Protože jsem někde slyšel, že lidi dnes neradi čtou, napíšu hned do úvodního odstavce, že z pohledu člověka, který se pokoušel dění kolem kormoránů sledovat, mám pocit, že se za celý ten uplynulý rok nic zásadního nezměnilo. Dál už může číst jen ten, koho zajímá proč.
Dalo by se očekávat, že po loňských hitchcockovsky laděných náletech v Plzni budou přijata nějaká zásadnější opatření, aby se podobná situace už nikde neopakovala. Jenže nestalo se dohromady nic. Snad jen krajské úřady byly poněkud ochotnější vydat povolení k odstřelu na některých lokalitách – možná i to je ale výsledek tvrdého boje a nezměrného úsilí mnoha lidí. Nezaznamenal jsem ale žádný výrazný posun či průlom ani žádné známky zrodu ucelenější koncepce nastiňující cestu kam dál. Přitom se rybáři celé léto přesvědčovali o tom, jak zdevastované jsou některé úseky řek. Za poslední zimu hodně utrpěly například Berounka a Lužnice.

Kdybych byl hodně naivní, představoval bych si to tak, že se někdy během jara sejdou zástupci institucí, kterých se kormorání problém dotýká, domluví v hrubých rysech nějaký společný postup, nechají provést monitoring poškozených úseků, aby bylo jasné, jak dalece je situace vážná a někdy na podzim se nad jeho výsledky sejdou znovu, aby přijali konkrétní kroky před blížící se zimou – obdobím, kdy dochází k největším škodám. Skutečný běh věcí je, bohužel, pomalejší.

Během roku jsem ale dostal zajímavou příležitost nahlédnout pod pokličku kormorání problematiky a dozvědět se něco o tom, proč zdánlivě jednoduché věci jsou v reálu tak složité. Aby se rybářská veřejnost o problematice co nejvíce dozvěděla, inicioval Český rybářský svaz natočení dokumentu, který má za cíl mapovat současnou situci a napomoci k "prolomení ledů". Účastnil jsem se natáční, při kterém David Havlíček po dohodě s ČRS objel významná pracoviště, do jejichž kompetence problematika kormorána spadá a nechal jejich zástupce vyjádřit se k tématu před kamerou.
Viděl jsem a slyšel i to, co nakonec natočeno nebylo, snažil se „číst mezi řádky“ a domýšlet důsledky vět, které někdy byly jen diplomaticky naznačeny. Kromě toho jsem poctivě prošel vše, co se o kormoránech za celý rok napsalo na Internetu. To, co budete číst dále, je můj SOUKROMÝ pohled na celou problematiku – tak jak to vnímám a chápu. Vůbec se nebudu bránit, když se mi někdo pokusí otevřít oči a ukáže mi, že to chápu úplně špatně. Třeba postoje jednotlivých institucí zkresluji, nedocházejí mi souvislosti, dosud mě neopustil mladický idealismus a podobně.
K otázce kormorána se postupně vyjadřovali pracovníci Ministerstva životního prostředí, Ministerstva zemědělství, Českomoravské myslivecké jednoty, zástupce krajského úřadu mající na starost udělování výjimek k odstřelu kormoránů a samozřejmě i zástupce Českého rybářského svazu. Soukromě jsem mluvil i s některými produkčními rybáři a také s lidmi, kteří se zajímají o ochranu přírody a ornitologii.
Pojďme se teď v hrubých rysech podívat na stanoviska jednotlivých institucí. Je jasné, že jejich postoje jsou navíc svázané současnou legislativou a snahou, aby její případné změny byly co nejmenší.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP)má ke kormoránovi poměrně zajímavý přístup. Už několikrát ho prý chtělo vyřadit ze seznamu chráněných druhů, ale vždy narazilo na odpor Ministerstva zemědělství. Něco mi ale tak trochu říká, že se s tím předem počítalo a v reálu MŽP stojí spíš na straně kormorána. Uvědomuje si sice, že tento druh působí nějaké škody a je ochotno přistoupit k určitým zásahům, ale jeho faktické kroky v podstatě směřují ke stavu, kdy budou zimující kormoráni pouze tu a tam „obtěžováni“ plašením nebo pokusy o odstřelení povoleného počtu jedinců, ale nic víc.
Při takovémto postoji se ale situace vyřeší až naprostou devastací rybích společenstev na většině našich toků, kdy nakonec nedovolí kormoráním hejnům na našem území zimovat nedostatek potravy.
Cítím tu stále i onu nikým nevyřčenou skutečnost, že pro většinu zainteresovaných osob je pták mnohem cennější a daleko víc hoden ochrany než ryba, respektive stovky ryb mnoha druhů, které musí každý kormorán zkonzumovat, aby u nás strávil zimu. Zájem o skutečnou ochranu ryb je v naší společnosti téměř nulový. Zdá se, že všichni tak nějak předpokládají, že tohle si pořeší rybáři. Asi by měli…
MŽP je proti výrazné redukci počtu zimujících kormoránů a připouští pouze plašení a odstřel menší části hejna (obvykle cca 10%) v nejeexponovanějších lokalitách. Odstřel musí být proveden na základě současné legislativy, tj. provádět ho mohou myslivci brokovou zbraní a nově navíc ocelovými broky. O těch ještě bude řeč.
Ministerstvo nově připravuje nebo již vydalo i metodický pokyn jak odstřel provádět. Možná vypadá hezky, ale v reálu tuto činnost rozhodně neusnadňuje.

V rozhovoru nevyplynulo, že by MŽP hodlalo vyvíjet nějakou aktivitu ve prospěch obsádek volně tekoucích vod, představujících nedílnou součást přírodních společenstev, která by měla být nějakým způsobem zachována a tedy i chráněna. Zaujalo mě, že pracovník ministerstva neměl žádné informace o tom, že by v poslední době kdekoli proběhl rozsáhlejší výzkum zaměřený na zjišťování skutečného stavu rybích společenstev na úsecích poškozených kormoránem. Očekával bych to, a je mi divné, že nic takového neprobíhá, zatímco sčítání ptáků je prováděno se značnou pečlivostí a nasazením.
Pochopíte to? Existují rozsáhlá a cenná společenstva organismů, která jsou dlouhodobě a vytrvale devastována a orgán odpovědný za ochranu přírody se ani nepokusí tento stav monitorovat! Pilně se sčítá, jak nám rok za rokem přibývají kormoráni, ale nikdo se nepokouší zdokumentovat, jak nám rok za rokem ubývají ryby. Vnímám to jako další důkaz toho, že pták a ryba si opravdu nejsou před zákonem rovni.
Při rozhovoru se zástupcem Ministerstva zemědělství (dále MZ) jsem nezískal dojem, že by tento orgán jakkoli stranil kormoránům. Naopak vnímá kormorána jako problém, ale odmítá jeho vyřazení ze seznamu chráněných druhů z jednoho zásadního důvodu. V současnosti patří kormorán legislativně mezi lovnou zvěř, která z důvodu ochrany nesmí být obhospodařovávána lovem. Kromě toho je zařazen do seznamu zvláště chráněných živočichů, u nichž stát proplácí způsobené škody. Původně se to mělo týkat jen hnízdících domácích populací, později se náhrady škod začaly vztahovat na kormorána obecně.
Vyškrtnutí kormorána ze seznamu chráněných druhů ho zařadí mezi lovnou zvěř a případné škody kormoránem způsobené pak budou muset hradit vlastníci honiteb – tedy myslivecká sdružení a nikoli už stát.
Myslivcům by tak „spadlo na hrb“ obrovské břemeno. Náhle by se ocitli odpovědnými za škody, které přemnožený kormorán působí, museli by hradit částky v řádu desítek miliónů korun ročně a doplatili by tak na problém, který vůbec nezavinili.
Asi i profesionálním rybářům je příjemnější dostat peníze od státu než je komplikovaně vymáhat od jednotlivých mysliveckých sdružení a ač to nikde nebylo řečeno, jsem si jist, že MZ koná i v jejich zájmu.
Během rozhovorů jsem ale zjistil, že MZ je úzce propojeno především s Českomoravskou mysliveckou jednotou (ČMMJ) a hájí její zájmy. Ostatně i jednání a natáčení se zástupcem myslivců proběhlo na půdě MZ.

Jestliže MZ hájí zájmy myslivců, pak lze pochopit, proč odmítá provést tento „bratrovražený krok“ a trvá na tom, že dříve, než bude kormorán vyřazen ze seznamu chráněných druhů, musí být jeho stavy upraveny na úroveň, kterou zvládnou myslivci rozumným způsobem obhospodařovávat a budou schopni zodpovídat za případné škody tímto druhem způsobené.
Zároveň MZ už dnes varuje, že podobná situace hrozí v budoucnu i u bobra, který sice nepoškozuje rybí obsádku, ale břehové porosty, břehy nebo vodní stavby a odstraňování následků jeho činnosti rovněž stojí nemalé peníze. Mají pravdu.
V souvislosti se stanoviskem MZ je zajímavé i stanovisko samotných myslivců, přesněji řečeno Českomoravské myslivecké jednoty (dále ČMMJ). Z pohledu myslivců je kormorán neatraktivní zvěří, o jejíž lov není zájem a která myslivcům nepůsobí žádné škody ani jiné potíže. Vcelku logicky tedy neusilují o žádnou změnu současného stavu.
Vyhlídky na to, že kormorán bude ze dne na den zbaven statutu chráněného živočicha, převeden do kategorie běžné lovné zvěře a bude s ním tak zacházeno, nejsou pro myslivce nijak lákavé. V první řadě se pak na uživatele honiteb obrátí všechny rybářské subjekty poškozované kormorány a budou žádat odškodné, které jim doposud vyplácel stát (cca 30 – 40 miliónů korun ročně). Následně si budou muset myslivci s kormoránem nějak poradit a svádět bitvu jak se samotným ptákem, tak s různými organizacemi zaměřenými na ochranu přírody.
Z pohledu myslivců je proto žádoucí, aby první kroky k regulaci stavů kormorána byly učiněny ještě za stávajícího legislativního stavu. Paradoxně je ale budou muset provést oni sami, protože nikdo jiný nemá právo pohybovat se v přírodě se zbraní a lovit jakoukoli zvěř. Protože ale myslivecká členská základna není nijak motivována kormorána lovit (kromě těch myslivců, kteří navíc i rybaří), požaduje vedení ČMMJ od státu určitou motivaci k odstřelu kormorána – např. v podobě vypláceného zástřelného.
Stát se k tomu ale zatím nijak nemá a vypadá to, že platit myslivcům asi nakonec budou ty organizace, které budou jejich „službu“ vyžadovat. Mimo jiné tedy i Český rybářský svaz.
Dalším problémem souvisejícím s odstřelem kormorána je to, že podle nových předpisů bude nutné v okolí vodních ploch používat při lovu netoxické ocelové broky. Ty ale váží asi tři čtvrtiny toho, co olověné a mají proto nižší kinetickou energii a menší smrtící účinek. Kormorána s jistotou usmrtí na vzdálenost něco přes třicet metrů a to je pro efektivní lov těchto inteligentních a opatrných opeřenců hodně málo. Lov kormoránů brokovnicí je z tohoto důvodu neefektivní. Jiné způsoby, s jejichž pomocí by bylo možno zimující hejna hned na začátku sezóny zredukovat, např. lov malorážkou na nocovištích, ale naše současné zákony neumožňují. Takový lov je dokonce i proti mysliveckým zvykům a tradicím a jeho zavedení by vyžadovalo rozsáhlé legislativní změny.

Byl jsem i svědkem rozhovoru s pracovníkem krajského úřadu, jehož úkolem bylo vydávat na základě schválené výjimky ze zákona povolení k odstřelu kormoránů. Rozhodně se kormoránů nijak nezastával. Hovořil podle mého názoru velmi zasvěceně a stěžoval si na komplikovanou administrativu spojenou s vydáním patřičného povolení. Zejména šlo o velký počet subjektů, které se musejí ke každému jednotlivému případu vyjadřovat a obtížné dokazování škod kormoránem způsobených. Ani nový metodický pokyn MŽP k udělování výjimek pro odstřel nehodnotil příliš kladně, protože neumožňuje postižené revíry skutečně efektivně chránit.
Pokud jde o komerční rybáře, zřejmě existují subjekty, které z peněz vyplácených jako odškodné docela profitují (souvisí to i s uměním zvládat patřičnou administrativu – ve všech směrech, které to obnáší). Velká část produkčních rybářů ale kormorána v lásce nemá a je regulaci jeho počtu nakloněna, protože reálné škody jsou vyšší než vyplacené částky. Rozhodně ale netouží po situaci, kdy budou zbaveni možnosti získat alespoň nějaké odškodné a počet ptáků zůstane stejný.
Dokonce i mezi ornitology a ochránci přírody je řada rozumných osobností, které souhlasí s tím, že počet kormoránů je třeba regulovat. Mnozí ale vůbec nic nevědí o stavu postižených řek. Bavil jsem se s lidmi, kteří na mě překvapeně zírali, když jsem jim vysvětloval, že v té vodě opravdu už skoro nic není - rozhodně v porovnání se stavem před 10 - 15 lety.
Mimo jiné je tohle jeden z důsledků absence kvalitního nezávislého monitoringu. Zjistil jsem například, že jediné oficiální informace o obsádce vodních toků na okrese, kde žiju, představují statistiky úlovků ČRS. Ani okresní zoolog, trávící značnou část pracovní doby sledováním místní fauny, nemá žádné jiné informace o tom, v jakém stavu jsou rybí obsádky místních řek.
Bohužel je ale fakt, že velká část ochranářů nebo pseudoochranářů tvrdě vystupuje proti jakékoli regulaci, vnímá myslivce i rybáře jako jakousi krvežíznivou zájmovou lobby (ono na tom něco je) a s radostí jim hází klacky pod nohy. Viděl jsem na Internetu i veřejný dopis profesionálního ochranáře určený kolegům, z něhož bylo jasně patrné, že s odstřelem nesouhlasí, bere ho jako ústupek zaslepeným krvežíznivým rybářům, hodlá udělat vše pro to, aby faktický výsledek jakýchkoli regulačních opatření byl mizivý a vyzývá kolegy k témuž. Takto uvažující lidé se podle mého názoru vyskytují i na Ministerstvu životního prostředí a jejich hlas tu rozhodně není bezvýznamný.

Český rybářský svaz je v tomto případě v roli oběti – nemá prostředky, jimiž by mohl své revíry efektivně chránit, nedostává žádné náhrady škod a může jen žádat krajské úřady o udělení výjimek na odstřel kormoránů a myslivce, aby se tohoto úkolu ujali. V minulosti svaz inicioval několik právních jednání o možnosti náhrady škod, ale vzhledem k tomu, že ryby v rybářských revírech nemají majitele (právníci pro to mají termín res nullius – věc ničí), nelze označit subjekt, kterému vznikla škoda a tudíž není koho a za co odškodňovat. Četl jsem na toto téma dlouhý právnický elaborát a po jeho prostudování jsem pochopil, že toho bohdá nebude, aby se za ryby zlikvidované ve volných vodách vyplatila byť jen koruna. Možná je to tak i lepší, protože se bojím, že za státní peníze by se pak nakoupili v první řadě další kapři a duháci.
Co by ale stát reprezentovaný Ministerstvem životního prostředí ve spolupráci s ČRS udělat mohl, to je zaplacení monitoringu obsádky toků a nějaký příspěvek na podporu přírodních populací některých druhů našich ryb.
Co mi ve spojitosti s aktivitami Českého rybářského svazu vadí, je jejich chabý dopad. Byla vedena celá řada jednání a soudních sporů, zpracovala se Socioekonomická studie sportovního rybolovu v České republice, která se mimo jiné v jednom z bodů věnovala i problematice rybožravých predátorů a v současné době předložil ČRS např. návrh na sjednocení zástřelného ve výši, které by motivovalo myslivce k jejich lovu. V minulosti ČRS uskutečnil petici zaměřenou proti kormoránům a nasbíral téměř 50 000 podpisů a následně výsledky předal místopředsedovi vlády a poslancům evropského parlamentu. Mimo to existuje i celá řada další aktivit, které vidět nejsou.
A co se stalo či děje? Kormorán velký je i nadále zvláště chráněným živočichem, náhrady se za škody na revírech nevyplácí, udělování výjimek k odstřelu je nadále mimořádně komplikované. Možná nezbyde, než aby ČRS zorganizoval demonstraci před budovou některého z ministerstev. To by možná bylo něco, co by pozici svazu při vyjednávání podpořilo.
V Plzni se bude ve dnech 23. – 24. 2. 2012 konat na téma kormorána velká konference, kam budou pozváni novináři, ministři, poslanci, zástupci KÚ, ČMMJ atd. ČRS zde má v plánu "hlasitě" upozornit na současnou situaci, která se dá hodnotit ze strany rybářů jako bezradná. Název konference je "Kormorán velký a jeho vliv na ichtyofaunu v rybářských revírech". Můžeme jen doufat, že se poté ledy pohnou.
Určitou aktivitu vykazují též některé organizace či územní svazy. Ty ale vycházejí z prostředků, které mají k dispozici a mnohá přijatá opatření budí spíš smutek. Slyšel jsem například o tom, že některé moravské organizace, které už nechtějí za peníze svých členů krmit zimující kormorány, přikročily k tomu, že pstruhové revíry ponechávají přes zimu téměř bez obsádky. Vysazování se soustředí na jaro a na poslední měsíc sezóny se na revírech sníží nejmenší lovná délka, aby se mohlo co nejvíce pstruhů legálně vybít, k čemuž jsou členové i vyzýváni.
Tohle řešení je z mého pohledu totální katastrofa. Je to přiznání porážky, degradace řek na vody, v nichž ryby nežijí, ale procházejí jimi jako nějakou přestupní stanicí mezi odchovným zařízením a pánví. Odmítám se s tím smířit a doufám, že takto nedopadnou i vody v mém okolí.

Tento obrázek velmi symbolicky naznačuje, co nám tu po kormoránech zbyde...
A co bude dál?
Už loni jsem navrhoval řešení, kdy by se na základě přirozené produkce našich vod a odhadnuté spotřeby jednoho kormorána vypočítalo únosné množství zimujících ptáků pro jednotlivé regiony a přebytečný počet ptáků by se pokud možno hned na začátku zimy odstřelil co nejefektivnějším způsobem, jak jen to naše zákony dovolí.
Pokud by proběhl nějaký monitoring stavu našich vod, tak na silně poškozených revírech by mohl být odstřel vyšší, na vodách s bohatou obsádkou běžných druhů by naopak nemusel být prováděn třeba i vůbec. Ani já nechci kormorány vyhubit a chápu, že mají v přírodě své místo.
Ale měl by se stanovit nějaký všeobecně akceptovatelný cíl a k tomu cíli by se mělo směřovat. Svět je dnes nestabilní koktejl, v němž se přírodní rovnováha tisíckrát rychleji porušuje než obnovuje. V případech jejího evidentního narušení je lidský zásah nezbytný.
Bohužel, můj pohled je hloupý a naivní, takto se to asi dělat nedá. Jsme svázáni stávající legislativou i postoji jednotlivých institucí, z kormorána se stal předmět vzájemného handrkování ministerstev a nějaký konkrétní plán, jak situaci řešit, nikdo nehledá a hledat nebude.
Realita je tedy zatím taková, že nikdo neví, co se dál bude dít. Nabízejí se tyto možnosti:
1) Zachová se současný stav. Budeme i nadále předstírat boj s kormoránem, každou zimu se pár set jedinců zastřelí a naše řeky budou mít časem jen symbolickou obsádku původních druhů, která neumožní zimování většímu počtu ptáků. Nastane ona kýžená rovnováha, po níž tak touží zavilí ochranáři. Rybáři si každé jaro nasypou do řek duháky a kapry, aby měli co chytat a do zimy je pěkně vytahají. Na větších vodách budeme mít v rámci projektu K 70 vypasené šupináče a lysce, na které si žádný kormorán zobák otevřít nedovolí a všichni budeme spokojeni (kromě několika věčných nespokojenců jako jsem já).
2) Kormorán bude vyřazen ze seznamu zvláště ohrožených druhů. Tímto krokem by se dostal třeba na úroveň volavky. K jeho odstřelu by byla dál potřebná výjimka a stále by se vedly spory mezi ochránci přírody a rybáři o množství odlovených kusů. Hlavní změnou by bylo to, že by zmizela možnost získání náhrady podle zákona č. 155/2000 o poskytování náhrad škod způsobených zvláště chráněnými živočichy. Stavy kormoránů by se tímto způsobem asi nijak zvlášť zredukovat nepodařilo a komerční rybáři by přišli o své milióny korun. Tohle je jeden ze scénářů, proti kterým vystupuje Ministerstvo zemědělství.
3) Kormorán bude vyřazen ze seznamu ohrožených druhů a současně bude zařazen mezi zvěř, kterou lze lovit. Možnost získání náhrady dle zákona č. 155/2000 o poskytování náhrad škod způsobených zvláště chráněnými živočichy tím samozřejmě padne. Škody způsobené kormoránem budou hradit nájemci honiteb – tedy myslivci. Ti by pak ve vlastním zájmu museli počty kormoránů výrazně omezit. Tohle je podle mě nejefektivnější metoda, jak počty kormoránů výrazněji zredukovat. A myslivci by ani nemuseli požadovat nějakou motivaci. Najednou by ji měli – a jakou!
Je jasné, že pro myslivce je daleko jednodušší takový stav vůbec nepřipustit, což se jim ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství daří.
4) Teoreticky je tu možnost zachování stávající legislativy a udělování výjimek pro odstřel v takovém rozsahu, že počet kormoránů klesne na úroveň obhospodařovávatelnou lovem. Myslivci pak budou souhlasit s tím, že by platil stav popsaný v bodě 3 a Ministerstvo zemědělství tomu nebude bránit.
To je krásné řešení, kterému ale nefandí Ministerstvo životního prostředí. Otázkou je proč, když samo navrhuje vynětí kormorána ze seznamu chráněných druhů a následný postup podle bodu 3), který vede ke stejnému cíli. Odpověď je podle mě taková, že MŽP by konečně muselo přiznat barvu a veřejně dát najevo, že si skutečnou a výraznou regulaci počtu kormoránů nepřeje – případně si to nepřejí některé konkrétní osoby, které mají na dotyčném úřadě hlavní slovo.
5) Tahle možnost je úplně nejlepší. Mohlo by dojít k tomu, že na základě jednání mezi státy EU bude přijata dohoda o stavech kormoránů na kontinentu a jejich počty se budou regulovat na hnízdištích. Osobně tomu moc nevěřím, bude to ještě těžší než zavést účinnou regulaci na zimovištích.
Když jsem viděl akceschopnost orgánů EU v otázkách, kdy jde o její bytí a nebytí, nedělám si iluze, že by dokázala k problému kormorána zaujmout jakékoli zásadní stanovisko kromě všeobecných frází o tom, jak je ho třeba integrovat do kulturní krajiny.
6) Český rybářský svaz společně s Moravským rybářským svazem (na ten trochu zapomínám) zahájí cílenou a promyšlenou kampaň, aby zlomily odpor některého z ministerstev.
7) Lidi se naštvou a začnou s tím něco dělat sami. Tahle věc může mít mnoho podob a nechávám ji jako téma do diskuse pod článkem. Pokud podobně jako já toužíte mít neregulované řeky s plnohodnotnou obsádkou původních druhů ryb, tak dnes existuje jediná cesta. Spojit se, dohodnout na konkrétním programu a pokusit se vydupat si patřičné změny. Bude to těžké a bude to trvat dlouho, ale nic jiného nám nezbývá. Protože jestli jste si všimli, na naší straně nikdo, ale opravdu nikdo není.
Aktuální anketa k tématu: http://www.chytej.cz/ankety/132/
Zmiňovaný video dokument: http://www.chytej.cz/rybarska_videa/1395/
Text i foto: M. Horáček - Osprey
Pro zájemce, kteří by rádi věděli ještě víc a nemají čas strávit několik hodin hledáním čísel a grafů, tady mám ještě pár informací navíc.

Graf udávající počty zimujících kormoránů
Zdroj: http://www.birdlife.cz
Aktuálnější graf ani číselné údaje z pozdějších let se mi nepodařilo najít.

Výše náhrad vyplacených státem v minulých letech
Následují dva textové dokumenty, z nichž si můžete udělat širší obrázek o situaci.
KORMORÁNI A RYBÁŘSTVÍ
O problému kormoránů versus rybářství už byly popsány stohy papíru. Situace v Evropě byla objektivně mnohostranně analyzována, jednaly o ní nejvyšší unijní orgány, před Evropským parlamentem proběhla mnohatisícová demonstrace rybářů z většiny evropských zemí, navrženy a přijaty byly četné rezoluce – a přesto je současná situace zhruba stejná jako před lety a rybáři dál na svých bedrech nesou především ekonomický dopad celého problému. Finanční kompenzace škod způsobovaných predací kormoránů na rybách, pokud vůbec v některých zemích existují, jsou mizivým příspěvkem, jenž nemůže pokrýt ani desetinu skutečných ztrát na produkci ryb. O jaký rozměr problému jde, nejlépe dokumentuje fakt, že kormoráni denně v Evropě zkonzumují v průměru přes tisíc tun ryb v ceně řádově kolem třech milionů EUR (jde především o násadové ryby, určené k jejich dalšímu chovu či cenné ryby volných vod včetně chráněných druhů).
Na úvod malá vysvětlující poznámka. Kormorán (Phalacrocorax carbo), vyskytující se v Evropě, se dělí do dvou poddruhů a dvou subpopulací. Poddruh carbo žije zejména podél pobřeží západní
Evropy, poddruh sinensis se pak dále dělí na dvě separátní subpopulace: východní s centrem v oblasti Černého moře a dunajské delty, a západní s centrem podél baltského pobřeží; tato subpopulace se rozšířila do celé západní a střední Evropy.
Historicky se tyto poddruhy a subpopulace vyskytovaly jako zřetelně od sebe oddělené. Vzhledem k výrazné expanzi kormorána a s tím spojeným překrýváním výskytu jednotlivých poddruhů a subpopulací je však v současnosti stále obtížnější definovat vzájemné hranice.
Podle údajů respektované Evropské aliance sportovních rybářů (EAA) se dnes na většinovém území Evropy (bez Ruska, Běloruska, pobaltských republik, Ukrajiny a Moldávie) vyskytuje přes 230 tisíc hnízdních párů poddruhu sinensis, přičemž v roce 1970 to bylo ještě jen kolem 10 tisíc párů. Světová organizace Wetland International odhaduje dnešní počty hnízdních párů ještě o něco vyšší než udává EAA.
Expanzivní nárůst poddruhu sinensis západní subpopulace započal v Nizozemsku (predační tlak kormoránů zde byl tak silný, že časem došlo na totální uzavření předního významného rybničního
hospodářství) a pokračoval v Dánsku; to v roce 1989 přestihlo Nizozemsko nejvyšším počtem zjištěných ptáků. V osmdesátých a počátkem devadesátých let došlo v obou zemích k stagnaci dalšího
nárůstu, ale tato stagnace byla více než kompenzována vývojem v sousedním Německu, dále v Polsku a Švédsku, kde populace kormorána vykázaly enormní růst své početnosti.
V roce 2006 se ve Švédsku vyskytovalo 42 tisíc hnízdních párů, v Dánsku 33,5 tisíc, v Polsku téměř 30 tisíc, v Nizozemsku 23 tisíc, stejný počet pak i v Německu. Dnes jsou tyto počty v lepším případě
přinejmenším na stejné úrovni. Tempo růstu hnízdních párů kormorána nejlépe dokumentují údaje z Německa; ještě v roce 1980 byla jich zde méně než tisícovka, v současnosti šplhá jejich počet ke
24 tisícům.
Dopady predace kormoránů na rybách si například v Polsku už vybraly svou oběť; z kormorány zapříčiněného ekonomického kolapsu bylo na severu země uzavřeno jedno z významných rybničních hospodářství.
Odhaduje se, že v Evropě jako celku se dnes nachází přes 2 miliony ptačích jedinců. V čele evropského boje za uznání rybářských práv na ochranu ryb proti přemnoženým kormoránům stojí Německo. Jeho aktivity jsou v tomto směru evropskou rybářskou veřejností velice respektované, byť zatím nevedoucí k celoevropskému řešení.
Mezi poslední akci, organizovanou prostřednictvím německého rybářského svazu, patřilo sebrání více než sto tisíc podpisů pod rezoluci požadující aktivnější přístup orgánů Evropské komise k problému predace kormoránů a jejímu mnohostrannému dopadu jak do produkčního, tak rekreačního rybářství. Vyplněné podpisové archy byly předány spolkové kancléřce Angele Merkelové jako podklady pro vládní jednání.
V unijní legislativě je kormorán začleněn do působnosti evropské směrnice č. 79/409/EEC z dubna 1979 o ochraně divoce žijících ptáků jako druh vyžadující si specifická ochranná opatření. V roce
1997 byl statut nařízení, týkající se kormorána, částečně upraven, neboť stav jeho populace přestal být podle EU kritický. Přitom už před zhruba třiceti lety se začaly objevovat první zprávy o škodách
způsobovaných kormoránem na rybách jak ve volných vodách, tak v chovu. Postoj Evropské komise k ochraně kormorána byl některými odborníky označen za nepochopitelný. Německý biolog Ch. Olburs jej dokonce charakterizoval jako katastrofu pro rybí faunu, fiasko pro ochranu ptáků a skandál pro politiku ochrany prostředí. Svůj názor podpořil mnoha věcnými argumenty.
Tlak evropské odborné rybářské veřejnosti na odpovědné unijní orgány nakonec našel jistou odezvu v Evropském parlamentu. Ten v prosinci 2008 vydal v tomto směru rezoluci, obsahující i požadavek
připravit prováděcí směrnici k interpretaci některých pasáží směrnice o ptácích z roku 1979. Zhruba o rok později byl návrh upravené směrnice (zejména článku 9) předán k diskuzi. Došlo k některým zmírněním opatření směrem ke kormoránu, avšak nikoliv směrem k jasnému regulačnímu dopadu do populací kormorána.
Opatření zmírňující dopad predačního tlaku kormorána ovšem nemají povinnou celounijní platnost; implementace zmírněného působení směrnice o ptácích je zásadně věcí samotné členské země EU.
Příslušný článek hovoří o „zabránění vážných škod“, „ochraně fauny a flóry“ a povinnosti doložit, že „neexistuje jiné uspokojivé řešení“. Výklad těchto podmínek může totiž být v každé členské zemi EU
jiný. Nicméně, už v minulých letech byla v některých zemích přijata zmírňující opatření. Mezi roky 2001 až 2006 bylo na jejich základě usmrceno či jinak eliminováno minimálně 235 tisíc jedinců
kormorána (z toho 66,4 % připadá na Francii). Číslo není konečné, neboť chybí národní údaje za Bulharsko a Rumunsko (přičemž v Bulharsku byl kormorán až do roku 2002 lovnou zvěří), dále
mnoho zemí (Česká republika, Maďarsko, Polsko...) předává své národní zprávy až od roku 2004.
Při usmrcení / eliminaci v průměru 60 tisíc jedinců ročně jde o zhruba 3,0 % celkové populace kormorána. Na druhé straně ani zmírnění daného opatření nezabránilo ve Francii dalšímu početnímu zvýšení zimní populace ze 14 tisíc ptáků v roce 1983 na 99 tisíc jedinců v roce 2007. Navíc se ukázalo, že neexistuje korelace mezi početním vývojem jedinců v daném regionu a intenzitou jejich zástřelu.
Některé členské státy (například Dánsko či Francie) přijaly národní schéma řízení populací kormorána. Takový inovační přístup je Evropskou komisí oceňován, neboť strategie ochrany je
založena na zdravém ekosystému a na procesu dokládajícím, že člověk, ryby a kormorán jsou tři složky komplexního dynamického systému vztahů mnoha druhů.
Aplikace zmírnění dopadů příslušné části opatření má své termínové úskalí. Škody způsobené kormoránem na rybách musí mít charakter „vážných“ škod. Evropský soudní dvůr osvětlil tento pojem tak, že musí jít o škody ekonomicky prokazatelné, jež nelze zařadit do kategorie standardního rizika podnikání. Problémem je ovšem propojení termínu „vážná škoda“ na ekonomické ukazatele
(procento obratu nebo zisku). Neexistuje hranice, zda například 1 % z obratu by již mohlo být příslušným parametrem pro oblast zisku. Plošné zobecnění je zde v podstatě nemožné.
Rozsah ekonomického impaktu kormorána na akvakulturu (a tím spíše pak na rybářské hospodaření ve volných vodách) závisí na mnoha faktorech – hodnotě rybí obsádky, roční době predace, počtu ptáků aj. Podobně frekvence výskytu kormoránů na rybochovném hospodářství je funkcí mnoha vzájemně působících faktorů.
Například v polském rybníkářství platí pravidlo, že za významnou škodu se pokládá ztráta počtu nasazených ryb způsobená predací kormorána na úrovni dvojciferné procentuální hodnoty (tedy nad
10 %). Ve Francii se za vážné ohrožení podnikání považuje snížení zisku o 10 až 20 %; tato hodnota odpovídá zhruba jednomu jedinci kormorána na hektar vodní plochy v zimním období. Nemusí to ale být jen samotná ekonomická škoda jako jediné kritérium. Ukázalo se například, že ve Francii měl
kormorán také vliv na samotné rušení rybníků (v roce 2009 bylo k chovu ryb využito o 10 % méně rybniční plochy, a to jako důsledek tlaku tohoto predátora) nebo na jejich přeměnu na revíry či po
úplném vypuštění vody pak na kukuřičná pole. Došlo tak ke ztrátě hodnoty biodiverzity, a to zejména v oblastech Natura 2000 tvořených rybníky.
Také prokázání, že „neexistuje jiné uspokojivé řešení“ musí při zdůvodňování zmírnění dopadů obsahovat ověřitelné parametry včetně vědeckých a technických průkazů. Vyhovět tak požadavkům
pro přiznání zmírněných dopadů predačního tlaku kormoránů může být nad fyzické a zejména administrativní síly menších producentů ryb, kteří mohou dojít k závěru, že raději ponesou ekonomické škody způsobované kormorány, než procházet podle jejich názoru byrokratickým procesem vyžadujícím si čas, energii a ve svém součtu i peníze, který může ale nakonec také nemusí přinést příslušnou kompenzaci škod.
Zdroj: Rybářské sdružení České republiky, zpráva je kompletně převzata z dokumentu „Situační a výhledová zpráva ryby“ vydaného Ministerstvem zemědělství ČR v listopadu 2011
ČSO (Česká společnost ornitologická) zastává názor, že odstřel kormoránů situaci neřeší, neboť celkový počet ptáků takto snížit nelze a vyplašení ptáci přeletí za potravou jinam.
Požadavky na regulaci kormoránů přicházejí od chovatelů ryb na stojatých vodách, zejména rybnících, tak od sportovních rybářů lovících ryby v rybnících a přehradách. Rybníkáři, kteří přicházejí působením kormorána o část své produkce, mohou uplatnit nárok na náhrady škod způsobených zvláště chráněnými druhy živočichů podle zákona 115/2000 Sb. Ten je hojně využíván a ročně jsou propláceny škody v několika desítkách milionů korun. Je ale nanejvýš zarážející, když stát vyplácí náhradu na rybnících, kde povolil ochranu ryb odstřelem kormoránů.
Zcela odlišná je situace na tekoucích vodách, kde obecně platí, že ryby jsou právně věc ničí (res nullius) a majetkem rybáře se stávají až v okamžiku odlovu a nelze tedy vyplácet náhrady, neboť nevzniká hospodářská škoda. Na druhou stranu kormoráni říční toky navštěvují hromadně teprve v okamžiku, kdy jsou zamrzlé stojaté vody, kde je pro ně získávání potravy snadnější. Rybáři obvykle argumentují postupně se snižujícími počty odlovených ryb, které však o skutečném stavu rybí obsádky příliš nevypovídají a skutečně podložená data chybí. Navíc ryby v regulovaných řekách bez možnosti přirozeného úkrytu jsou snadnou kořistí.
„ČSO obecně střílení kormoránů odmítá," říká Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO. „V rámci Evropy je opakovaně prokázáno, že ani velice masivní odstřel nevede ke snížení počtu kormoránů. Je-li nažraný kormorán vyplašen, vyvrhne nestrávenou rybu a následně si musí ulovit další. Rybáři tak plašením zvyšují počet ryb ulovených kormorány. Podle zkušeností ze zahraničí je nesmyslný i odstřel na nocovištích, kterým bychom dosáhli jen toho, že kormoráni rovnoměrně rozptýlí nocoviště po krajině."
Rozhodnutí o vydání či zamítnutí výjimky zůstává na úřednících krajských úřadů a správ CHKO a NP. Zatímco KÚ valnou měrou výjimky povolují, správy CHKO a NP naopak žádostem většinou nevyhoví. Pokud je výjimka udělena, požaduje ČSO jasné vymezení podmínek, za kterých je odstřel povolen. Výjimky nesmí být povolovány v chráněných územích, která mají fungovat jako klidové oblasti. Dále se musí vyhýbat vodním tokům a plochám, které slouží jako významná zimoviště vodních ptáků. Nezbytné je jasné vymezení doby odstřelu v průběhu roku, nesmí zasahovat do období hnízdění ptáků. Nesmí být povoleny odstřely kormoránů na nocovištích. Úřad musí jasně stanovit povolený počet střelených kormoránů za jednotlivá období a způsob kontroly dodržování všech daných podmínek.
Zdroj: Celistvá nepřeušená citace z dokumentu označeného jako „oznámení České společnosti ornitologické“
Dovolím si přispět do diskuze jako aktivní rybář i myslivec. Ten článek je velmi dobrý a shrnuje podstatu věci a všechny problémy s kormoránem spojené. Jen bych rád poznamenal, že se domnívám, že ze strany myslivců by asi nebyl problém pomoci rybářům tuto situaci řešit, ale v současné době by převedení kormorána mezi lovnou zvěř v návaznosti na existující legislativu (Zák.449/2001) a náhradu škod bylo pro myslivce likvidační. Nelze se tedy divit postoji MZe a ČMMJ. Podle mě by řešením bylo 1)požadovat celoplošnou vyjímku z lovu 2) požadovat celoplošnou vyjímku ze zakázaných způsobů lovu 3) požadovat náhradu zástřelného, tyto finanční náklady by podle mě měly nést ochranářské organizace, nikoliv rybáři, protože ani rybáři ani myslivci tento současný stav nezavinili. Tyto kroky je možno podniknout téměř okamžitě a to i za stávající platné legislativy. Osobně se domnívám, že jediným řešením je redukce početních stavů kormorána na přijatelnou úroveň, žádné jiné řešení není. Jestli se toho dosáhne odstřelem nebo jinak, to je celkem jedno, ale osobně kromě odstřelu a ničení snůšek na hnízdištích žádnou jinou cestu nevidím. MS
Vážený kolego nespokojený, máme i na našem rybářském revíru podobný problém s přemnožením rybožravých predátorů.Ve výč možností jste ale jednu opomenul. Při našich jednáních s ochranou přírody totiž musel jednající připustit , že pokud dokážeme doložiz stav před a po je možno žádat o úhradu škody. Před časem výzkumné centrum pro vodní organismy(neznám přesný název) dělalo zprávu o stavu v našem biotopu. pokud nechám vyhotovit dnešní a doložím dodzžení všech opatření pro chov(dodržení zarybňovacích plánů…) mám právo rozdíl způsobený predátory požadovat po státu. K tomu navíc je i v Ústavě ČR dodatek o možnosti převzít iniciativu pokud není stát schopen ochránit můj majetek.Pokud by vaz vytipoval před zimou revíry které budou pravděpodobně napadeny a po náletech nechal provézt opět revizi biomasy má velkou jistotu na úspěch.
pokud ho odmítne soud v ČR mezinárodní soud se bát nebude.jinak na našich jednáních po informaci že existuje zmapovaný původní stav v biotopu velmi změnily přístup ke vzájemným jednáním. Také připustily, že proti odborným posudkům stavu se nedokáží bránit větou o věci ničí.Jde o to kdo bude důslednější.
rimar brokovou f.můžeš použít jakou koliv,broky (i ocel)jsou v košíčku,na kor.musíš použít od 3,5 mm a víc odrážejí se od tvrdého peří.Je potřeba řešit vyhubení celoplošně.Koukám na řeku Sázavu z okna a když tam sedlo hejno k.čítající 200–250 hlav,je to smutnej pohled.Rázem se z řeky plné ryb stala mrtvá stoka,kde není vůbec nic.To to je potřeba řešit!
rimar> máš pravdu,díky :-)
Tommy že se rozčiluješ, xaxap je evidentě internetovej blbeček přesně jak píše o ostatních a hrozněho baví že se vytáčíte na ty jeho keci, na podobně zakompexované primitivy nemá cenu reagovat ani si jich všímat a už vůbec ne pokoušet se snima diskutovat nemá to totiž cenu.
Osprey tak jsem trošku zapátral a tak slušná nejlevnější flinta co snese ocel a je adekvátní ráže – 12×89 sa dá sehnat cca za 12.000 ( ruská) a je právě schopná schroupnout i střelivo na husy tj. ocelové broky ale větší a tudíž i s větším účinným dostřelem a je jich tam i dostatečné množství aby zajistili bezpečné usmrcení kormorána i na větší dálku cena 18–24kč za patronu.
XAXAP> Jak říkám,za to Ty seš vrchol inteligence,rychlej jak blesk a namyšlenej až hrůza. Nemá cenu se s Tebou zabejvat vejtaho internetovej.Někdy přijeď k nám na ryby ukážu Ti jak sem pomalej a hloupej.Jo a vyplň si kartu a pak se ser do lidí!!
Tommy> neřekl bys nic … jsi malej, tlustej, pomalej a hloupej … važ si toho, že existuje internet a neplatí jungle-law, prakticky ti dávají život
XAXAP> reagovat jsem nechtěl,ale nedá mi to. Mannice má pravdu! A vůbec si nedělej iluze o tom,že bych Ti neřekl vole,blbe nebo debile do očí.Za ty keci co tu píšeš a nějaký plivání na boty jsem moc slušnej.Právě Ty mi připadáš jako internetový kecal,který si hraje na inteligenta,ale skutek utek…
XAXAP> Ano, může ho „killovat“. A to do takové míry, která naplní určitý limit a kormorán nebude působit takové škody, jaké páchá nejen na rybách. Z mé strany tečka, konec.
elhierro> a protože člověk zalepil ránu, kterou způsobil, může ho začít znovu killovat? Dost divný algoritmus.
Já mám v tomhle jednu jistotu, a to že žádný člověk zde stejně nepřelobuje ekonomické vlivy, které v tom jsou. Takže se s kormoránem prostě i jeho zaslepení odpůrci naučí žít. A to mi přijde dobré.
Barr> pro tebe platí totéž, internetový posero
mannice> napsal jsi pravdu a ještě jsi byl velice tolerantní
osprey> Já jsem Míro jen chtěl Xaxapovi vysvětlit, že to byl člověk, který v podstatě zachránil kormorána před vyhubením. Jeho názor, že se vším si pomůže příroda je zcestný. Ano, má pravdu, že člověk se možná se… kam nemá, ale ne vždy je to pravda.
osprey> dyk ty neumíš ani vést věedeckou diskusi, Míro.
Co je tohle: O číslech, která dokazují, že zimující hejna kormoránů spotřebovávají víc ryb než je produkční možnost našich řek, se bavit nechceš.
Prve nemysli za mě a druhák tohle bylo první, co jsem načudil na Davidovo videu. Ta statistika, kterou po smrti kormoušů volající zaslepenci užívají ukazuje tak akorát prd.
A myslivost je irelevantní. Myslivecká pakáž to alespoň žere. Jinak je myslivost nebetyčně arogantní způsob vrtání do přírody.
mannice> na netu říkej jen to, co bys byl schopen říct reálně
Je tu nějak moc příspěvků na to abych to celý čet. Ale jedno řešení kormorána bych měl. Je to chytání do pastí. Stačí nůž, vlasec ,pár větviček a rybí hlava. Možností jak to nastražit je řada. Kdo máte poblíž kormorány tak to může zkusit a podělit se o zkušenosti. Jinak samozřejmě vím že je to nezákonné a nikomu to nedoporučuju.
U mě kormoráni nejsou takže je neřeším.
elhierro> Člověk neměl právo kormorána zdecimovat, ta ochrana byla nutná.
Teď už nutná není. Až bude, není problém ji znovu zavést. A rozhodně si nemyslím, že by měl být tento druh redukován na 3 – 4000 párů jako tomu bylo před časem.
XAXAP> Je otázka, zda je to nebetyčně hloupá sugesce.
Můžeš mi klidně virtuálně flusat na boty, ale jestli tě to potěší, pracuju i na věcech týkajících se regulací toku a podobných opatření.
Pokud jde o regulaci počtu kormoránů – člověk reguluje stavy všech evropských obratlovců těžších než kilo a činí to nesčetnými způsoby. Řízená myslivost založená na udržování předem odhadnutých stavů zvěře, je naprosto běžná věc a funguje už pěknou řádku let – dokonce řeší celou řadu problémů, které by nastaly v případě, kdyby se to tak nedělalo. Nezlob se, ale argumentuješ ještě demagogičtěji než já.
Stavy kormoránů v případě jejich ochrany samy od sebe neklesnou – budou žrát na chovných rybnících, které člověk vytrvale zarybňuje a kdykoli zamrznou, přejdou na řeku.
O číslech, která dokazují, že zimující hejna kormoránů spotřebovávají víc ryb než je produkční možnost našich řek, se bavit nechceš. A pokud jde o přemýšlení, sleduju to už deset let. Psal bych ti sem spoustu postřehů a arguentů, ale ty o ně nestojíš a jen si meleš svou.
Mohl bys mi, prosím, nastínit, jak by se celá situace měla dle tvého názoru řešit?
Můj názor je takový, že je třeba trvale monitorovat situaci a regulovat kormorána odstřelem tak, aby v revírech zůstala zachována rozumná míra zarybnění.
Takže bych teď rád viděl nějaký konstruktivní tok tvých myšlenek, kde se pokusíš nastínit jinou cestu.
Míro a Davide, děkuji Vám za tento příspěvěk, skvělá práce. Snad se stojaté vody pohnou. :-)
XAXAP> Dovolím si jízlivou poznámku, napřed tě však cituji: „Dát člověku regulační moc versus nechat to na přírodě .....“ Kdyby se před X lety člověk s kormoránem nepáral a nevymyslel jeho hájení, dnes by nemusel svou chybu napravovat. Takže prosím neodsuzuj člověka a jeho regulační moc. Protože nebýt člověka, možná by dnes tento černý „prevít“ neexistoval. Virtuálně ti flušu na kormorány.
XAXAP> Ty si ale kus vola.To snad ani neni možný.
osprey> Míro, můj příspěvek nebyl namířen proti číslům, ale proti nebetyčně hloupé sugesci, kterou jsi použil. Čti pořádně.
Když si tak čtu názory některých jedinců zde, mělo by být spíše ostudou vést tento dav.
Je fuk, koho považuješ za rozumného a nerozumného. Dát člověku regulační moc versus nechat to na příroděš má již mnoho let své jasné skóre. A člověk ho ani náznakem nevede. Zkus přemejšlet.
Likvidace kormorána je sobecký pohled hrstky rybářů. A traopně alibistický. Kormorán se nemůže bránit. Takže to schytá dříve, než regulátoři a betonáři? Ostudné! Velmi ostudné! Virtuálně ti flušu na boty, Míro.
Dneska jsem narazil na cca. 200 hlavý hejno kormoránů asi 10km nad Boršovem (Vltava, pstruhovka) a další, menší (20–50ks), jsem pravidelně potkával vlastně celou cestu.
Nechci bejt špatnej prorok, ale myslím si, že lokálové příští rok o šupinu nezavadí :-(
Pandion Haliaetus> Možná se budeš divit, která zvířata a jak moc mám rád. Problém je spíš v tom, že mám rád všechna stejně.
Ale na druhou stranu jsem z venkova a studoval jsem biologii (patří k tomu i skalpel), takže si zvířata neidealizuju. Ptáci mi hnízdí na dvoře, žáby zimují ve sklepě, v zimě nám visí na třešni krmítko a jeho návštěvníky loví krahujec. Jeho pro změnu před 14 dny ulovila kuna. Raz za čas nějakou kunu žijící v okolí přejede auto, jednu už jsem zakopával. Bydlíme na křižovatce, občas se nám tu nějaké auto trošku nabourá…
Tohle je normální běh života. Funguje to takhle celých 20 let, co tam bydlím. A žádné z těch stran nenadržuju – když nepočítám to krmítko.
Přítomnost stovek nebo tisíců kormoránů na několika kilometrech toku je anomálie a svým způsobem katastrofa. Viděl jsem, co bylo před nimi a co po nich. Já bojuju za to, aby nebylo nutné pasivně takovým věcem přihlížet. Konkrétní pravidla ať stanoví povolanější.
Co je Pandion heliaetus vím, kdo se za těmi slovy schovává, tuším. Přeju hezké svátky:-)
osprey> Nevím, proč nemáš rád ptáčky. Máš rád jenom rybičky. A to se nestydíš? Trochu kultury i do myslení… Jacques Prevert napsal krásnou báseň:
Jak namalovat portrét ptáka
(Else Henriquezové)
Musíte nejdřív namalovat klec s otevřenými dvířky pak namalovat pro ptáka něco krásného a prostého a milého co ptáka přiláká postavit plátno poblíž stromu na zahradě v hájku nebo v lese ukrýt se za strom a mlčet nehnout ani brvou… Někdy pták přiletí hned se vší kuráží a jindy váhá celé roky než se odváží Nesmíte ztratit trpělivost čekat čekat třeba celou věčnost Čas čekání však není nijak úměrný kvalitě obrazu Když konečně pták přiletí pokud přiletí že musíte mlčet z hloubi duše počkat až vletí do klece a když je uvnitř musíte zlehka zavřít štetcem dvířka a potom smazat všecky mříže a dávat pozor abyste mu nezkřivili ani pírko Musíte namalovat strom a najít ptáka tu nejkrásnější větev a namalovat listí na větvích a svěží vánek sluneční paprsky a bzukot hmyzu v žáru léta a potom čekat až pták začne zpívat Jestliže nezpívá je to zlé znamení znamení že obraz není k ničemu než k vyhození Když zpívá je to dobré znamení znamení že obraz je bez kazu Zlehýnka vytrhněte jedno z ptačích per a napište své jméno v rohu obrazu.
http://lenii.blog.cz/…ortret-ptaka
To je přece jasné, jak to bude. 1.Kormoráni a vydry vyřerou všechny ryby. Než se tak stane, porostou exponenciálně ceny povolení na lov ryb, aby bylo kormorány a vydry čím krmit. 2.Až budou vody prázdné a převládajíci rybou na stole českých rybářů bude sleď, pangasius a treska, dojde k změně legislatívy a budou nemilosrdně vystřílení kormoráni a vydry ponechány v množství 10 kousků na kraj. 3. Zavládne klid a mír. Nebudou kormoráni, vydry a ani sportovní rybáři. Dojde k totální privatizaci tekoucích i stojatých vod, které nebudou bránit tiší blázni. Nastane postupné zarybnění vod a sportovní rybolov bude luxusním zbožím dostupným jen majetnějším občánkům a začne nový cyklus. Max Well
P.S. zdravím Havlíčka
BigMike> otázkou je co je nadstav? To že je vídám z okna vlaku?? Když se podíváš na straku pořádně zjistíš že pozitivních vlastností má více než těch negativních http://cs.wikipedia.org/…_obecn%C3%A1
jinak ulovit straku je velmi obtížné, jednak jseš omezen jen na určitou část roku dle zákona hlavně je to velmi inteligentní a učenlivý pták a když jich za zimmu ulovím 8 jsem velmi úspěšnej a přitom je to snůška jednoho páru takže asi toliko k možnosti a účelnoti jejich regulace lovem.
když by mělo dojít k regulaci kormorána oodstřelem rozhodně je proto potřeba vytvořit nějakou metodiku a postupy aby to mělo vůbec nějakej smysl a bylo to účelné a rozhodně by se do toho muselo zapojit mnohem více lidí, včetně rybářů než jen jednotlivá mysl. sdružení ev. jednotlivci v těch sdruženích protože i korm orán snaší vajíčka a množí se hodně rychle.
A taková poslední věta je mojí reakcí na různé výkřiky mladých rybářů co jsem si přečetl v těch různých diskuzích – pokud si myslíte že to myslivci neumí a nedokážou a vy tomu rozumííte lépe jelikož při rybolovu problematiku myslivosti určitě poznáte, nic vám nebrání složit si zkoušky na získání loveckého lístku a zbrojního průkazu, pak si nakoupit zbraně střelivo naučit se střílet a hlavně ttrefovat nejlépe na střelnici pro začátek a vycvičit psi, které budete posílat do té ledové vody aby ty postřílené kormorány přinesli – nechat je tam nemůžete, následně odstřílené kormorány musíte zakopat co snima taky jiného a to vše budete dělat za nadávek lidí že jste krvežížnivé hovado co už neví co by ještě postříleo a kterým budete bránit aby přišli blíž protože by je mohl trefit nějakej odraženej ocelovej brok, což ostatně ohrožuje i lidi spojené s lovem a jejich psi, takže asi tak to bude vypadat a pak se divte že ty davy zájemců z řad myslivců kteří todle by chtěli podstupovat jsou poměrně dost řídké:-)
XAXAP> Pracuju s čísly a při rozhovorech s nejedním ornitologem, který dělá totéž, jsme dospěli k závěru, že kormoránů je prostě moc a už jen jejich spotřeba ptravy převyšuje produkční možnosti našich vod. Normálně jsme se bavili, oni sami měli naprosto jasné, přesné a pro mě ve všech směrech přijatelné představy. Jsou to přitom uznávaní odborníci. S nimi by se diskutovalo o způsobech regulace, jejich kontrole, o místech, kde to má a nemá smysl i o tom, jak v dalších letech postupně situaci vyřešit, aby ten každoroční odstřel třeba ani nebyl nutný. Tyhle lidi jsem označil za rozumné.
Pak jsou lidi, kteří ječí, že střílet se nic nemá, myslivci jsou vrazi, rybáři krvežíznivá banda a příroda všechno vyřeší sama. Tyhle lidi za rozumné nepovažuju.
rimar> asi se schodneme v tom, že strak a sojek je značně nadstav a rozhodně to není dobře!!! A že škodí jen když ptáci hnízdí a vyvádějí mladé? Mezi námi – co vidím, jde zlikvidovat, s nějakou potvorou na dně je to horší:))) ................................................... Jak tak koukám, začínáme se tu chytat za slovíčka, jestli straka škodí celý rok nebo ne, jestli tamto a ono… A přesně takto pak vypadá „domluva“ mezi institucema, kde počet 2 už je moc.))) ................................................... A propó – dnes namátková kontrola revíru a hle – už tam ti černí nenažranci sedí!!! Sice „jen“ 10 kousků, ale je to předsunutá hlídka. Půjdu se na ně podívat blíž, sezóna začala:)))))
sokolník> Nedá mi to a musím sezeptat. Jak byla myšlena ta věta s ,,pochopy, jestřáby a výry". Mám to chápat tak, že jsou přemnoženi? Pak bude tvůj nick pravděpodobně nějaký omyl… Omlouvám se zareakci nesouvisející s článkem. Článek mi připadá opravdu dobrý. Stejně jako ten z minulé zimy.
Napsal někdo lepší článek k této problematice?Udělal někdo víc než Osprey?Připadá vám článek neobjektivní a jednostranný? Z jedné věty bych nedělal problém,druhá strana manipuluje mnohem víc. Možná je někdo schopen to napsat lépe.Má možnost a třeba se mu podaří to publikovat i jinde než na Chytej.
Míro, hrůzostrašně se mi naježily chlupy a nehodlám ten článek dočíst. Sic píšeš, že se snažíš o osobní pohled, ale jako obecně známá osoba by ses mohl alespoň pokusit o férový přístup. Pak narazím na větu, cituji: „Dokonce i mezi ornitology a ochránci přírody je řada rozumných osobností, které souhlasí s tím, že počet kormoránů je třeba regulovat.“
Fujtajbl, to je tak hloupá manipulativní sugesce! Rozumný ochránce je ten, kterej chce regulaci? Ostatní jsou blbci? Neoruzmní?
Čti to po sobě a buď trochu sebekritickej. Dál v diskusi pokračuju výhradně pod videem, to jsem dokoukal do konce. Krom toho považuji za blbé, krafat na stejné téma na mnoha místech jednoho webu.
Zdravím všechny, kteří sledují tento boj s větrnými mlýny.Základní problém je ve způsobu ochrany přírody a myšlení lidí z MŽP,jejich zasadní dogma je,že se žádný predátor nemůže přemnožit. Proto ani stavy kormorána nejsou brány jako přemnožení.Další problém je,že zde žádná oficiální státní instituce nesleduje početní stavy živočichů. Tímto se zabývají nevládní organizace a počty jsou udávany dle jejich zaměření.Proto běžné druhy se uvádějí jako vzácné.Dle hesla čím víc vzácných druhů, tím víc peněz.Agentura ochrany přírody neplní své poslání její pracovníci cestují po celém světě po různých sympóziích nebo pro soukromé firmy dělají posudky, a proto nemají čas se zabývat problematikou kormorán. A pokud ano, tak z nich vypadne obrovské moudro, jak v případě volavek, které dle jejich zjištění neškodí na rybách, protože loví nemocné a leklé ryby. Myslivcům se nedivte, že nechtějí řešit problém kormorán, mají svoje – krkavce, pochopy, jetřáby,výry atd. toto všechno bez problému potkáte v revíru,ale zajíce nebo koroptev neuvidíte. Sčítání od ornitologů je občas úsměvné, protože jako ubývající druh vedou vránu šedivku. Před dvaceti lety jsem byl rád, když jsem viděl jednotlivé páry v současné době není problém vidět padesátihlavé hejno. Ale je to ohrožený druh.
Je to zase jen o penězích a doplácí na to příroda.Jenom mě udivuje, že se nenajde mezi ochranáři někdo kdo by chtěl chránit původní druhy ryb.V posledních letech s radostí pozoruji jak se nám krásně pročišťují naše vody.A to i díky čističkám z dotací EU.Do toho všeho najednou kormoráni.Asi jde o princip „co oči nevidí, srdce nebolí“.Kormorán je sám osobě hezký tvor a to co je někde pod vodou a většina lidí nevidí přeci nemá cenu chránit.Za to kormorán je přeci krásný pták, tak ho budeme chránit.Kdyby se naši horliví ochránci stromů z Šumavy odpoutali od mrtvých smrků a šli raději plašit kormorány z našich řek.To by mělo větší smysl.V současné situaci nezbude než doufat v mírnou zimu a nezamrznutí rybníků :-).
Véna S.> Výsledky sčítání, které bylo v lednu letošního roku, ještě pokud vím nebyly publikovány. Jakmile je budu mít v ruce, dám je sem. Pokud budeš mít zájem, předám ti kompletní výsledky. Ale znovu upozorňuji, sborník Aythya, který momentálně držím v ruce, má 125 stran, přičemž kormoránovi velkému (jako každému jinému sledovanému ptačímu druhu) jsou věnovány dvě (slovy dvě :-) )strany. Na jedné straně jsou přitom dvě mapy republiky se zakreslením výskytu kormorána v předchozím a sledovaném roce, na druhé tři tabulky, pár řádků textu a anglický sumář. Pro rybáře nejzajímavější je asi tabulka, uvádějící deset lokalit s nejvyššími počty kormoránů.
Pitrys> Samozřejmě, podrobně propracovaná metodika, spousta odborně fundovaných spolupracovníků a každoročně publikované výstupy, to všechno je moc pěkné. Je jen otázkou, jak jsou tyto výstupy opravdu podloženy praxí. Ty mraky kormoránů nad Plzní a okolím jsem měl loňskou a letošní zimu před očima každý den, také ty škody, které způsobili, tak se nediv, že jsem k uváděným počtům skeptický. Máme na to každý svůj názor. Ale to přece nebrání tomu, abychom se nějakým způsobem nedomluvili na společném postupu
Pitrys>
osprey naprosstej souhlas s těma hlava dohromady jenže tady je smutný to že ač by se normální lidi -myslivci a rybáři domluvili bez problému, což je logické máme k sobě relativně blízko a spousta z z nás se věnuje myslivosti i rybařině, už to nemusí platit na úrovni vedení rybářského svazu a myslivecké jednoty a ikdyby se povedlo náhodou domluvit tam, tak aby se pak následně ještě domluvili s ochráncema natož s ochránářema to už by byl zázrak. Tihle eko-fašisti jsou hrozná svoloč, která si protlačuje svoje názory a vydává je za vědecky ověřená fakta ikdyž to tak není. A kolikrát se ani nnepřetvařujou a prostě to jen zakážou. Ikdyž abych nehaněl všechny je mezi nima celá řada slušných lidí kteří problematice rozumí jenže bohužel ti obvykle nebývají na mýstech kde se něco rozhoduje a bývají překřičeni těma demagogama.
S tou přírodou nezbývá než souhlasit v našich podmínkách není příroda již sama sebe absolutně regulovat a při citlivém přístupu pak jsou i vidět výsledky ikdyž v dnešní době velkolánů řepek a kukuřice se pak můžeš snažit sebevíc a nenaděáš nic. Jelikož se ztratila taková ta rozmanitost přírody s malejma políčkama a spoustou remízků. Kdy na každém poli rostlo něco jiného a bez chemie a ta zvěř měla krytinu i potravu dokonce v biokvalitě :-) za kterou dneska musíš hodně připlatit:-).
Myslím že v dnešní době je potřeba problémy medializovat, aby se možná něco stalo a získat podporu široké veřejnosti, dělat petice a ty zase veřejně před kamarou předávat atd. přesně v duchu toho jak se dneska děje u politiků, je potřeba hold jít s dobou a bojovat s ochranářema jejich zbraněma, oni se neštítí ničeho. Pokud o nějakém protestu ví jen ochránci a my, nikdy se nic nestane. Stačilo by udělat reportáž vánoční kapr je ohrožen kormoránem – cena kapra bude dvojnásobná proti loňsku pokud vůbec bude k sehnání do toho proložit záběry nějaké ppěkné kormorání kolonie a mrtvejch ryb pod stromama a myslím že lidi ty mrchy utlučou sami :-)))
Pitrys> I já se asi pokusím normálně věcně zapojit do toho sčítání. Zjistil jsem, že moje řeka není pokrytá – nikdo na ní nesčítá. Jde o to hledat řešení a nějak spolupracovat a ne jít si po krku.
rimar> Na 14 strak teď denně koukám z okna. Teď přes zimu moc škody nenadělají, až budou na jaře hnízdit, bude to asi jiná. Ale tohle by měl řešit někdo, kdo do toho vidí. To bylo umění starých hajných, kteří věděli, kdy střelit. Dneska na to máme různé vědecké metody, ale často chybí ten praktik v terénu.
Po letech soukromého bádání jsem přesvědčen, že dobře a citlivě spravovaný revír je na zvířata (lhostejno zda savce nebo ryby) bohatší než nějaká rezervace. Problém je s tou dobrou a citlivou správou.
Ale na to, aby si příroda poradila sama, by se musel znemožnit vstup lidem na půlku území státu. To se dá dělat někde, kde mají tři obvytele na čtvereční kilometr. Tady by měli rybáři, myslivci i vědátoři dát hlavy dohromady a snažit se, aby to klapalo co nejlíp.
Véna S.> Skeptický samozřejmě můžeš být. Ale podívej se tady: http://www.iwccz.wz.cz/. Zjistíš, že ptáčkaři mají podrobně propracovanou metodiku, spoustu odborně fundovaných spolupracovníků a každoročně publikované výstupy. Co z toho má ČRS? Takže zpochybňovat můžeš, ale pokud nebudeš mít věcné argumenty, nebude to k ničemu. Abych to poznal z druhé strany, osobně se účasním lednového sčítání a pak budu možná moudřejší. Doporučuji ti totéž. Pokud jenom budeme sedět doma a bušit do klávesnic, nic nebudeme schopni ovlivnit.
BigMike sojka je celoročně hájená, tudíž se neloví a straka má nyní velmi omezenou dobu lovu jen na pár měsíců a navíc tím jak se stahuje k městům se moc lovit ani nedá a to už nemluvím otom jak je opatrná a s flintou se k ní nepřiblížíš to odlétá už na 100m co tě vidí. Každoročně několik strak ulovím a dělám to pro radoost z lovu, že jsem se k ní dokázal dostat a rozhodně né kvůli tomu že by se mi to mělo nějak vyplatit. Jinak škodlivost straky je pouze v době hnízdění když vybírá hnízda a mladé ptáčky pak už nijak závažněji neškodí naopak je to mrchoožrout což je prospěšné. Tvůj argument je asi tak stejnej jako kdybych říkal že rybáři jssou lemplové protože nevychtaj střevličku východní protože je malá, nejí se a tak jí nikdo neloví. Než začnu vypouštět nějaká svoje moudra do éteru není špatné se otom alespoň částečně informovat.
Pěkně jsi to shrnul Míro! Vyčerpávající, pravdivé a bohužel – k pláči!!! Když to okomentuji – musíme si pomoci sami!
Schvaluji návrh řešení č.7:))))
Můžeme to tady okecávat, řešit, mlátit slámu z kterékoliv strany, každý okolo se na nás vyprdne! I když jsem zvědav, jak ta konference dopadne! Když byla o stavu candátů na Lipně, také jsem tomu moc nevěřil, ale přijatá opatření přeci jen měla dopad a situace se rok od roku zlepšuje! Kéž by to tak bylo i v tomto případě, kde si však rybáři sami neporadí!
PS. podívejte se, jaký byl nárůst strak a sojek, jak jezdím vlakem, kolikrát vidím „gangy“ strak o četnosti i 50 ks! Ty také něco sezobnou a zrní to rozhodně není!!! Ani s tím si myslivci nedokáží poradit, nevyplatí s ejim to, natož pak se honit za nějakým černým hajzlem, co žere jen ryby!
Moc pěkný článek, i když se čtením mě přešla dobrá nálada. Z mého pohledu laika ,,na kormorány", si dovedu živě představit jakou paseku nadělají na revírech létos vysazených na podzim. Je hezké, že se vyplácejí náhrady, ale ten čas,práci a hlavně radost z dobrých ročních přírůstků ryb se nezaplatí žádnou sumou. Mam na to svuj názor. Taky chápu ornitologické spolky – ty mají radost ze svých narůstků. Problém je asi v nás lidech, dali sme přírodě nafrak a následky neumíme řešit.
opravdu nádherný článek, ten pan Horáček asi nebude univerzitní profesor, ale selskýho rozumu má na rozdávání a rovněž jeho poctivost bude slušná. Kdyby tak byl takový článek každej tejden, výbornej byl taky ten myslivec – praktik, možná by bylo dobré je ve střílení podpořit – za pár kormoránů dostaneš kapra, nějak motivovat, u nás – řeka Jihlava 9, 10, 11 – je to už tragédie, kromě městského splavu – i těch kritizovaných kaprů vysazujou čímdál míň navzdory dekretům, a to už tři roky jen jedenkrát ročně – co nejdýl napodzim, bílé ryby žádné kromě podouství, tloušťů a ostroretek, které rozmnožují, i ty jsou ale zdecimované – i nás totiž navštívili loni v zimě ti nešťastní kormoráni – a teď to většinou vypadá tak, že ulovit plotici, perlína nebo hrouzka, je už ve většině splavů skoro svátek, prakticky žádní dravci – ty zas nedávali kvůli těm reofilním rybám, a semtam kapr, který je ale tak přecpán, že je ulovitelný jen s největšími obtížemi – pak to ale často stojí za to a je širší než delší. Při takovémhle hospodaření ať se nediví, že ubývají rybáři. Mělo by se vysazovat naprosto všechno a samozřejmě potlačit ty černý všiváky a důslednější kontrola RS. Ještě jednou díky za krásný článek.
Butchi> je to bludnej kruh jak u kormorána aby tohle všechno mohlo někdy fungovat tak kromě slušnejch rybářů potřebujeme fungující RS na tu nejsou peníze takže se zvednutí ceny povolenek stejně nevyhneme a asi je to jediný řešení pokud to nebude nějak drastický tak by to mohlo pomoct jen bych byl rád aby moje peníze nešli do kaprů a duháků…
Již r. 2002 jsem na MZLU v Brně zakončoval dipl. práci na téma zimování kormorána na sek. pstruhovém pásmu v NP Podyjí a to jsem pokračoval po mém předchůdci!! A již tehdy to v Dyji pod přehradou vypadalo, jak vypadalo!! Pokud by někoho, kdo se tím zabývá zajímalo bližší info, rád poskytnu, nebo si lze diplomku půjčit na MZLU. email: s.mokry@email.cz
Pro VONDRASE: To by bylo na dlouhé dlouhé klábosení několk let staré z jedné členské schůze.Ted je tu kormorán a jeho vytlučení které já plně schvaluji,ale je tu ješte jeden problem a tim je NOREK AMERICKÝ.Ponem je ještě větší pohroma.Jetu zhruba 5 nebo 6 let ale taky se nic nedeje.A ted babo rad.jinač klobouk dolů proti vlačkařům nic nemam.Ba naopak je obdivuju.Petrův zdar a krásné úlovky v roce 2012.
Segoves> Máš naprostou pravdu. Zdražení povolenky není všeřešící, zejména z toho důvodu, že i mezi důchodci, studenty apod. je mnoho lidí, pro které ta rybařina znamená strašně moc.. A já nejsem nějaký elitář, který by jim to chtěl upírat, právě naopak.. Proto jsem proti privatizaci revírů, kde by nakonec chytal úzký okruh vyvolených a došlo by opět ke kastování..
Nápad je to opravdu dobrý, avšak u nás je problém v tom, že lidi berou, i když by neměli (odnášení ryb v batozích apod) Bohužel nevím, jestli existuje nějaká centrální databáze, nicméně by se to třeba dalo řešit tak, že se ušije cena povolenky na míru konkrétní osobě na základě povolenek z minulých let. Pokud si vezmeš 10 ryb, zaplatíš standard. Pokud chceš 200 ryb jak minulý rok, vysol 5000 nebo se pakuj.. Nevěřím tomu, že je někdo stavu to všechno sežrat.. A hlavně, tvrdě trestat překročení limitu. Slušný rybář se absolutně nemá čeho bát.. Dokud však budou ve svazu fungovat kamarádšafty a povolenky budou dostávat i ti největší dobytci, můžeme o tom maximálně tak polemizovat :-(
Butchi> já si nemyslím že by razantní zvednutí ceny povolenek situaci vyřešilo vedlo by to k tomu že by se rybařina stala zálibou jak to říct správně úzkýho okruhu lidí kteří by si to mohli dovolit a mezi nimi by se našlo plno hovad který by toho dokázali zneužívat a plenit vody stejně jako dnes…navíc by hodně ubylo mladých rybářů a víš já si myslim že nová generace rybářů je hodně nadějná a pokud to budou s rybařinou myslet vážně tak díky stránkám jako chytej získaj k vodě a rybám ten zprávnej vztah a začnou si jich vážit…snad to neni moc naivní…největší problém vidím v tom že pro tolik lidí je motivací rybí maso a ne zážitek z lovu a podle toho měří úspěch a neúspěch…povolenka by měla znamenat povolení lovit ale chceš si rybu vzít tak zaplať…vím že je to strašně složitý a momentálně asi nereálný ale slyšel sem že třeba v rakousku to takhle funguje
David Havlíček> s tou menšinou bych si ve všech případech nebyl tak jist,ale to je z úplně jiného soudku.
Butchi> S tím nelze než do písmene souhlasit.
David Havlíček> Souhlasím s tebou – jsme v menšině. Já osobně reofilní ryby prostě miluju, ovšem proti kaprovi a kaprařům nic nemám. Respektuju jejich volbu.
Podle mě by se měl svaz reformovat a navýšit vlastní úroveň v rámci sebezachování plus zlepšení obrazu u laické veřejnosti. Tím myslím, že by se sice snížil počet členů, na druhou stranu by byli eliminováni ortodoxní mrazákozásobitelé a další podvodníčci, kteří zneužívají toho, že si za v podstatě směšný peníz mohou od vody odnést obrovské množství ryb, neboť se jim to vyplatí. Kvůli nim se musí stále vysazovat takové množství kapra. Nejsem zastáncem privatizace revírů, podle mě je však třeba tyto lidi eliminovat, a to nepůjde jinak, než tvrdou limitáží nebo navýšením ceny povolenky. Jim o ty ryby absolutně nejde, nebudou mít problém skončit s rybařinou (Např zážitek ze Slapů – vesele se chytá na 3–6 udic, většinou staré Oravy, osazené MK). Za hrubý přestupek proti RŘ okamžitě a doživotně vyloučit ze svazu bez možnosti návratu. Je to přece organizace, kde je každý dobrovolně, čímž se i zavázal dodržovat stanovená pravidla. Dokud si nezameteme ve vlastním chlívě, nemáme právo toto chtít po jiných..
Vondras: píšeš, že jsi o řadě věcí neslyšel. To však neznamená, že se nedějí či neexistují. Diskutovat se dá určitě o jejich rozsahu, ale jen na základě faktů, nikoliv domněnek.
havran62: proč jsi si vybral zrovna závodní vláčkaře?
Mnozí tu nadávají na míru nasazování kapra. Mě rozhodně taky není nikterak blízký a neškytám z toho blahem. Je ale potřeba si uvědomit, že je to otázka poptávky. Mezi lidmi jsou také třeba milovníci rychlých aut s malým kufrem a ohromným neúsporným motorem, přesto automobilky chrlí v největší míře auta s opačným vlastnostmi. Jsme v menšině a ta to bude mít vždycky horší. Správné ale je se s tím nesmířit a usilovat o změnu. Ale opět – s fakty, konkrétními čísly a relevantními argumenty. Zakřičet „ČRS to dělá celé blbě“ a neříct, co konkrétně s konkrétním argumentem, je malé plácnutí do vody a svým způsobem místo užitku vyvolá jen malý milý úsměv.
sunet – otázkou bude jejich cena a taky hlavně sehnatelnost a nebo hold koupit to přebíjení a do nábojnic od oceláků normálně sypat olověný a bude klid :-) max pár broků aby na to fungoval případnej magnet při kontrole :-)))dalšíí velkej průšvih ocelovejch broků je v tom jejich odrážení do všech směrů když narazí na překážku a to se jedná i o větev natož o kamen.
Jinak z wolframu mám většinu marmyšek :-))
rimar> Zajímám se o náhradu olova při rybolovu a jaksi souběžně jsem narazil i na tento problém, ty broky od firmy Fiocchi vidím jako elegantní vyřešení problému.
Brok o vyšší hustotě, než olověný, netoxický, deformující se jako olověný, není nutná speciální hlaveň, zahrdlení může zůstat stejné, lepší balistické charakteristiky.
sunet o wolframu vím ale přesně jak píšeš není to k sehnání a cena bude určitě vyšší než když budeš kupovat české náboje z vlašimy. Pak by ještě šlo samozřejmně přebíjet a nakkoupit samotné broky což ale zase znamená investovat do přebíjecího zařízení a nakoupot komponenty a pak pokud nepočítáš svou práci se s cenou dostaneš výrazně dolů. když to proženeš kalkulačkou s kursem dolaru dostanu se na cenu 22,31Kč za náboj oproti klasickému 12/70 ocelovej – necelých 6Kč z vlašimy s 3,05mm ocelovejma brokama, které pro naše starší zbraně nekonstruované pro ocellové broky musíme koupit a to jsem nepočítal co si na to narazí dovozce.
osprey> Co se týče obsahu wolframu v zemské kůře, je ho odhadem až 34 mg/kg, u olovo je to až 16 mg/kg a u bismutu, který se též používá se jedná jen o 0,2 mg/kg.
Co se týče cen, u nás jsem nenašel jiné, než olověné, tak pro srovnání s US. Olověné cca 16 USD/12 kusů, železné stojí cca 21 USD/12 kusů, kompozitní (Tundra, hustota větší než olovo, stejná deformace) cca 23 USD/20 kusů. Ceny tedy přibližně stejné, jak to však u nás vyřeší dovozci, je ve hvězdách.
Zde odkaz na střelivo Tundra: http://targetproducts.co.nz/…20TUNDRA.pdf
Pokavad budou na krajích sedet jedni a ti samí bafunáci,řeky budou pořát prázdné.Oni určují co a kolik vysadit.Od roku 1985 to jde je a jen z kopce.Radbuza na Bělsku a Horšovskotýnku vůbec nezajímá,ty to zajímalo když tam plavali trofejní lipani,štiky a potočáci.jsem tam dnes a deně,že by se na tomto toku provádel monitoring jsem ještě nevidel a to rybařím 37LET.
Bahňák> Plašit chráněného živočicha lze pouze na základě výjimky ze zákona. Můžeš to udělat jako soukromá osoba s tím, že si poneseš zodpovědnost, ale nemůže to udělat ČRS nebo některá MO, ani k tomu nemůžou oficiálně vyzývat. Ono je velmi žádoucí, aby už v téhle zemi začaly zákony platit – a aby to byly takové zákony, které jsou hodny toho názvu.
A co je zkusit alespoň plašit, vinaři taky používají s úspěchem dělobuchy proti hejnům špačků. Je jasný že by to nebylo komplexní řešení ale třeba by to mělo nějakej efekt.
Butchi> excelentní, podepisuju!
Véna S.> Ono by to chtělo se spojit, líp zorganizovat. Všechny údaje veřejně prezentovat. A nejde jen o kormorána. Mnoho zájmů máme my rybáři s ochranáři společných.
Dnes je situace s mnoha druhy ryb kritická a v zásadě se řeší tak, že se do vody „něco“ nasype. Tohle se musí změnit a proto o takovýchle věcech píšu a psát budu. Nemám patent na rozum, klidně mě tu můžou lidi na základě nějakých argumentů usvědčit z toho, že šířím bludy, ale o problémech se musí mluvit a hledat jejich řešení. Publicita zajišťuje například to, že alespoň část veřejnosti o problémech ví a je pak ochotna akceptovat nějaké řešení. A ono dneska je co řešit a je toho daleko víc než jen kormorán.
sunet> Dokážeš dohledat cenu wolframových broků, respektive celých nábojů? Wolfram není běžný kov. Jakmile se začne masově používat na výrobu střeliva, bude ho málo a cena poroste. Patrona za stovku bude nesmysl a druhá věc je, že to může být docela slušné plýtvání cennou surovinou.
osprey> S tím souhlasím. V Zpč. ÚS se neustále shromažďují informace o denním výskytu kormoránů z hlášení rybářů. Žádost o tato hlášení má ÚS vyvěšenou i na svých vebových stránkách. Monitoring se provádí pro zdůvodnění žádostí o náhrady škody způsobené kormorány. neustálý koloběh dopisování si z krajskými úřady. Před tím sloužil jako podklad pro žádosti o povolení výjimky k odlovu.
rimar> Je dobře, že se do diskuze zapojují i myslivci. Každopádně co se týče střeliva, jsou i jiné alternativy než jen ocel, vůbec nejúčinnější je podle mě wolfram (tungsten) a to speciálně broky wolfram-polymer a wolfram-nylon 6 a 11. Tyto broky mají 1,5 krát větší hmotnost při stejném objemu jak broky olověné. Balistická křivka bude přímější, dopadová energie větší, tím pádem bude i zvětšení účinného dostřelu. Polymerová složka bude šetrná k hlavni brokovnice a tak ji nebude tento náboj ničit tolik co ocelové broky.
Jakousi přechodovou hranici pak tvoří broky z bismutu, mají větší hustotu než broky ocelové a menší, než broky železné (ocelové).
Véna S.> Tohle je na nás rybářích – měli bychom se do toho sčítání zapojit – pořád se hledají dobrovolníci. Já do toho asi letos půjdu, i když tady už moc kormoránů není – je tu málo žrádla. Měli bychom monitorovat stav obsádky, protože, jak je vidět, nikdo to reálně nedělá – snad jen svaz, který má svoje statistiky úlovků, ale z toho co chytím třeba já se v nich objeví naprosté minimum ryb a z řeky skoro nic.
Pěkně napsaný komplexní článek Ospeyi. Člověk si konečně aspoň trochu ucelil informace a vidí to lépe z různých úhlů pohledu. I když je zcela jasné, že nikdo z nich neřekl určitě naprosto upřímný postoj k tomuto problému. Za mě bych řekl, že máme prostě jen dvě možnosti:
V podstatě z toho pro nás plyne jediné. Musíme už s tím něco udělat. Ať už to bude jeden z těch lepších nebo z těch horších způsobů, jak omezit jejich množství, když to ale pomůže, tak to bude jen dobře. Musíme něco udělat. Bud to bude víc „bolestivé“ nebo míň, ale pokud bude ten výsledek snížení stavu, tak to stojí za to!
Killbeggan> Do řeky můžeš nasypat ledacos, ale ty reofilní druhy se dělají maximálně jako roček nebo dvouroček. A pak – živá řeka je neskutečné síto, tam se permanentně umírá a ti přežívají, se dál množí. Každá bílá ryba, co prožila pět šest let v řece (a má tak 25 cm a už se množí) je něco jako voják ze speciálních jednotek se zkušenostmi z ostrých misí. To, co se tam nasype, bude takový ten „kanonenfutr“. Ryby, které netuší, do čeho to spadly, musí se rozkoukat, naučit hledat žrádlo, zimovat, chovat se nějak za povodní. Ta selekce proběhne až na nich. Navíc dnes, v době, kdy už máme genetické banky a víme, jakou cenu má dědičná informace původních druhů a forem, zacházíme s genofondem našich ryb nanejvýš trestuhodně.
Dnes bych začal tvrdě oddělovat původní obsádku řeky, která tu žije a množí se a to, co se tam prostě nasype. V současnosti většina rybářů nepotřebuje odnášet od vody 7 kg bílé ryby.
Pitrys. K těm výsledkům sčítání, které uvádíš, jsem velmi skeptický. Západní Čechy mají uvedeno 1553 ks, ale situace byla úplně jiná. Jen pod Plzní na Berounce zimovalo cca 3000 ks, na horní Ohři dalších min. 1500 – 2000 ks. A to nepočítám další toky. Ono totiž to sčítání provádí pouze pár dobrovolníků, kterí řadu lokalit vůbec nenavštíví, protože mají ty sčítací čtverce, nebo jak teď ty úseky nazývají, hodně veliké. takže je to dle mého názoru pouze jakýsi více čo méně kvalifikovaný odhad. Za zmínku stojí skutečnost jara loňského roku, kdy kormorány sčítala na horní Ohři RS, vždy ve dvojicích v ten samý okamžik na cca 20 km toku. Mimo to tam pravidelně procházela profi RS a jediné stopy ve sněhu byly pořád ty její. takže žádný ze sčítajících se tam zřejmě vůbec neukázal. Pokut sčítání probíhalo stejným způsobem i jinde, pak tyto výsledky nemají vbůbec žádnou vypovídací hodnotu.
No jedině využít paragraf „Krajní nouze“, prostě mě u vody napadlo zdivočelé hejno kormoránů a musel jsem se prostřílet ;-) Pro ty kdo viděli Southpark: naše heslo budiž „Řítí se na nás“ :-) (http://south-park.cz/…-103-volcano)
Nerad bych se do někoho navážel, případně vyvolával rozporuplné reakce, nicméně bych rád přispěl tím, co jsem se dozvěděl já.
Na základě rozhovoru s představitelem jedné MO mi bylo sděleno, že podle soudu jednoho vysoce postaveného člena ČRS „chtějí tak jako tak všichni chytat jen sumce a kapry“. Viděl jsem i pár povolenek, slyšel pár zážitků od RS, ze kterých na mě šly mrákoty. (Například květnový lov candátů, úspěšnou nástrahou byl roček Po z přilehlého potůčku)
Současný systém jede samospádem. Pstruhovky už jsou v podstatě odepsané (čest vyjímkám v podobě některých MO), zavedl se duhový koloběh káď – řeka – mražák. Chytit lipana v místech, kde dřív bývaly ryby kolem 50 cm, je dnes něco jako svátek. Potočáčci se drží, (hlavně malí), ale ty popíchají trojháky a po dosažení 25cm jdou z vody. Potěmkinovy vesnice na zahájení pro TV Nova a masaře postačí. Na podzim jsem poprvé v životě ani neměl chuť na tu pstruhovku jet..
Nalijme si čistého vína, minimálně 3/4 všech rybářů jsou kapraři. Začnu C&R – ty zajímají jen velké ryby, kormorán je nezajímá, protože beztak žere jen tu šepleť. Vydupali si K70, mají svoje obézní prasečkiny a dál už je jim to jedno. Potom tu máme masaře – ti se vyskytnou u vody jen po nasazení, berou co jim přijde pod ruku. Kormorán je nezajímá, na jejich plovoucí filety nemá vliv..
Abych přešel k pointě svého příspěvku. Podle mě za tento problém může i ČRS, a to z následujících důvodů.
Takže svaz především by se měl zamyslet nad tím, jakou chce plnit funkci a hlavne, kam chce směřovat. Protože současný trend vede k likvidaci původních druhů. Kormorán není přičinou současného tristního stavu, pouze dokonal to, co už stejně nešlo odvrátit.
I tak bych byl velice rád, kdyby byly jeho stavy omezeny, a to RAZANTNÍM způsobem. Nepochybně by to odkrylo další problémy, které je třeba řešit.
Miro, hezkej clanek. Diky
Finanční rozdíl je velký,pro MO CRS moc práce a kraj to nezaplatí.Ve všem vydí jen maso z katra pro duchodce.Co se ochránců týká tak je tam kdejaké pako které má zaplaceno za židličku a ne za práci v terénu.Na kraj se může apelovat jak chce,stejně nepomůžou,radši budou dotovat závodní vláčkaře.
Ahoj Míro, podrobnější informace o počtech zimujících kormoránů můžeš získat na katedře zoologie Přírodovědecké fakulty University Karlovy v Praze od doc. Musila. Ten organizuje každý rok v lednu sčítání vodních ptáků v České republice a výsledky jsou publikovány ve sborníku Aythya. Bohužel s dost velkým zpožděním, výsledky za r. 2011 ještě publikovány nebyly a v lednu se sčítá opět. Kompletní výsledky až do r. 2010 ti pošlu mailem, teď jen dílčí výsledky za rok 2010.
Sčítání v r. 2010
ZČ SČ StČ JČ VČ JM SM 1553 1218 3327 396 347 3037 2043 Celkem 11921
Můžu se tady optat prostřednictvím diskuse nějakého znalého odborníka, jaký může být finanční rozdíl mezi umělou produkcí x tun kapra a stejného počtu tun bílé ryby? Nevyplatilo by se svazu občas sadit taky tenhle „plevel“, aby pak nedocházelo k tak masové likvidaci salmonidů a dalších méně početných původních druhů? Pokud by totiž produkce bílé ryby byla finančně srovnatelná s velkovýkrmem kaprů, pak vidím jediný problém v nás samotných rybářích, že se neozveme a „netlačíme“ na své MO, aby nám dali, co vlastně chceme. Ale kolik nás takových vlastně je? Bohužel většina z nás si chce nosit domů od vody právě kapra. Bafuňář je samozřejmě rád, protože hubu má většina z nás zacpanou, vlk je nažranej a koza celá. Omlouvám se za případné chyby, cpu do sebe už druhou sedmičku červenýho :-)
osprey já to beru ale proto jsem psal aby bylo vidět že i pro nás je to problém jak to začít řešit. Tady lidy pláčou nad cenou prutů, vlasců a woblerů kde se jedná o stovky ale u nás se to pohybuje v jinech číslech a zrovnatak střelivo normální náboj do brokovnice stojí 6kč do toho supermagnumu 15–18kč za kus vynásob si to počtem ptáků co se mají odlovit a né pokaždé se trefíš. Zrovinka v tom údolí Lužnice by to i tou malorážkou řešit šlo jelikož tem jsou příkré svahy a vylézt si do protisvahu do úrovně hnízda tak věřím že s malorážkou s tlumičem aby se kormoráni neplašili po ráně a střílet je v hnízdech tak máš vyřešen problém po pár časných ránech ale to už je u nás tak moc zakázanej způsob lovu že je to na odebrání zbrojního průkazu i loveckého lístku atd. :-) když už pominu ty šutry co jsou plné svahy a mohlo by dojít k odrazu. A střílet malorážkou ze zemně do korun stromů to je na zabití střelce a zavření za obecné ohrožení přesně jak píšeš akorát ten dolet bych v tomhle případě vyděl trošku delší malorážky by měla při optimálním úhlu doletět min. 1500m. Osobně bych byl pro aby škody způsobené kormorány a náklady spojené s jejich nápravou zaplatili ochranáři kterří to vše vlastně způsobili :-)))
rimar> Bylo to v nadsázce. Je mi naprosto jasné, že jediná rozumná reakce myslivce bude taková, jakou jsi napsal.
A je dobře, že jsi ji napsal.
Prostě je to jedna z možností řešení, stejně pitomá jako ta, kdy se nebude dělat nic a problém se nechá na hrbu rybářům. Klidně se může ozvat nějaký ochránce zvířat, protože u některých možností se zase bude cítit dotčený on. Anebo někdo, kdo tatktak vyžívá s nějakým malým komerčním rybářstvím a nemůže si dovolit přijít o odškodné. V podstatě každá ta varianta se někoho dotkne.
Zatím to asi směřuje k variantě zachovat ochranu, zachovat odškodné a snižovat stavy na základě výjimek, přičemž uživatelé revírů budou myslivcům platit zástřelné.
O té malorážce je to bez debat – dostřel asi 800 m a v celé dráze ta kulička, co má asi 3 a čtvrt gramu může zabít.
osprey ač jsem rybář jsem i myslivec a nezlob se na mne ale jeden z tvých návrhů hodit nám přemnoženou populaci na záda, vymáhat škody a starejte se mne teda poměrně dost nadzvedla, uvedené stavy jsme nezavinili a možnost jejich redukce přesně jak si napsal je dost problém se stavajícími zbraněmi a ocelovými broky by pro nás znamenalo nakoupit nové zbraně v řádech desetitisíců výkoné ráže např. 12*85 supermagnum kterou bys na vršky stromů kde hnízdí ocelovejma brokama došáhnul.A i tak by to byl problém, lov malorážkou by byl účinější ale představa že střílím sice malou ale přesto kuličkou v blízkosti lidí nic moc. Určitě je třeba to řešit a určitě odlovem ale je potřeba proto připravit podmínky jak zákonné tak i organizační a určitě by se na tom měli podílet i rybáři už jen tím monitoringem, kde hnízdí, kde loví atd. aby ten lov byl efektivní a při vlastním lovu pomoct zabezpečit okolí přeci jen údolí lužnice k harachovce je dost užívané místo a nedokážu si ten lov moc představit, právě kvůli množství lidí jsme tam přestali i lovit kachny na řece
mam na to nazor 1 stat stejne jednou prestane dotovat tyto skody jelikoz ho bude daleko vice tlacit bota jinde 2 drive mely propachtovane useky rek soukromnici a vubec nepochybuji o tom ze ty by si s timhle problemem poradily jelikoz by chteli mit zisk za prodej povolenek k lovu 3 ze mzp mz nemaji zajem tyto veci se ani nedivim proc z toho totiz nemaji zadny profit jen se ale podivejte jak se angazuji pri prodavani lesu ci orne pudy tam jdou delat vyjimky skoro na pockani kdyz je treba 4 jsem si jist ze i na crs je dost lidi kterym je tato situace lhostejna a proc riskovat teple kreslo 5 on uz svym zpusobem vznika problem pri zarybnovani nikde jsem neslysel o vysazovani parem,plotic,cejnu,tloustu atd, vede kapr a pak hned vlastne dalsi rybi predatori sumec,stika,bolen alče o takovem okounovi jsem neslysel proste dnes je situace takova ze bezne ricni ryby uz nejsou schopny sebereprodukce jako drive 6 myslete si co chcete ale za vse davam vinu opet crs ktery tuto situaci podcenil ne ted ale kdyz vznikala kazda krize jde ve skutecnosti podchytit ale musi byt hlavne zajem a ten tenkrat jaksi nebyl je to proste kdyz se nebudu starat o firmu tak zkrachuju a ted je mozna BOHUZEL uz pozde a porad mi stejne prijde ze odpovedni lide za tuto situaci jen PREDSTIRAJI ze chtej neco delat dekuji
možná stím vychytralím ptákem něco udělají ažjim vyzobe jejich nakřečkované vlastní spížičky
skinhead> Je tady jeden problém – státní úředníci jednají podle zákonů, takže neexistuje jakýkoli důvod je obvinit z toho, že jednají špatně a navíc je za to trestat.
Navíc je logické, že každý hájí zájmy svého rezortu. Tohle je v pořádku. Je třeba domluvit se na řešení, prosadit patřičné změny v předpisech a pak se snažit je taky uvést do života.
Jediný problém, který vidím, je ten, že to, co se děje dnes, se mělo dít někdy kolem roku 2002 až 2003. Ale ono musí být napřed hodně zle, aby se lidi začali trochu hýbat.
velice smutné jediné možmé řešení je osobní odpověnost státních uředníkú a tím pádem možnost jim sáhnout na platy a škody z toho uhradit,to by se nelíbilo, ale už by nebyly tak liknavé
pěkný článek ale pro nás rybáře smutný.doporučuji si stáhnout z netu jak se dělá z plastové trubky dělo třeba na brambory…nejsou zase tak drahé a budete koukat jak jsou kormorání strachy pos…ý.