Pokud se někdo chce věnovat lovu línů je důležité najít vhodná místa, kde se líni zdržují. Zpravidla vhodnými místy jsou přítoky a v rybníce zabahnělá místa s menší hloubkou, kde se hodně prohřívá voda, okraje rybníků hojně zarostlé rákosem a dalšími travinami. Zde líni nacházejí dostatek potravy. Líny chytáme vždy při břehu, na volné vodě jsou úlovky lína vzácností.
Kdy na ně?
Líny začínáme chytat už od konce dubna, přes léto a ojedinělé úlovky se objevují i během září. Na začátku jara je chycení lína spíše zbožným přáním než realitou. Záběry jsou ojedinělé. Zlepšovat se to začíná v květnu, když voda dosáhne teploty více jak 10 stupňů celsia. Nejlepší doba na lov línů je podle mě až v červnu a červenci (v době, kdy se líni třou).
V mnoha chytrých knížkách jsem se dočetl, že líni berou pouze brzy ráno před rozedněním a těsně po něm a pak až navečer, v době kdy se stmívá. Výjimkou by měli být zamračené a dusné dny, během nich bychom měli záběry očekávat po celý den. Moje zkušenost je jiná, většinu línů jsme chytili během pěkných sluných dnů přes den a nejvíce kolem 11 – 13 hodiny. Záběrů ráno a navečer tolik nebylo.
Jak na ně?
Zkoušeli jsme líny chytat jak na položenou (s klasickým průběžným olůvkem), tak na plavačku. Který z těchto rybolovných způsobů je lepší? Těžko říci, jak kdy, někdy bylo více úlovků na plavačku někdy na položenou.
S čím na ně?
Při lovu línů je vhodné použít jemné náčiní, slabé vlasce (max. o síle 0,20) a návazce ještě slabší (max. o síle 0,15). Málé tenké háčky o velikosti 4 – 10 podle roční doby a velikosti nástrahy.
Jakou nástrahu?
Mezi moje nejoblíbenější nástrahy na líny patří rohlík, masní červi, hnojáčci a rousnice. Velikost nástrahy volíme podle roční doby. Na jaře a na podzim volíme menší nástrahy, přes léto mohou být o něco větší.
Největším problémem je u nás krmení (ať už šrotem nebo rozmočeným chlebem), protože jakmile to objeví hejnko menších kaprů je po lovu línů. Nástraha ještě ani nedopadne a už ji má v tlamce některý z kapřích dorostenců. To je pak šance na ulovení lína opravdu mizivá. Proto bych řekl, že při lovu línů je lépe spoléhat na náhodu a vnadění nepoužívat.
Petrův zdar
Musíme to brát tak že je to prostě autorova zkušenost.Já tedy nechápu kdo napíchne lína na háček jak nástražku. Osobně bych se bál toho 0,15 vlasce. Při lovu línů se musí počítat s úlovkem kapra a s tak slabím návazcem bych měl asi strach.
Článek mě nic neříkající, ale třebas někomu pomůže, každopadně používat lína jak nástražní rybičku mi příjde jako totální zhovadilost a sekal bych za to ruce!!!!!
Tak samozřejmě pokuď se chytne pěkná jikernačka tak jde zpátky do vody. Ale co máme dělat, když potřebujeme nástražní rybyčky? Karasy tady nejsou, pěknejch plotic se tu moc nechytí. A pokuď není záběr, tak lín vydrží od 10 až 30 docházek, proti bělici 1 až 3???
Setkal jsem se stím, že na našich vodách lína ráno nechytnete, paradoxně jsou nejlepší teplé slunné dny a to ještě přes poledne. A nástažní rybyčka je to výborná. Není to zas tak zlý, jak to vypadá. Ocením, že napsal svoje zkušenosti a neopisoval knížku.
No nevím, článek se mi vůbec nelíbí-celkově je o ničem a co mne nejvíc děsí je podtext článku – tj. lín -nástražní ryba. beru, že jméno autora o něčem napovídá, ale vpálit to čtenářům v první větě. Dal jsem dvě hvězdy a to pouze za odvahu autora něco takového prezentovat.