Nejprve vám popíšeme pár výhod tohoto způsobu lovu a zároveň důvody, proč tento způsob praktikovat.
Hlavní výhodou této metody je, že při uvíznutí ryby ve vázce se olůvko uvolní a kapr ho nemusí s sebou tahat nebo ještě hůře zůstat s ním viset v nějaké vázce, jako je na denním pořádku např. u tzv. srkačky.
Druhá velká výhoda je, že tento způsob rybolovu není nákladný a také není zapotřebí zakrmování, ale i přes to se dají chytit velké ryby.



K sestavení udice pro lov z hladiny nepotřebujeme ani mnoho věcí, jenom to, co má každý rybář v krabičce - olůvko, větší háček, zarážku a korálek.

Poté na montáž napíchneme kostku tvrdšího chleba (zhruba 5 x 5 cm).

Pak už můžeme přejít k nahození. Než položíme udici do vidliček či stojanu, tak počkáme než chleba vypluje na hladinu a pokud se nebude delší dobu objevovat, zkusíme zatáhnout za vlasec, aby se uvolnil a chleba mohl vystoupat vzhůru.
Poté umístíme udici do stojanu jako na řece, nasadíme mezi očka čihátko a necháme mu velký průvěs. Dále to již každý zná.

Nevýhoda je v tom, že nejde ovlivnit, jestli chytnu kapra nebo amura, i když to je asi to, co se nám na tom líbí - že nikdy dopředu nevíme, co chytneme. Chleba vám určitě budou okusovat malé rybky, můžete počítat se záběrem bolena a slyšeli jsme i o úlovcích sumce, kterého zřejmě vylákal velký pohyb rybek kolem nahozeného chleba na hladině.
Zkrátka tento způsob lovu stojí určitě za vyzkoušení.

Všem čtenářům přejeme mnoho úspěchů a hodně úlovků. Pokud máte zájem, navštivte náš web:
www.rybarske-stranky.websnadno.cz
Petrův zdar přejí Ondřej Kašpar a Radek Plesník
Pokud nefouka vitr, je optimalni dat to uplne bez olova, jen hacek na vlasec a nahodit. Vetsi kus krasne leti. Jo a bacha na kaceny a nutrie.
hacek-cca metr vlasce-plovatko(kulove nebo treba korek)-oluvko. Trosku blbe se to nahazuje a casto zamota. Chce to troku citu. Plovatko ale pomuze nastraze lepe vyplavat a vlasec k nastraze vede vicemene po hladine a ryba o nej nezavadi. Misto vlasce lze mezi plovatko a hacek pouzit nad parou srovnany silnejsi flurocarbon, jehoz tuhost zajisti vetsi stabilitu vzdalenosti nastrahy a plovatka a mene materialu pod hladinou. Jeho tuhost ale asi trochu vadi amurum v jejich opatrnych zaberech. U kapru jsem to nepozoroval. Take jsem uvazoval pouzit na navazec plovouci snuru, ale podle me bude z rybiho uhlu pohledu proti svetlu videt.
Tot me zkusenosti s lovem z hladiny. Dostal jsem tak par kapru kolem 10kg a amury do 80cm. I kdyz jsou v mych vodach i ryby vetsi, mam na montazich asi co zlepsovat.