Koncový splávek na sumce platí!
Koncové splávky jsou vlastně splávky s plochým dnem. Díky němu klade splávek při záběru i přes relativně malou nosnost (cca 500g) veliký odpor a sumec se díky němu většinou sám na háčky „přilepí“. Při použití takového splávku je nutné jej připevnit přes trhací vlasec či šňůru: Nosnost trhacího vlasce (šňůry) musí být minimálně poloviční oproti hlavní šňůře. Snížíme tím riziko utržení hlavní šňůry při prudkém záběru. Několikrát se mi totiž stalo, že zhruba čtyřicetikilový sumec „upálil“ při záběru o splávek dvacetikilovou šňůru jako pavučinu.
Plochý koncový splávek o nosnosti 500 g z mé dílny.
Koncový splávek je v podstatě paternosterovým systémem, kdy šňůra od prutu vede k olovu či kotvícímu kameni na dně, kde je uchycena karabinou. Odtud vede vzhůru směrem k hladině. Na konci je navázaná sumcařská karabina. Do ní je upnut plochý splávek na vlasci o průměru 0,60 mm. Délka vlasce určuje hloubku, ve které budeme lovit. Do stejné karabiny upínám návazec s nastraženou rybou. Návazec a posledních zhruba 120 cm šňůry musí být potaženo bužírkou. Jen tak zabráníme zamotání sestavy. Dalším klíčovým předpokladem pro bezchybnou funkci montáže je správné nastražení ryby. Prut při této technice obvykle pokládám do vidliček a naviják nastavuji „na jízdu“. Pokud je možné zavážení, používám zásadně kotvící kámen na trhacím vlasci o průměru 0,40 mm. V takovém případě stavím prut podobně jako při bójkované do stojanu, špičku opatřuji rolničkou a naviják je dotažen na zásek a zdolávání. Montáž koncového splávku lze obdobně jako podvodní splávek nahodit s pomocným prutem až na vzdálenost 80 metrů. Pokud použijeme k zavážce loď, a ke kotvení kámen na trhacím vlasci, je možné splávek vyšponováním potopit kousek pod hladinu. Lovíme tak efektivně ve sloupci a nemusíme si lámat hlavu s předpisy omezujícími vzdálenost lovu (obvykle 25 metrů). Jelikož se nejedná o lov na bójku, využíval jsem tuto techniku bez rizika úspěšně i na horní přehradě na Ebru. Plováky používám zásadně ploché-vlastní výroby. Běžné splávky nejsou vhodné, neboť by nedocházelo po záběru k přiseknutí ryby a sumec by nástrahu buď pustil, případně by hluboko spolkl. Tato metoda se nehodí pro lov v místech s četnými vázkami ve sloupci a v případě, že z jednoho místa budeme zavážet větší množství prutů. Šňůry vedoucí pod hladinou by nám při zdolávání mohly působit komplikace.

Princip koncového splávku.

Navázaná montáž koncového splávku.

Sumec ulovený na Ebru s montáží koncového splávku.
Záběr a zásek
Záběr bývá většinou velmi prudký a doprovázený šplouchnutím splávku (pokud není přitopen). Mnohdy se mi stalo, že po záběru vyletěla voda i metr vysoko nad hladinu a trhací vlasec o nosnosti 20 kg povolil. Plochý splávek má totiž v rázu ohromný odpor a sumec se většinou sám přisekne. Zásek přesto musí přijít okamžitě. Lovíme-li na větší hloubce, je potřeba co nejrychleji narovnat šňůru (utržením trhačky na kotevním kameni či zvednutí olova do sloupce) a dostat se s rybou do kontaktu. Zdolávání si nyní můžeme maximálně vychutnat, protože mezi námi a sumcem není žádný prvek rušící přímý kontakt s rybou (při lovu s trhací zátěží) nebo pouze olovo.
Způsoby nastražování ryb
Aby se nám montáž koncového splávku nezamotávala a úspěšně fungovala, je způsob nastražení ryby velmi důležitý, především z hlediska umístění nosného háčku. Na stojatých a pomalu proudících vodách je nutné rybu napíchnout za ocasní část, aby neustále plavala směrem od místa uchycení do karabiny. Na proudných vodách rybu naopak nastražuji za hlavovou část. Při lovu s koncovým splávkem nikdy nenastražuji rybu za hřbet. Správné nastražení spolu s potažením všech částí sestavy bužírkou riziko zamotání téměř eliminuje.

Způsoby kotvení
Pro kotvení montáže koncového splávku jsou vhodné dva typy zátěží. Pokud nahazuji ze břehu, používám nejčastěji menší kámen o hmotnosti 500-700 g nebo olovo 300-500 g těžké. Zátěž ke šňůře připevňuji trhacím vlascem o průměru 0,50 mm, který v případě uváznutí povolí. Je-li možné zavážet, používám kámen o hmotnosti 2-5 kg a jako trhačku vlasec o průměru 0,30-0,40 mm.
Kámen na kotevní ochraně s trhačkou místo olova pro nahazování ze břehu.
Můj tip na kotevní ochranu
Jelikož se mi již několikrát stalo, že olovo zapadlo mezi kameny a šňůru jsem o ně při záseku přeřízl, používám tzv. kotevní ochranu. Jedná se o asi 60 cm dlouhou bužírku. Zhruba ve třetině délky je pomocí lepící pásky připevněna karabina, do které upínám zátěž. Po sestavení celé montáže vede kratší konec ke splávku a delší k prutu. Tato pomůcka se hodí i pro lov s podvodním splávkem či na položenou.
Kotevní ochrana zabrání „přeříznutí“ kmenové šňůry o kameny.
Můj tip na lov na větších hloubkách
Pokud se vydám na lov na revíru s hloubkou více než 5 metrů, používám trhací vlasec ke kotvícímu kameni delší, abych se po záseku dostal rychleji do kontaktu se sumcem. Například na hloubce 20 metrů použiji při nastavené hloubce lovu 2 metry trhačku o délce 15 metrů a po záseku dovíjím pouze třímetrový „pytel“.

Montáž koncového splávku pro lov na velkých hloubkách.
Zátěže
Při lovu sumců s podvodním splávkem rozlišuji zátěže na pevné a trhací. V případě, že nahazujeme na „bezvázkové“ dno a nepotřebujeme opravdu stabilní kotvení (absence silného proudu, dno není „kluzké“, nemáme velkou či vitální nástražní rybu), můžeme si dovolit nasadit klidně i jen 200 g olovo připevněné přímo na šňůru. V případě, že hrozí riziko zapadnutí olova mezi kameny, použijeme trhací vlasec, který má výrazně nižší pevnost než kmenová šňůra. V případě vázky přijdeme pouze o zátěž (olovo či menší kámen). Pokud máme možnost zavážky a potřebujeme ještě stabilnější kotvení, používáme kámen o hmotnosti 2-5 kg na trhacím vlasci o nosnosti 6-10 kg. Pro olova a „nahazovací“ menší kameny používám trhací vlasec o nosnosti vyšší - tj. 10-20 kg, aby nepraskl při náhozu, ale až při „cíleném“ trhání.

Splávek s běžnou olověnou zátěží na „kotevní ochraně“.

Splávek s menším kamenem určeným k nahazování ze břehu.

Splávek s kotvícím kamenem o hmotnosti cca 3 kg na trhacím vlasci.
Nahazování s pomocným prutem
Tuto techniku jsem kdysi vyvinul ze známé "balónkové" techniky zejména pro možnost lovu v místech a na revírech, kde je zakázáno nebo nemožné zavážení. Balónek mi velmi často praskl a neměl vůbec žádné "zásekové" vlastnosti. Tato montáž lze na cca 10-15m nahodit, nicméně je to rizikové a překonat tuto vzdálenost bez rizika poškození nástražní ryby, zamotání apod. nelze. Chceme-li nahazovat dále, můžeme si pomoci buď metodou nahození montáže s pomocným prutem, kterou jsem již kdysi popisoval. Opakování je matkou moudrosti :-).
Pomocný prut
Zjednodušeně řešeno se jedná o postup, kdy se na lovné místo nesnažíme při nahazování dostat kompletní montáž, ale pouze dostatečně těžkou zátěž, díky které později nastraženou rybu i se splávkem přitáhneme. Na vzdálenosti do 40–50 metrů je metoda použitelná s multiplikátorem, na větší vzdálenosti se smekacím navijákem. Nahodit dál samozřejmě lze, ale jen velmi obtížně. Musíme si totiž uvědomit, že budeme házet zátěž (kámen, olovo apod.) o hmotnosti 300-500 g, která je brzděna silnou sumcovou šňůrou. Tato technika nahazování je vhodná pro lov s koncovým či podvodním splávkem.

Princip nahazování montáže ze břehu s pomocným prutem.
Postup
Jak bylo v úvodu řečeno, jde v první fázi pouze o to, dopravit na místo lovu zátěž, která musí být na šňůře jako průběžná. Nahazovat budeme prutem na sumce. Olovo při této technice zavěšujeme na šňůru pomocí kotevní ochrany, která jednak chrání šňůru před případnými kameny na dně a zároveň slouží jako prvek proti zamotání při náhozu. Místo olova poměrně často používám kámen o váze asi 0,5 kg na vlasci o průměru 0,40 – 0,50 mm, který cíleně při záseku trhám. Slabší bohužel použít nelze, neboť by nám při náhozu nápor nevydržel. Na konec šňůry přivážeme pevnou karabinu a do ní přichytíme vlasec z pomocného prutu. Ten buď nyní bude držet náš kolega a mířit jím zhruba do míst náhozu, nebo jej můžeme položit do vidliček na břehu (opět míříme ve směru nahazování). Nyní odklopíme na pomocném prutu naviják (smekací) a sumcovým prutem nahodíme. Následuje uvolnění cívky na sumcovém prutu a pomocným prutem si pomalu přitáhneme na břeh karabinu. Průběžná zátěž, která slouží jako kladka, zůstává na místě. Do karabiny připneme zvolenou montáž (podvodní splávek, koncový splávek, balonek apod.) a pokládáme ji do vody. Je dobré ji vložit co nejdále od břehu a co nejrychleji začít sumcovým prutem přitahovat, aby se nám u břehu nezachytla. Musíme to však činit s citem, abychom současně nepřitahovali ke břehu zátěž.

Když jsem sám, vložím pomocný prut do stojanu nebo vidličky. Postačí i takové „torzo“ prutu.

Po nahození pomalu přitáhneme připnutou montáž k místu zátěže.
Předpokladem pro tento postup je schopnost multiplikátorem daleko nahazovat a použití kvalitního prutu, který náročný hod vydrží. Popsaný postup umožňuje náhozy na hranici přibližně 50 metrů. Není to však úplné maximum. Existuje ještě jedna možnost, kdy lze nahazovat dokonce až na zhruba 100 metrů. V takovém případě potřebujeme pomocné pruty dva. Jeden pomocný prut musí být schopen do takové vzdálenosti katapultovat zátěž o hmotnosti alespoň 250-300 g. Aby to bylo reálné, je nutné, aby byl opatřen velkým smekacím navijákem s návinem alespoň 300 metrů vlasce o průměru 0,20 mm, na jehož konci budeme mít asi 6 metrů šokového návazce o nosnosti alespoň 40 kg. Druhý pomocný prut musí mít dostatečnou zásobu vlasce (cca 200 m), aby nám letící zátěž nebrzdil. Po nahození, které doporučuji předem pečlivě natrénovat, přitáhneme karabinu ke břehu a odstraníme ji. Nyní svážeme konec vlasce se sumcovou šňůrou a pomocí „nahazovacího“ prutu, ji protáhneme skrz olovo a pokračujícím navíjením přitáhneme k sobě. Všechny spoje mezi „šokovkou“ z pomocného prutu a šňůrou ze sumcového musí být co nejhladší, aby se nám u olova nezasekly. Po přitažení konce sumcové šňůry na břeh navážeme naši montáž a opatrně ji dotáhneme k zátěži. Tento postup je velmi zdlouhavý, náročný na přípravu a množství pomocných prutů. Z toho důvodu jej používám zcela výjimečně. Nicméně se může vyplatit jej znát a ovládat a mít tak možnost lovit v takový místech, která by byla bez zavážení zcela neprolovitelná.
Rizika
Tento postup za určitých okolností zvyšuje riziko utržení celé montáže či je dokonce nereálný. Jedná se především o místa s velkým množstvím vázek, kde by se mohla šňůra lehce zachytit. Obtížně se též aplikuje přes velmi silné proudy nebo například v místech, kde bychom museli vše přetahovat přes mělčinu. Rovněž na proudných řekách, kde je jílovité nebo písečné dno, může dojít ke popojíždění zátěže. Dále je obtížnější docílit stejné přesnosti jako při zavážení. V případě většího výskytu stromů či velkých větví pod vodou metodu prosím raději nepoužívejte, může se totiž stát, že při zatahování projede šňůra větví a v případě záběru se do ní může zdolávaný sumec zachytit volným háčkem a pokud to nebude hodně velký a silný kus, zůstane zde doslova "přikován" a odsouzen k smrti.
I menší umí udělat radost!
Tak ať vám koušou
Text a foto: David Havlíček
HaD> Proč je od bojky dolů vlasec a ne pletenka?
ahoj, prosim jak je to z minimální délkou návazce od nosného háku a jak daleko dáváte cca háky od sebe a stačí silikonová hadička nebo musí bít PVC? děkuji
Micha F> :-)
Perfektní. Díky moc.
Micha F> Ahoj, splávky neprodávám :-). Tady je výroba té kotevní ochrany: http://www.chytej.cz/…vni-ochrany/
Jsem z těchto stránek úplně nadšený. Jsou super. Začínám se svým synem se sumcařinou. Nejblíže to máme k Moravě. Už máme pár menších kousků ulovených, tak čekáme že příjde něco většího alespoň přes metr. Doteď jsme chytali na podvodní splávek, ale líbí se mi zde metoda pomocného prutu a koncového splávku. Jen nevím jak si vyrobit z té bužírky,karabiny a silonu trhací zátěž. Zkoušel jsem to a při přidání kamene se zatáhne bužírka. Jak to máté vyřešené. Mohl by jste mi prosím poslat detaily k výrobě té zátěže.A je možno od Vás zakoupit ten žlutozelený koncový splávek? Děkuji mnohokrát za radu. Michal F.
David H.> S karasem do 20-ti cm to jde. Na návazci mám jednohák za řiť a trojhák s pomocným háčkem. Ten trojhák nesmí být dál než je břišní ploutev. Na podvoďák to dávám stejně, jen ten nosný jednohák dávám zhruba mezi hřbetní a ocasní ploutev. (malinko blíž k hřbetní). Funguje to bez problémů. Udělal jsem si teď nový plováky (koncové splávky). Mám ale pořád pocit, že jsou morbidně velký. Průměr 16 cm, výška asi 7 cm. Je to tak v pořádku? Ještě jsem teda ani nezkoušel jaká zátěž je umí přitopit.
JaK_NB> Ke ztrátě většinou nedojde, nicméně zažil jsem tak energické záběry, kdy vzápětí sumec zřejmě „kopl“ ocasem po vlasci ke splávku, a utrhl se. Ale je tu také riziko, že projede sumec nějakou větví a tam se splávek zachytí. Proto je koncepce nižší nosnosti důležitá. Pokud lze zavážet, je lepší klasická bójka a stražit do 1,5m pod hladinou. Tam kyslík je, níže být nemusí. Na koncovém splávku má rybka méně prostoru a tudíž vydává jiné vibrace a méně sumci může utíkat. Někdy mi přišlo, že je díky tomu koncák účinnější. Ale je to jak kdy…
Davide, díky za článek. Můžete mi jenom upřesnit jak se splávek chová po záběru? Píšete že trhací vlasec by měl mít cca poloviční nosnost než šňůra, to mi připadá poměrně hodně. Nicméně předpokládám, že po záběru dojde k utržení takže ke ztrátě? Nejsem sumcař, ale chci si tuto metodu vyzkoušet na přehradě a s tím je spojená má druhá otázka – na přehradě s hloubkou ± 7 m, za současného počasí, je lépe použít klasickou bojku s trhačkou či tento koncový splávek tzn. nastražit rybu spíše k hladině či ke dnu? Díky za upřesnění.
Pivař> raději za řiť :-) táhne ke dnu. Za hřbet by ho to převracelo nahoru. Pravda je, že karas je na tuhle montáž až moc aktivní…
Dnes ve tri odpoledne 120ka.
Včera jsem to poprvé vyzkoušel. Jeden prut na podvoďák u dna, druhý s touto montáží asi 80cm pod hladinou. Měl jsem na obou prutech menší karasy. Pruty jen na vidličkách s povoleným baitem. Že nic nechytím jsem zjistil záhy po nastražení, protože v nedalekém kiosku u pískovny spustili diskotéku. Jindy bych se sbalil a jel domů, protože z minulosti vím, že v tomhle randálu sumce nechytím, nicméně jsem si tu montáž chtěl hlavně odzkoušet, tak jsem zůstal. V půlnoci jsem s radostí zjistil, že se rybka nezamotala, takže Davide díky za Tvoji již druhou montáž na odhoz přes pomocný prut, která se dá využívat i na krátké vycházky. Pro mě SUPER.
rompeprop> S těma rybkama mám trochu problém. Nejradši chytám na cejna. Dřív jsem si je u nás na pískovně nachytal a pak šel na sumíka. V současnosti je to křeč, nějak mizí i s ostatníma rybkama vhodnými jako nástraha. Možná za to může právě zvyšující se populace sumců. Před pár lety mi JV říkal, že jich tam na tu velikost pískovny je až moc. Když si nachytám rybky na Jizeře, tak mi zase nevydrží v jezírku. Proto ten karas, který nezničitelný. Na podvoďák ho taky využívám, ale chvíli mi trvalo, jak ho nastražit, aby to nemotal. Jinak, rád slyším, že ta montáž maká dobře. Musím ještě někde splašit styrodur na plovák a vyrazím.
Pondeli,utery sem to konecne vyzkousel a chytal u protejsiho brehu asi 80cm pod hladinou.Je to super,ale chce zo opravdu aspon metr buzirky na kmenovou a na navazec s rybou.Mel sem na tom karase i cejna a nezamotal to ani jeden. Nastrzene za prdel a karase v proudu za hubu.Zaber sice nebyl,ale moc se tesim az se prilepi o ten plovak aspon metrovka.Jo a nahodit to fakt jde.
Pivař> Maká to suprově já to pužívám hlavně kde chci stražit na druhý straně ,ale kvuli lodím to nejde na klsickou trhačku tak tohle je paráda . Rybu zařitní plotev a karase bych zrovna nezvolil na tuhle montáž cokoli jinýho než kapr a karas.
David H.> Fajn, umotám to a odzkouším… Zcela evidentně ale musí být rybka stále fit, jinak by ta motanice háky na kmenový vlasec (bod 4) určitě nastala. Ještě poslední otázečky:
Jinak, moc díky za všechny informace.
Hogo Fogo> Nebo se podívej na tlamky kapříků nebo cenů. Je to větší horor.
Hogo Fogo>Hele nechodíš se přivazovat ke stromum na šumavu?Mně přijde že jo.Tohle řešení sežrat nesežrat mi přijde k smíchu.Ono je to v dnešní době normální,čím víc si normální tím víc si nenormální:-(Dneska je normální bejt teplej,milovat černý a hlavně nechodit v pravém kožichu.Většině těchto bezmozku uniká to duležitý.Jsou na světě zvířata která se chovají nebo loví pro obživu,jsou borci který si myslí že když zachrání farmu Norku a polárních lišek tím že je vypustí do lesa jako u nás:-(Jak to dopadlo?Lišky pochcípaji hlady a Norci sežerou na co přijdou!!!
geometr> chytal jsem to cca 50–70cm.
Pivař> Když je to obužírkované a vyšponované, nezamotá se to v podstatě nikdy.
David H.> Nerad bych, aby to vyznělo, že něco pomlouvám, nebo někoho napadám… Naopak, jsem nadšený z každé inspirace. Celý ten systém je zcela jistě funkční, zásadní asi bude, jak správně a optimálně přichytit rybku, aby se nemotala. To samé vyšpekulování ale bylo i podvoďáku (hlavně na stojaté vodě).
Článek a metodu hodnotím kladně. Jen bych poprosil o orientační délku návazce s rybkou od karabiny (5) ve vztahu k uváděné obužírkované části (4)kmenového vlasce. Nenechte se znechutit a publikujte i nadále. Díky.
Pivař> jasně, že není úplně nová. Jednak jsem s ní začal někdy v roce 2001 a v úvodu jsem psal, že inspirace byla v balónku ;-) Článek, který jsem kdysi četl byl ale značně nedotažen do detailů. Tak jsem to překopal a dotáhl tak, abych byl spokojen já sám.
David H.> Jo, už se mi to v hlavě pomalu skládá. Nejvíc chytám na pískovně s hloubkou 3–3,5 metrů. Protože chodím převážně na krátké rybačky na kterých chytám na odhoz přes dva pruty, byla by to dobrá varianta pro lov pod hladinou. U dna bych nechal ten podvoďák. V případě vyvážky (což je tu dost problematické-zvláštní povolení a jen v určeném úseku) je pro mě TOP montáží trhačka. Jinak. ta montáž není v základu něco úplně tak nového, dokonce i v kaprařině v současnosti frčí něco podobného pro lov ve sloupci (zig-rig).
Pivař> Jasný, když chceš třeba na 12 metrech chytat metr pod hladinou a nebejt vidět…
David H.> Hmm, to asi jo. Tak já s podvoďákem nevymezuju ani tak hloubku od hladiny, ale spíš ode dna. Dávám většinou pouze 60–100 cm nad dno. Takže tudy mé myšlenky nesměřovaly a necítím v tom osobně ani nějaký problém.
Pivař> s podvodňákem nevymezíš hloubku od hladiny. A když, tak jen s maličkou rybou, bez proudu apod. Navíc se o záběru na větší hloubce dozvíš pozdě – sumec neucítí odpor.
To jsou hrozný kecy, abych se bál napíchnout i žížalu. Davide, díky za článek. Montáž s podvodním splávkem se mi zdá jednodušší. Ty máš odzkoušené obě montáže, tak v čem je tahle lepší?
jees> jak jsem psal – sumcařina je trochu drsná. Sám už pár let taky téměř jen vláčím, ale někdy se k téhle drsnější metodě uchýlím. A když už, tak pokud možno co nejlépe.
David H.> nejdůslednější by bylo vše ulovené zabít a sníst nebo nelovit. Já, jak jsem psal dole vláčím, takže důsledný nejsem, vynechávám aspoň živý mezičlánek u lovu dravců. Prostě s tím nesouhlasím, podobně jako jiní s tím souhlasí. Nechtěl jsem vám to tu zaplňovat nějakou agitací, za to se omlouvám, jen mě zarazila starost o lovenou rybu když lovím na jinou rybu, to je celé
jees> Samozřejmě. Nejdůslednější pak je zabít vše co ulovíš ( zbytecně netrápit) anebo nelovil vůbec. Jak to řešíš?
podle mně prostě při dnešní nabídce umělých nástrah není nutné mořit ještě třetího živočicha svými hobby cíli. Když si při blbnutí něco natáhnu/odrazím/zlomím, chodím taky dál do práce, udělal jsem si to sám při koníčku, tak co. Pochybuju ale, že by koníčkem menších ryb bylo chytání těch větších na ve vlastním těle zabudovaný háček
kajman02> Cca 15×5 cm, podlahová izolace. Nic složitého.
Hogo Fogo> Oslov prosím ČRS a dohaduj se tam. Zde to nemá smysl.
jees> šetrné nastražení je v celku zásadní věc, omlácená, poválená a nabodnutá rybka, je ti naprd, následné přežití je taky dost vysoké, několikrát jsem chyt použitou zahojenou rybku a doma v akvárku mi taky 2 plavou. Mám teď sešité záda, spařenou nohu horkou vodou a chodím s tím do práce a taky mi to příjde jako týrání :-) Všecko se snaží nějak přežít a těch pošramocených rybek od dravců ročně taky chytnu požehnaně :-)
šlo by prosím blíže popsat ten splávek? rozměry, upevnění …
Či chcete, či nechcete, je nastražení živé rybky jejím nezákonným týráním. V tom jsou rybářské předpisy v rozporu se zákonem Předpis č. 246/1992 Sb., Zákon České národní rady na ochranu zvířat proti týrání. Nevěříte? Jste prostě v právním bezvědomí. Zákony se neřídí názory relativně úzké skupiny osob a tento je v souladu s evropským právem… Čtěte: http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-246#…
On už tento článek, jakási instrukce jak živou rybku používat a týrat, je podle § 27 přestupkem (de jure jde o propagaci týrání) se sazbou až 200.000 Kč.
Pokud se to někomu nelíbí (mi taky ne, ale já živou rybky jako nástrahu nepoužívám už několik desetiletí), může oslovit poslance a usilovat o změnu zákona. Pokud se zákon nezmění, platí nezávisle od názorů rybářů. Mi se také nelíbí mnoho zákonů, ale v zásadě mám 3 možnosti:
Jo, sumcařina není úplně „humanistická“. Nakonec ani současná rybařina, kdy se každý úlovek neocitne na talíři…
jees>Tak to prostě na světě chodí,malej je sežrán větším a ten ještě větším.Tenhle falešnej humanizmus nás jednou zničí!
to je obrácená logika, „šetrně rybku nastražím“ a když budu bez záběru a tím přežije, vypustím jí zpátky do vody a tím jí dám šanci, aby se po těch hodinách mohla případně dát do kupy a snad i žít dál.
Kdybych to měl brát hodně „humanisticky“, riskuju její život přímo nastražením a nepřímo tím, že nemusí přežít následky
Já pouze vláčím nebo občas na splávek, ale samozřejmě také lze debatovat o úhynu zpět puštěných ryb, okounů zvlášť – jen abych nebyl za svatého
Nástražní rybky je mi líto, nicméně není přichycená navždy k větví a také se snažím o takové nastražení, které přežije. Nějaké jsem kdysi dával do jezírka a normálně byly za týden zarostlé. A známý je dokonce na pískovně znovu ulovil na plavačku.
Že je vám (obecně, proto malé „v“) líto zachyceného sumce je správné, jen mi nejde do hlavy že nemáte stejně citu pro ty nastražené ryby které tam napichujete