚS. Ale to je detail. U nás to funguje od roku 2008. Zatím všechny výjimky jsem dotáhl až do konce a odstřel se povolil. Zpočátku jen na 5 ks na revír, ale podle empirie, kdy se střílelo, a kormoránů stále přibývalo, jsem přitvrdil a povlil 30 ks na revír. Ale i to je jak, když plivne. Ze začátku se do rozhodnutí naváželi ornitologové, ale všechny odvolačky na MŽP jsem ustál. Od té doby, co dal kraj ornitologům příspěvek na soukromou rezervaci, je od nich klid.
pstruhouš> dovolil bych si trošku oponovat. U nás jsme žádost podávali my jako místní organizace, i když dekrety má VUS. A žádosti (museli jsme podat dvě – jednu na kraj a jednu na CHKO) byly přijaty a schváleny – další proces s uživateli honiteb jsme taky vyřešili za ně – po dohodě jsme žádali taky my a tuto zimu už se pilně střílí.
osprey> hezky clanek. Pravdivy. Zvlaste pekna byla pasaz o schizofrenii pri povolovaní odstrelu. Nicmene je zjevne, ze odstrel na zaklade povoleni vydavanych na zaklade individualnich zadosti na par kusu je neucinna cesta. Samo sebou, lepsi nez nic. Diky poskozenemu ekosystemu, který uz davno postrada schopnost rozumne samoregulace, je ted jen na lidech, aby si zahrali na hybatele a nejzjevnejsi krivdy napravili. U kormorana se jedna o celoevropsky problem, ktery vyzaduje pro jeho vyreseni zalozeni poloprofesionalniho sdruzeni, ktere bude sbirat podpisy pod petice, ziskavat prostredky na ruzne podpurne akce, prosazovat se v mediich, které se pokusí o diskuse s odpurci ve vysoce sledovanych mediich a bude koordinovat svoji cinnost se zahranicnimi obdobně zaměřenými organizacem. Urcite bude zároven upozornovat na neudrzitelnost stavu, odhalovat hloupost a nadutost ornitologickych ekoteroristu a da si pozor, jak to vnima verejnost. Pokud se tohle podari, je vysoka pravdepodobnost, ze dojde k naprave. Indivudualni akce nemaji mnoho sanci. Jenze tohle chce cas a ten bohuzel nemam.
pstruhouš> ano zcela správně jsi na to natrefil, kde je zřejmě kámen úrazu. neochota českých úředníků cokoliv udělat v důsledku vlivu nové RVHP. nic horšího jak Evropská unie nás potkat nemohlo a vzhledem k tomu, že jsme malá země těžko něco sami zmůžem a v kombinaci s naším byrokratickým aparátem, který by měl být schopný zprostředkovat a sjednotnit postoj českých rybářů se sousedními zeměmi, které mají obdobný problém je z tohoto pohledu tento problém neřešitelný. jinak Francie a EU je kapitola sama o sobě. že si Francouzi dělají co chtějí je více než zřejmě respektive EU jen využívají a co se jim nehodí tak obchází. poměrně zajímá informace je zamítnutí o zařazení komoránů mezi lovné ptáky během předsednictví Švédska – to až tolik žiju rybářskou turistikou? i když asi hlavně pro odlehlejší oblasti je každý turista vítaným příjmem …
Snažil jsem se položit otázku, proč někteří „ochranáři“ stále setrvávají na pozici ochrany kormoránů za každou cenu. Následně mi bylo vysvětleno člověkem, který se pohybuje v politice na krajské úrovni, že na situaci čím hůř, tím líp se dá docela dobře vydělat a jedním z levných způsobů je zaplatit si pátou kolonu prostřednictvím příspěvků různým ekonadacím a na „výzkumné“ granty. Na jednu stranu chápu postoj produkčních rybářů, kteří za své ryby dostanou náhradu, a to na základě počtu kormoránů a rozdílu mezi nasazenými rybami a počtem slovených (po odečtení normovaných ztrát). Do zaplacených škod se dá skrýt i škoda způsobená jinými predátory, včetně těch dvounohých, případně jiné neběžné ztráty. Ze strany státu je to skrytá podpora zemědělcům a podobně postupují i některé jiné státy v EU ve snaze ochránit své producenty potravin. Další důvod je ten, že sežrané ryby budou muste svazoví rybáři někde nakoupit. A to přinejmenším alespoň zčásti právě od produkčních rybářů. Snaha o poškození konkurenčních producentů je zřejmá i ve Francii, kde povolili volný odstřel kormoránů a ročně jich zastřelí kolem 30 tisíc. Čeští producenti kapra a doplňkových ryb pro ně představují těžkou konkurenci a tady platí doslova, čím hůř, tím lépe. Zatímco Francie si dokáže vyjednat co nejvíce výjimek z unijního práva a z evropské legislativy plní jen to nezbytně nutné, Česká republika má z rektálního alpinismu do řití eurobyrokratů už tradičně jedničku s hvězdičkou. Osobně jsem se o tom přesvědčil při projednávání návrhu metodického pokynu pro povolování výjimek na MŽP ČR. Omezovat různými neodůvodněnými podmínkami odstřel kormoránů co to jen jde a mlžit ohledně skutečně působených škod je takový tradiční zelený folklór. Bohužel se však nedomnívám, že se jedná pouze o environmentální naivismus, ale o záměr, který má poškodit české zájmové rybářství. Vyplundrovaný revír se dá pronajmout levněji než dobře zarybněný, a zájem o něj bude menší. Taky si myslím, že není náhodou, když zamítnutí zařazení kormoránů mezi lovné druhy ptáků v rámci celé EU neprošlo právě za předsednictví Švédska. Je přece logické, že ptáci, rozptýlení po jezerech v počtu někulika kusů, kteří v zimě odlétají na jih, nepředstavují pro švédské rybářství problém. Naopak movitější rybáři znechucení vydrancovanými alpskými a jinými středoevropskými lipanovými revíry se do Laponska jen hrnou. Kapři si přeci rybník sami nevypustí. Jak funguje princip solidarity v rámci EU přeci známe i z jiných příkladů, viz (ne)zrušení vízové povinnosti pro Čechy cestující do Kanady.
Re: Tomáš Kupka: Žádost na revíry VčÚS ČRS musí podat držitel dektretu na revír, to jest VčÚS ČRS. Není pravda, že je třeba souhlasu všech obcí v povodí. Jsou jen účastníky řízení a datovou schránkou se jim musí zaslat oznámení zahájení řízení a rozhodnutí o povolení výjimky. Příští týden nabyde právní moci rozhodnutí na 30 ks na revir, týká se Labe od Hradce Králové až po Vrchlabí, Malého Labe a Mydlice (Čistá 1). Po nabytí právní moci musí uživatelé honiteb na toku požádat o výjimku k odstřelu dle § 39 zákona o myslivosti. T o dělají pro změnu zase trojkové obce. J e to sice jen formalita, ale řízení to dál prodlužuje. Přestože jsem vedení VčÚS svazu vyzíval, aby na revíry Metuje 3 – 5 požádali o výjimku, nikdo tak v posledních 2 letech neučinil, přestože podmínky pro vydání byly de facto splněny. Alespoň vidíte, koho si ze svých členských příspěvků platíte.
Tomáš Kupka> Držím palce.
Ahoj, jsem za tento článek opravdu velice rád.Jsem z Nového Města nad Metují, kde jsme měli krásné pstruhové revíry Metuje 3 a 4, které byly plné lipanů.Po loňské zimě, kdy nás navštívilo 60 ptáků, jsou prázdné.Prosím všechny kolegy, aby apelovali na vedení svých organizací, aby jednalo na příslušných krajích a nedali se odradit negativním výsledkem, aneb problém, o kterém se mlčí, jako by nebyl.Až když jsem se letos vydal osobně na kraj, dozvěděl jsem se, že existuje cesta k povolení regulačního odstřelu.Cesta je to trnitá, ale my se rozhodli se jí vydat.Nemluvme o problému v hospodě, ale s úřady, pišme články, petice, projevme co největší iniciativu.Nám bylo na kraji řečeno, že abychom mohli povolení pro odstřel dostat, musí všechny MO hospodařící ma toku řeky Metuje podat žádost společně, dodat fotodokumentaci, odůvodnění a souhlas všech obecních úřadů, v jejichž katastru by měl odstřel probíhat.Vím, je to komplikované, ale pokud je to zatím jediná možnost, byly bychom sami proti sobě, kdybychom to nezkusili
Skvěle vypracovaný materiál. Můžu z pozorování jen potvrdit. 50 hlavé hejno si poradilo s pstruhovkou kde bylo na 800 metrech v tůních tak 300 kg jelců, plotic, hrouzků tak, že během týdne byla voda holá. Zbytek po odletu dobraly volavky. Přitom před 15-ti lety v tomto nádherném úseku byli pstruzi 50+, štiky 80+, kapři cca 20 ks a 3 kg, bělotiny nepočítaně včetně ostroretek. Dnes totální prd.
Populácia kormorána ani napriek povolenému odstrelu neklesá http://enviroportal.sk/clanok.php?…
stanvisko rady:
http://www.srzrada.sk/index.php?…
tak ako osprey nechápe prečo zvazové vody niesu chranené a oškodnované v ČR u nas je to ité na uvedenj stranke su pdf formáty, z ktorých je zrejmé že ochrana sa poskytuje najme miestnym chovnym vodám…
hering> To můžeš klidně udělat, i když bych použil kratší a jasnější text. Oni by to nemuseli číst.
Já už jsem naznačil, že chci něco víc, ale potřebuju ještě čas. Možná si jen nabiju hubu, ale to je jedno.
Co kdyby se link na tento článek poslal na všechny KÚ,odbor životního prostředí?Snad by se nad tím alespoň někde zamysleli? Požadovat vysvětlení proč dopouštějí likvidaci rybích společenství?
Každým dnem co tu budeme plkat projde chřtány těchto ptáčků tuna za tunou ryb…bohužel v naší zemi nám nic jiného nezbyvá… Když by byly dva tři na celé řece budiž…za chvíli můžeme chytat klidně bez háčků,vyjde to na stejno :-(
Alov> Po světě běhá hodně lidí, kteří si budou myslet, že jsem víc než zaujatý.
Alov> Po světě běhá hodně lidí, kteří si budou myslet, že jsem víc než zaujatý.
osprey> Míro. Četl jsem ten článek 2×. Poprvé jsem nebyl schopen vnímat obsah, protože jsem v duchu stále přemýšlel, jak je možné, aby jeden člověk zkomponoval tak obsáhlý článek a zároveň byl docela úspěšně nezaujatý. Když jsem ho četl podruhé, tak už se mi obsah vnímal lépe. Musím říct, že to můj pohled na tento problém značně ucelilo.
Pokud bude v budoucnu nasnadě nějaká kampaň, velice rád ji prodpořím jak svým hlasem, tak i svou pomocí, pokud bude třeba. S Tebou v čele bych se toho nebál. Skutečně. Dík za Tvoje články :-)
osprey> Celý den přemýšlím, co Ti tady napíšu. Když jsi mi říkal, že článek o kormoránech připravuješ, tušil jsem, že to bude výborné. Překonalo to však moje představy. Velká a hluboká poklona!
osprey> Jestli jsem to dobře pochopil, tak něco chystáš. Tvoje jméno (zaslouženě) přitáhne lidi a podpora bude. Rozhodně držím palce!
toulovec> Vím, že je to fór, ale zkusím zareagovat na vážnější stránku věci – neaspiruju na žádné vysoké funkce. Myslím si, že teď jsem nejvýš, kam jsem to chtěl nebo mohl v životě dotáhnout. Navíc se z větších výšek hluboko padá…
Ospreyův styl psaní se nezapře. Vše poctivé, srozumitelné a perfektně podané. Nečetl jsem všechny příspěvky. Ke změně přístupu asi dojde až dojdou prachy na škody způsobované rybožravými predátory, to už může být hodně pozdě. Změnit by to mohly větší pravomoce regionálních orgánů. Přesvědčil jsem se o tom nedávno v trochu jiné oblasti, co MZe neřešilo 30let, vyřešil přístup jedné paní na krajském sídle AOPK během 1/2 roku.
Mirku, opět dobrý… Kdybys jednou kandidoval na prezidenta, máš můj hlas…
Flip> Petře, díky.
Jedna ruka netleská,dvě už ano-ovšem za tohle si zasloužíš bouřlivý aplaus davů-paráda Míro.
Bezva článek. Jinak na MŽP je to samej ornitolog, tak čemu se divit (vím o čem mluvím). Pokud s ornitologem chcete diskutovat, zapomeňte na ryby. A to si většinou říkají ekologové.
Pěknej článek,plně s ním souhlasím.CHodím na malou říčku a vposlední době se stává mrtvou.Zmizeli plotice oukleje tloušti,sem tam se chytne řízan.
Zdravím, super článek, to co bylo v článku napsáno, bylo mnohokrát i řečeno. Je jasný, že petice hned nezastaví drancování toho, co máme všichni rádi, ale může to bejt začátek pohybu správným směrem, aneb co je psáno to je dáno. Předběžně tedy přidávám svoje jméno Pavel Řebíček (Pavalakos) PS: rád se koukám na rybu plavající ve vodě, podhled na prázdnou vodu je k pláči !!!!!
Hora>Článek je mimořádně dlouhý, žádné noviny ho neotisknou – to je výhoda Internetu.
Ono už se toho kolem kormoránů děje dost, spoustě lidí dochází, že současný stav je neúnosný. Jenže teď už je za tím politikaření a podobné věci.
A nešlo by ten článek nabídnout do novin,popřípadě nabídnout nějaké veřejnoprávní televizi k zhotovení dokumentu? Je to jenom můj názor,ale mělo by to aspoň pomoct k nastartování nějaké objektivity a k nějaké činnosti kolem tohoto problému.
Pánové, já vám všem děkuju. Ale chci víc než jen petici – a za co vlastně? On je ten problém vážně širší.
To, že by můj článek vyšel na obou velkých serverech najednou, to bych rád u jiného textu. Zatím se rodí.
Kdyby každý u nás dělal svojí práci tak dobře jako osprey, tak jsme nejbohatší a nejvyspělejší země na světě.
Míro, jsi génius.
Troopik> Ale jak Osprey správně píše, je to problém, který postupuje také v souvislosti s regulací řek. S těmi bažanty a zajíci to bylo podobné – nejdřív také zmizely remízky a rozorávaly se meze, pak se koroptvičky ještě nějakej ten rok střílely…a kde jsme dnes? Vidět hejnko koroptví je zázrak. A kdysi se jich střílelo milion. Dneska to jsou lišky, divočáci, nedostatek úkrytů – a když se to dá dohromady, je to tak bídný, jaký to je. Mě na tom nejvíce fascinuje to, jak jsme nepoučitelný. Jasně, kormorán je moc velký problém, ale člověk mu to strašně moc ulehčuje veškerým svým jednáním. Souhlasím s tím, že ryby jsou u nás prakticky bez hodnoty. Jinak moc hezký článek, opravdu – rád jsem si to přečetl a jsem taky pro petici.
mascha> Kdysi jsem četl článek v časopise o regulaci kormoránů na hnízdištích v Dánsku.Vejce natírali nějakým sajrajtem,vejce namohla „dýchat“ a přestala se vyvíjet.Ale jako obvykle se zas do toho někdo montoval a samozřejmě počet zlikvidovaných vajec byl legislativně omezen na menší množství než by bylo vhodné.Takže kormoráni nejsou tímto nějak výrazněji omezováni.
Problém se vyřeší sám :-( Nebudou ryby = nebudou kormoráni!!! Smutný konec,ale už jsme skoro na něm. A kompetentní úřady??? Tam by zasloužili nakopat zadek a s rozeběhem aby se jim v palici rozsvítilo..... Nějak mi nejde do hlavy jak je možné aby jeden rádoby ohrožený druh,který už dávno,ale vůbec není ohrožený,likvidoval další ohrožené druhy??? A z neohrožených se jeho destruktivní činností stávali ohrožené!
Kompetentní Vám odpoví.Vždyť je to příroda.Jenže o fungující přírodě se můžeme bavit někde v divočině kde se jí do toho člověk nemontuje,ale né ve středu Evropy,kde si člověk všechno upravuje k obrazu svému.Tady člověk musí fungovat jako regulátor když už se do toho přírodě montuje a napáchal svojí činností tolik škod. Jen si to,ale uvědomit......
Foligno> Pak řeknou,že rybáři málo vysazují :-(
Moc na články nereaguji, ale todle je první článek takhle dlouhý o kormoránech který sem o přečetl osobňě sem v článku našel spoustu věcí které pozoruju už cca 20 let jen sem si spoustu z nich neuvědomoval ! sem opravdu pro toto dát tento článek k petici a opravdu to táhnout dál a neustále ! dúvod pro mne zcela jasný, podjezý v Roudnici nad Labem kdysi část řeky hojňě zastoupené všemy druhy ryb dnes skoro mrtvý úsek úlovek se rovná výhře v loterii, jinak možná se to redaktorum chytej nebude líbyt ale myslím si že na chytej chodí lidé spíše vyzrálejší než na mrk.cz ale vzhledem k tématu sy myslím že tento článek by měl být publikován i na mrku ! .ps omluvte případné chyby v textu
mascha> Dle pozorování a odečtů kormoránů u nás na Labi pocházejí zimující jedinci z rozsáhlého území prakticky kolem celého Baltského moře – Dánsko, Švédsko, Finsko Rusko, Estonsko …
Skvělý článek. Jen mi tam chybí zamyšlení nad ještě jedním směrem řešení – regulace jejich počtu přímo na jejich severských hnízdištích. Slavná evrospká komise by se měla dohodnout, že se stavy, evidentně nadpočetné, budou korigovat už na severu. Případně by se měli zástupci rybářů zkusit dohodnout s „dodavateli“ sami. Pomocí kroužkování by mělo být jednoduché zjistit, odkud přesně startují kormorání party, které jezdí hodovat k nám. A zatnout jim tipec tam. Předpokládám, že by na severu mohla být více argumentům otevřená příslušná administrativa, než u nás, kde bez lobování ničeho dosáhnout nelze. A ochranáři umí lobovat celkem přesvědčive, rozhodně lépe než rybáři. Nebo mám v úvaze nějakou zásadní chybu?
Článek super!! Myslím, že přístup k tomuto problému je stejný jako u všech jiných u nás v Česku. Pod rouškou falešné humanity nedokážeme pořádně potrestat zločince a řešení problémů se pořád odkládá. To na Slovensku to řeší jinak, velice jim fandím. U nás se bude čekat až v řekách nic nebude a pak to svedou na někoho kdo měl rozhodnout před lety:-(
Jo jo na některých místech je to hrozný.
další skvělej článek věnovaný celostnímu pohledu na ochranu přírody a ryb. Díky pane Horáček.
LuboO> Fandím vám.Kéž by bylo něco takového zorganizováno i u nás.
po delší době článek který jsem četl takříkajíc pozorně a se zaujetím............to se Ti povedlo.
Mozem potvrdit, zeru nam tu ryby…
Ale u nas sa to riesi uz radikalnejsie, na VCR som dostal info, ze sa robia spolocne polovacky aj 4 okresov, po Hrone, ako sa lovia, nemaju kde sadnut, polovnici su po celom toku aj 40 km roztiahnuti, tak tento rok som pozoroval ja osobne len nejake hliadky a max 10 ks krdle, ale na Vahu pri Kralovej to bolo uz horsie, aj 100 ks krdle na hrane ladu a lovili ako svorky.
Doudleban> nevím žádné podrobnosti, ale prej jim tam žerou ryby :-))
Po přečtení nadpisu jsem měl trochu z článku trochu obavu, ale po přečtení se všechny obavy rozplynuly. Velmi kvalitní a komplexní článek. Možná se mi podaří získat reakce na tento článek i z „druhé strany“.
PS: Ví někdo z přítomných, jak je to s kormoránem na Slovensku, Rakousku, Polsku?
hecht> Už jsem zažil na BVV petici za odstřel kormoránů.Nepamatuju si sice rok,ale evidentně to vyšumělo do ztracena.Ale byl bych pro,aby se taková petice na obou výstavách každoročně opakovala.Prostě rýpat a rýpat…
osprey> Výborně napsaný a řekl bych i poměrně objektivní článek o problému, z kterého jde mráz po zádech. Ztotožňuji se s tím, co napsal hecht. Myslím, že by stálo za to, pokusit se o něco takového jako je petice. A obě rybářské výstavy jsou dobrý odrazový můstek k tomu, aby se věci daly do pohybu.
Díky . A jestli se má tento text stát peticí a hybnou pákou řešení problému , tak tady je můj podpis . Zdeněk Hnědkovský , člen MO Říčany
Dlouhé, hezky napsané,pravdivé,smutné,výstižné, překvapivé,poučné a hlavně konečně s hlavou a patou napsané :-) Dávám za jedna a Ospreji děkuji za tu práci co si si stím dal.
Hale nešlo by se třeba celorepublikově domluvit a v zimě když jsou všechny rybníky zamrzlé tak hlídat týden řeky a nedat jim šanci sednout na vodu ? Vemu si že třeba organizace jako jsme my MO Duchcov mají 1200 členů , MO Bílina taky tak a v ostatních je to samé , snad by to šlo to týden hlídat a nechat je pochcípat hlady né :-). No jó no , už přestanu snít , když on mě ten Osprejuv článek tak nabudil :-(
Článek super, obsah a vize kterou obnažuje už méně super. Nešlo by třeba použít tento článek a nadcházejících výstav v Praze a Brně k něčemu jako je petice se sbíráním podpisů pro řešení tohoto problému s pomocí státu. HaD by už určitě našel někoho v Praze, kdo by to mohl nějak popotlačit.
Díky za článek. Je tak moc dobrej, že mnou docela otřásla statistika čísel. Doufejme, že problému se bude věnovat někdo skutečně rozumný,abysme nemuseli sledovat při rybařině jen mrtvou vodu.
Kvalitní text plný informací, pěkné.
osprey má pravdu – 40kč za kg ryby – to jest původní populace v řece v podobě lipanů, pstruhů a samozřejmě dalších je k breku. to, že jsme národ ptákomilů je zřejmé ze zpráv o tom jak někdo někde zabil káně, orla či podobného dravce, kterých je opravdu málo a hned je to ve hlavním zpravodajství všech televizních novin. kdežto hubí-li kormoráni hájené ryby to už nikoho nezajímá. nejvíce se mi líbí 5 argument, že odstřel nic nevyřeší a srovnání s příkladem z myslivosti. ano pokud chtějí nechat zajít problém kormorán odpovědné osoby tak daleko jako nechaly zajít problém škodné zvěře v našich lesích a polích – téměř žádní polňáci, bažanti a koroptve ani nemluvě – tak se máme opravdu na co „těšit“ ze stejného důvodu jako obviňovat zemědělce z velkoprodukce je nesmysl házet vinu na problém s kormorány na stavitele přehrad a rybníků …
twister01> Poslat článek „někam“ by šlo,ale s blbcem na špatném místě to stejně nehne.A že těch zaslepených blbců je,že…
Článek jsem ohodnotil jako vynikající. Našel jsem tam dva překlepy („… spořádat až 50 Kg rybího masa…“ a „…některých domáCcích hnízdních…“)
Teď k tématu. Můj přímý kontakt s kormorány se stal včera. Viděl jsem se totiž lovit na svojí oblíbené vodě a musím říct, že takový pohled nepřeju nikomu. Během pár minut začali řekou plavat mrtví tloušti, cejni a plotice. A to z hejna asi 100ks lovilo asi „jen“ pět kormoránů. Na místo jsem se šel podívat a vyplašil jsem lovícího kormorána (ostatní kormoráni samozřejmě odletěli), ale našel jsem u hráze vyplašené ryby, které se snažili někde se schovat – neměly kam. To bylo ráno. Odpoledne byly ryby na stejném místě – připraveny k sežrány. Tolik moje zkušenost. Kormorány nemůžu ani vystát a jen bezmocně sleduji jak mi kormoráni ničí populaci ryb na místech, kde jsem dřív chodil na ryby a nebyl problém se zabavit a nachytat ryby – byť to byli „jen“ cejni a plotice. Pár fotek ze včerejška jsem hodil do tohoto alba (určitě stojí za podívání) http://www.chytej.cz/…0/kormorani/
S názorem pana Horáčka se plně ztotožňuji, ale mám obavu, že se jedná jen o další pokus (jeho snahy si cením). Nebo se chystáte článek poslat „ochráncům kormoránů“ ?