Začátečníci mají často problémy se soukáním srsti na vázací nit a s odhadem množství srsti, kterou dabují. Některé z těchto problémů pomůže odstranit jednoduchý nástroj zvaný dabovací setrvačník - nazývaný někdy jako Twister. Dabovací setrvačník je onen kouzelný nástroj, díky kterému můžeme dabovat tzv. do smyčky. O Twisteru jsem se zmínil hned na začátku nulté lekce o vázacích pomůckách. Dají se pořídit dva druhy tohoto nástroje. První je obyčejný - bez ložiska obr.1. Ten není příliš vhodný, protože práce s ním je pomalá a nepohodlná. Při roztočení není pevně upnut, takže se kymácí. Naráží tak na protihrot nebo svěráček, což je nepraktické. Pokud do smyčky umístíme např. CDC peří (to si ukážeme později) tak při nepravidelném a nepřesném stáčení minimálně polovina větviček vypadá ze smyčky ven. Ideální je pořídit si skřipec s držátkem opatřený kuličkovým ložiskem obr.2. Ten lze pohodlně uchopit jakkoliv natočený kolem háčku a palcem roztočit. Vytvoření knotu je tak otázkou několika málo sekund. Stočení knotu je naprosto přesné a maximálně pohodlné. Pomocí dabování do smyčky si tak můžeme bez problému vytvořit pravidelný knot. Výhodou je především rychlost a nenáročnost pro začátečníky. Rovněž zde nemusí být takový odhad na množství materiálu a odpadá ono problematické soukání srsti na nit. Tím ale nechci říct, že dabování do smyčky nepatří mezi jednoduché techniky, nicméně není tak problematické jako klasické dabování na nit. Další výhodou je, že tělíčko vytvořené touto technikou je více chlupaté. Pokud dabujeme klasicky přímo na nit tak srst jakoby užmouláme a chceme-li chlupaté tělíčko, tak jej musíme vyčesat suchým zipem. 


obr. 2

Jak tedy dabovat do smyčky. Samotný princip dabování do smyčky je velice jednoduchý a víceúčelový. Jak je to vidět na obrázcích, smyčku si vytvoříme tak, že si vázací nit zahákneme za dva malé háčky, které jsou na hlavě dabovacího setrvačníku. Vázací nit tak vytvoří takový trojúhelník do kterého budeme umisťovat dabovací materiál. Nit potom navážeme opět na ramínko háčku. Je důležité, aby konce nitě u ramínka háčku byly co nejblíž u sebe. Protože jinak by materiál mohl vypadávat. Tím teď nemám konkrétně na mysli dabing, ale například dabování větviček CDC peří kdy mohou jemné větvičky vypadat ze smyčky. Kromě dabingů a CDC lze do smyčky vkládat i například srst z daňka nebo hrubou srst z jiných zvířat. Pozor však na to, aby srst nebyla příliš tuhá nebo dokonce tvrdá. Při stočení smyčky by se srst nemusela zkroutit ve smyčce. Podle materiálů, který chceme do smyčky vložit, je potřeba zvolit i odpovídající nit. Na běžné dabování srsti nebo CDC používám hlavní vázací nit tzn. nit, se kterou vážu celou mušku. Pokud potřebuji do smyčky vložit tužší materiály, tak používám silnější nit např. kevlarovou. Ta má větší pevnost a je schopná sevřít tuhý materiál a navíc vydrží více při zkroucení. Někdy jde použít i tenký měděný drátek. Ten není tak měkký, takže si lze nachystat i více knotů dopředu. Samozřejmě že stáčení nelze dělat do nekonečna. I silné kevlarové nitě a drátky se překroutí a prasknou. Překroucení se nevyřeší silnou nití nebo dokonce drátkem, jediná možnost je získat odhad. Jestliže se tak stane a nit se přetrhne tak jsou dvě možnosti. Buď uchopíte konec knotu než se zkroutí nebo povolí a tělíčko nebo nožičky doděláte. Další možnost je ta horší, kdy už se nedá nic dělat a knot se rozpadne. Zde je lepší jej udělat znovu. Při vkládání dabingu do smyčky je důležité jej mezi nitě rozmístit maximálně pravidelně po celé délce knotu. Pokud bychom to tak neudělali, tak se na knotu vytvoří hrudky, které už později nelze odstranit, takovýto knot je naprosto nepoužitelný, protože se z něj nepodaří udělat pravidelné a jemné tělíčko mušky obr.3. 


obr. 3 - špatně vyrobený knot

Po stočení se většinou všechen matriál ve smyčce nechytne, proto je jako další krok potřeba z knotu ručně vytrhat přebývající materiál. Ale pozor! Musíme jej jen jemně odstranit a ne násilím vytrhat. Jako poslední krok před natočením knotu na ramínko háčku jej několikrát přejedu suchým zipem, aby byl více chlupatý. Nyní je knot nachystaný abychom z něj mohli udělat pěkné a úhledné tělíčko. Při jeho natáčení na ramínko je dobré si jej vyndat z háčků v Twisteru a přechytit si jej do kvalitního skřipce. Pokud takový skřipec nemáte, tak je lepší ho nechat v háčcích a po natočení knotu vše odstřihnout naráz. Jak jste si určitě všimli, není to vůbec nic těžkého, takže můžeme přejít z teorie do praxe a navázat si další mušku na které si tuto vázací techniku vyzkoušíme. 

Muška dnešní lekce bude klasika z mokrých mušek – Březnovka neboli March Brown. Březnovka má spousty variant od malých nymfiček, přes zlatohlavé mušky a jigy po mokré mušky. Březovka je přírodní mokrá muška použitelná po celý rok snad na všechny druhy ryb vč. lipanů, pstruhů a tloušťů. Březnovku umisťuji jako horní přívěsnou mušku v kombinaci s přírodní zlatohlavou muškou. Při lovu na řekách jí používám jako přívěs při dlouhé nymfě a celou sestavu nahazuji šikmo proti proudu. Na stojatých vodách je to často muška poslední záchrana, když už opravdu nefunguje nic jiného. Někdy je dobré ji nechat ve vodním sloupci volně bez pohybu a někdy ji pomalu přitahuji, to už záleží na konkrétních podmínkách lovu.

Při vázacích kurzech jsem narazil na lidi, kterým dabování nešlo, tak se prostě věnovali muškám s tělíčkem vyrobeným jinou vázací technikou. Přitom dělali zbytečné chyby, které se v průběhu kurzu odstranily. Vázací techniky je potřeba celkově procvičovat, dokud se to prostě nepodaří nebo se zúčastnit speciálního kurzu vázání mušek, ve kterém se zdokonalíte ve vázání a vázacích technikách. 


Materiály: mokrý háček č.10, olověný drátek, dabing ze zajíce, pírko na nožičky přírodní barvy, snopeček větviček na křidélka a strakaté pírko na štěty, zlatá nebo stříbrná holografická lametka.

Postup vázání:

krok 1

Vodorovně a pevně upneme háček do svěráčku.



krok 2

Do pření třetiny háčku natočíme několik ovinů olověným drátkem pro zatěžkání mušky.



krok 3

Na háček si přichytíme vázací nit a zároveň s ní překroužkujeme olověný drátek, aby se nit při pozdějším vázání do drátku nezařezávala. Tento krok tak zároveň poslouží jako zpevnění.



krok 4

Od pírka slepice nebo koroptve odtrhneme svazeček několika větviček a navážeme jej na ramínko háčku do místa, kde končí oviny olověného drátku. Délka štětů by měla být přiměřená velikosti a typu háčku. Všeobecně je u mokrých mušek tohoto typu vhodná délka štětů přibližně1/3 až 1/2 délky ramínka háčku.



krok 5

Štěty několika oviny přichytíme až na úroveň protihrou a uděláme jako vždy jeden ovin pod štěty abychom je fixovali proti sklouznutí.



krok 6

Nyní si vázací nití přejdeme cca 3 mm před očko háčku a přiložíme lametku nebo drátek se kterým budeme mušku později kroužkovat. Postupně ji ovin za ovinem navážeme. Vázání ukončíme v místě, kde jsme skončili navazování štětů, tj. opět na úrovni protihrou.



krok 7

Základ máme hotový a můžeme se konečně pustit do výroby tělíčka dabováním do smyčky. Uchopte dabovací setrvačník a zahákněte jí za háčky na hlavě setrvačníku. Nit tak vytvoří trojúhelník. Délka by neměla být příliš dlouhá, protože potom se s knotem špatně manipuluje. 



krok 8

Dejte si pozor, aby dva konce nitě byly přesně u sebe. Nesmí zde být mezera, protože nit by pak neměla takové sevření a materiál by ze smyčky vypadával. Někdy je dobré si smyčku navázat uprostřed tělíčka a vázací nití jí několika oviny posunout na konec. Tak bude jistota, že nitě budou přesně u sebe.



krok 9

Do smyčky začneme opatrně vkládat dabing. Je lepší dabing vkládat po menších dávkách a pravidelně. Délka knotu by měla být přiměřená, protože s delšími knoty se špatně manipuluje. Dabing musí procházet přesně mezi nitěmi.



krok 10

Po tom co máme vše připravené roztočíme setrvačník. Jakmile uvidíme, že se setrvačník pomalu zastavuje, tak jej zabrzdíme. To je znamení, že smyčka je už stočená na maximum.



krok 11

Po stočení vznikl nepravidelný knot na němž jsou malé hrudky přebytečného dabingu. Jsou to částice které se při stáčení nedostaly mezi nitě. Proto je teď musíme rukou odstranit, abychom je nenavázali na háček a zbytečně si tak nezaplňovali místo na ramínku. Po tom, co jsme odstranili hrubé částice, vezmeme suchý zip a celý knot několikrát přejedeme nahoru a dolů. Knot bude chlupatý a bude vypadat lépe.



krok 12

Knot máme hotový a můžeme jej natočit na ramínko háčku. Oviny bychom měli pokládat jeden vedle druhého nebo mezi nimi dělat menší mezeru, záleží na tom jak chceme řídké tělíčko. Pokud máte pevný skřipec, tak do něj můžete knot umístit a natáčet jej s pomocí skřipce. Pokud ne, tak jej nechte v setrvačníku.



krok 13

Před očkem je potřeba nechat si místo na křidélka a nožičky minimálně 2 mm. Knot pevně zafixujeme zhruba pěti oviny nití, potom jej odstřihneme nůžkami těsně u háčku. Tělíčko můžeme ještě několikrát přejet suchým zipem.



krok 14

Opatrně uchopíme lametku a začneme tělíčko kroužkovat pravidelnými oviny směrem k sobě. Vzdálenost ovinů by měla být přiměřená délce tělíčka. Příliš hustě kroužkované tělíčko nevypadá dobře a stejně je tomu i naopak.



krok 15

Až dojdeme s lametkou na konec tělíčka, tak jí pevně přichytíme vázací nití. Během celého tělíčka by měla být lametka stejně zaříznuta. 



krok 16

Celé tělíčko je teď kompletně hotové a nezbývá než se pustit do posledních dvou vázacích operací. Jako křidélka navážeme snopeček měkkých větviček z pírka koroptve nebo bažanta. Všechny větvičky by měly být ohnuté směrem dozadu. Jejich délka by měla přesahovat cca o 1 až 2 mm oblouček háčku. Celý snopeček navážeme zhruba pěti pevnými oviny. 



krok 17

Přebytečný matriál odstřihneme ostrými nůžkami zešikma aby byl přechod plynulý a nevytvořil se tak schodek, ze kterého by nit sklouzávala dolů. Po odstřihnutí musí u očka zůstat co nejméně přebytečného materiálu, aby zůstalo místo na nožičky.



krok 18

Od pírka nebo slepice odtrhneme šedé peří marabu. Pírko přiložíme zešikma k háčku a přichytíme třemi pevnými oviny. Pokud je potřeba, tak jej zlomíme ohnutím pírka, aby se nekroutilo při natáčení. Pírka mokrých mušek musíme vždy natáčet barevnou stranou dopředu, protože při natočení musí všechny (nebo většina) nožiček směřovat dozadu. Uděláme cca 4 oviny pírkem.



krok 19

Jako poslední krok si všechny nožičky stáhneme směrem dozadu a o očka uděláme několik ovinů a vytvoříme tak mušce malou hlavičku. Mušku zakončíme ztraceným uzlem a odstřihneme vázací nit.



krok 20

Muška je hotova.





Další varianty: další varianty mušek, které si můžete navázat pomocí dabování do smyčky.

Jak si vyrobit knoty do zásoby?
Knoty si nemusíte dělat přímo na mušce, ale můžete si je vyrobit i předem. Stačí tenký měděný drátek, dabovací setrvačník a samozřejmě dabing. Pomocí vázací nitě si navážete dva konce měděného drátku na ramínko háčku. Drátek zahákněte za dva háčky na hlavě dabovacího setrvačníku. Mezi drátky vložte dabing a roztočte. Díky tomu, že má drátek tvarovou pevnost a není pružný, tak se knot nerozmotá zpět. Potom stačí z něj vyčesat a vytrhat přebytečný materiál dle výše zmíněného postupu. Knot stačí po zamotání odstřihnout a je hotový na příště. K dostání je i speciální nástroj pro výrobu knotků, princip je však úplně stejný, jako vidíte na obrázcích. 


Postup 1


Postup 2


Postup 3


Postup 4 – hotové knoty

Tomáš Vítek
tomucha.info@seznam.cz



Tento a další články naleznete v únorovém vydání časopisu KAJMAN