Dokonalá kamufláž
O potravu štik jsem se v minulosti dost zajímal. Přečetl jsem několik poměrně kvalitních článků, které se tomuto tématu věnovaly, viděl jsem závěry studie prováděné na stovkách štik z Lipenské údolní nádrže, choval štiku v akváriu a nahlížel do žaludků všem štikám, které jsem si kdy ponechal.
V tom, že potravou štiky jsou veškeré vodní organismy přiměřené velikosti, má pan Frič v podstatě pravdu. Zejména na tůních a malých tocích skončí ve štičím žaludku nejedna myš nebo žába. A dokonce je pravda i to, že štika sebere i mrtvé rybky nebo další organismy ze dna či hladiny. Jen s tím ohlodáváním mrtvol to asi věhlasný vědec trochu přehnal.
Listopadový úlovek
Velikost kořisti může být značná. Malé štiky poměrně často holdují kanibalismu a dokáží spolknout svého soukmenovce přibližně stejné délky, u velkých kusů se vzácně, ale pravidelně najdou v žaludku oběti dosahující až 60 % délky predátora. Obvykle jsou největší kořistí štik opět štiky. Jenže úlovky takových rozměrů jsou výjimky. Pro rybáře je nejzajímavější průměrná velikost štičí kořisti. Tu představují údajně ryby tvořící pětinu délky štiky, která je ulovila - v podstatě takové, aby se vešly přesně do tlamy. Jenže štiky si nemohou dovolit své oběti přeměřovat a tak, když je příležitost, loví v hejnech potěru a naopak v hladových časech si risknou i útok na kořist, jejíž velikost se jim může stát osudnou. Své úlovky polyká štika hlavou napřed. Protože ale většinu obětí uchvátí napříč, musí si je v tlamě náležitě obrátit. Pozoroval jsem jednou v čisté vodě na Orlíku štíhle, které ulovilo velikou plotici. Štička s neuvěřitelně vykulenýma očima držela svou kořist, zatímco ta se pokoušela vymanit se sevření zubatých čelistí a její snaha o únik otáčela celou dvojicí, jakoby šlo o nějaký úchvatný tanec. Šupiny odletující v téhle němé hře barev, světel a stínů z těla plotice přitom vířily kolem obou ryb jako zářící vločky. A zatímco síly oběti ochabovaly, hladová štika doslova ručkovala čelistmi po jejím těle. Jak se zuby dravce posouvaly, snášely se zvolna ke dnu nové a nové jiskřící šupiny. Ohromen tou němou a krutou krásou jsem doslova hltal celý děj a z nějakých dvou metrů nakonec pozoroval, jak si štika konečně narovnala svůj už téměř nehybný úlovek hlavou dovnitř tlamy a pomalu se propadla do zelenkavého šera.
Malá, ale nevzdává se…
Na kořist štika útočí z úkrytu ve spleti vodních rostlin, pod větví, za kamenem a podobně. Často se jedná o úkryt ryze symbolický. Pokud loví aktivně, pohybuje se zvolna a vyráží na kořist, která se octla v jejím dosahu. Typické je to na velkých otevřených vodách. Tam se štiky vydávají během dne na nějaký čas lovit do mělčin, kde někdy i cestují s hejny menších ryb. Rybář může za jistých okolností vnímat tuto situaci, jakoby mu „najelo hejno štik".
Málokdy ale štika pronásleduje kořist na delší vzdálenost. Vzpomínám si na ukázkový případ, kdy jsem lovil plotice na feeder a kdykoli jsem zdolávanou rybu protahoval místem o rozloze asi 2 - 3 m2 , byla napadena štikou. Nepohnula se odtud, ale soustavně se pokoušela ulovit vše, co se octlo v jejím dosahu. Chytit tuto rybu bylo samozřejmě hodně snadné.
Ne vždy se štiky chovají tak jednoduše, některé exempláře dovedou svou oběť pěkně prohnat a jiné ji sledují a budují si pozici pro případný útok i pěkných pár metrů. Vláčkaři jistě znají štiky, které sledovaly jejich nástrahy až ke břehu. Dokonce si troufám tvrdit, že pokud hodinu prohazujete bez záběru slibné místo, bude se jeho zubatá obyvatelka (pokud nějaká existuje) při vašem odchodu s nemalou pravděpodobností nacházet kousek před vaším stanovištěm - v případě, že ji nástraha sice zaujala, ale nezlákala k záběru. Někdy stačí nástrahu vyměnit a na další hod dostanete prudký záběr téměř pod nohama.
Pro sportovní rybolov má poměrně velký význam uvědomit si i to, na základě jakých podnětů štika na kořist útočí. Nejdůležitější roli tu samozřejmě hraje zrak. Velké štičí oči i chabá noční aktivita těchto dravců to dokládají dostatečně výmluvně. Jenže štičí výbava je daleko rozsáhlejší. Zahrnuje senzory vnímající vlnění a vibrace a stejně tak dobře je štika schopna vnímat i nejrůznější pachy. To, že vnímání vlnění všeho druhu má pro štiku značný význam dokládá její vysoce nadstandardní výbava. Postranní čára svým výkonem zřejmě nestačila a tak došlo k zmnožení kanálků proudového orgánu. Ty se vyskytují jednotlivě nebo ve skupinách podél postranní čáry a zvyšují její účinnost. Spousta dobře patrných jamek s vrstvou buněk vnímající vlnění se nachází i na hlavě štiky v okolí očí a čelistí. Díky těmto orgánům dokázaly v laboratorních podmínkách úspěšně lovit potravu i štiky, kterým byly zakryty oči. Vnímání vln má význam nejen pro samotné štiky, ale je důležité i pro rybáře, protože většina vláčecích nástrah vydává různé vibrace nebo dokonce zvuky a ty hrají při přesvědčování dravce k záběru poměrně důležitou roli.
Čerstvá padesátka právě prošla školením v oblasti „gumových“ nástrah
Když jsem choval štiku v akváriu, viděl jsem desítky jejích útoků na kořist a můžu říct, že hladová ryba se vrhá téměř bez rozmyslu na cokoli, zatímco v téměř nasyceném stavu se dokáže půl hodiny posunovat za vyhlédnutou obětí, načež ji náhle napadne na základě nějakého jejího pro člověka téměř nepostřehnutelného pohybu. A pokud štika o potravu nemá zájem, mohou jí rybky lézt třeba po hlavě, aniž by to u ní vyvolalo jakoukoli viditelnou reakci. Pro třpytkaře je ideální obětí hladový dravec, který v obavě, aby mu potenciální kořist neunikla, zaútočí i na objekty, s jejichž zařazením mezi svou obvyklou potravu si není zcela jist. Snadno ulovitelné jsou i nezkušené ryby dobře reagující zejména na dráždivé typy nástrah a téměř stejně nadějná situace nastane, máme-li před sebou aktivně lovícího dravce, který si po delší době hladovění plní zažívací trakt potravou. Ten mnohdy loví s takovým zaujetím, že nestačí jednotlivá sousta polykat a často vůbec není vybíravý. Před lety jsem ulovil štiku, u níž boule na břiše signalizovala plný žaludek, z tlamy jí trčel ocas candáta asi z poloviny tak velkého jako ona sama a přesto ještě zaútočila na mou nástrahu. Takhle dravé jsou ale štiky jen občas. Na řekách se období žravosti obvykle dostavují po změnách počasí nebo když se voda čistí po předchozím zákalu. Brzy poté naopak následuje období, kdy je aktivita štik slabá. Pokud jsou počasí i stav vody dlouhodobě vyrovnané, kulminuje aktivita štik v určité denní době. V létě je to ráno a večer, někdy i kolem poledního, na konci sezóny je to doba kolem poledne. Vůbec to neznamená, že v jinou denní dobu není úlovek možný, ale moje dlouhodobé statistiky dávají těmto tvrzením za pravdu.
Do téhle tlamy se něco vejde
Kdysi jsem hledal odpověď na to, proč je tak obtížné přimět k záběru velké štiky, o jejichž výskytu jsme s přáteli tu a tam věděli. Kromě obrovských zkušeností, které tyto ryby musely za svůj dlouhý život nashromáždit, je problém právě v tom, jak loví. Většinou takový exemplář obývá rozlehlý úsek řeky s dostatkem kořisti, specializuje se na velké exempláře bílé ryby, loví krátce a intenzivně a většinu času apaticky prostojí někde v hlubině. Tady musím připomenout, že trávicí enzymy rozrušují potravu od povrchu do hloubky. Velké úlovky se proto ve štičím žaludku rozkládají mnohem déle. Už jen díky této skutečnosti často přijímají velké štiky potravu v delších intervalech než malé. Když se pokoušíte takový exemplář ulovit, vyplatí se, pokud je to vůbec možné, sledovat období aktivity takového dravce, používat neokoukané nástrahy a třeba i čekat na dobu, kdy mu zákal po dešti na několik dní znemožní lov a s čistící se vodou pak nabízet svá oháčkovaná šidítka. Je to obvykle dlouhodobý souboj nervů s nejistým výsledkem.
Jedna postranní čára nestačí
Důlky pod okem jsou senzory vnímající vlnění vody
Naopak lov na hladových stanovištích nebo i na rozlohou nevelkých místech, kam štiky pravidelně vyjíždějí na lov, je podstatně snadnější - obvykle natolik, že jsou zde štiky velmi rychle vychytány. V zásadě lze říci, že přesně o tomhle je červnové zahájení lovu dravců. Pod jedním nejmenovaným jezem se v červnu před několika lety ulovilo deset krásných štik. Protože zahajovací den byl shodou náhod dnem, kdy zubatice byly při chuti, prvních osm skončilo na břehu mezi půl šestou a osmou ráno, pak zapršelo, voda se zakalila a po jejím vyčištění asi týden po zahájení šly během jediné hodiny ven zbylé dvě. Do září jsem neslyšel, že by se pod zmíněným jezem ulovila další, která by stála za řeč. Naproti tomu velká štika kolem 120 cm žijící nad jezem, prokličkovala úskalími rybářské sezóny bez úhony. Zašívala se v korunách několika padlých stromů, lovila cejny a velké plotice často i na středu řeky a pokoušet se o ni bylo za trest. Když jsem pak zjistil, jak dopadl rybář, jemuž v blízkosti jednoho stromu vzala živou rybku na čtyřicítce vlasci, ani jsem se už o ni se svým vláčecím nádobíčkem nepokoušel.
Text a fota: Mirek HORÁČEK

Pochvala dobry clanek ;) aspon nejaky nazor na danou vec, plno veci co jen tak clovek nevi.. Kazda voda jiny mrav,me se clanek libil :)
xxx***: zajímavý komentář
nic moc ale dobry
Toulovec: ne nevdecni, Ospreyovo clanky na vyssim levelu, kritika take na vyssim levelu, porad je to vic, nez dobre. Duvody jsou jasne…skoda, ze komerce je proste komerce, vzdy prispiva vyssi kvalite uz mene spickove kvalite at uz se budeme bavit o cemkoli.
móóóóóc pěknýýýý!
Tomash>O zadne mentalni uchylce jsem se ani slovem nezminil. Jinak jestli souhlasis, tak navrhuju toho tady nechat.
AlanG : Těžko říci, jak jsi přišel na mou mentální úchylku. Každopádně děkuju, že jsi mě uklidnil – to jsem potřeboval ze všeho nejvíc. Já můžu uklidnit tebe, že jsem naprosto vyrovnaný, i když připouštím, že některé mé reakce jsou občas zbrklé. Léčit se to myslím nedá a i tak žiju. Jinak ten, kdo tě nezná – jako já, nemůže vědět, že jsi někdy něco psal, nebo kolik a jak moc si udělal pro rybařinu. Pro mě jsi byl anonym… BTW : Nedávno, se tu dal prostor, jednomu, co měl nick ichtiofág a taky se to dost zvrtlo – v tom byla trefná má poslední věta(mého první příspěvku k tobě), která tak pobouřila geniálního osvícence raracha…
Hu! Nestacim zirat, co se tady kolem toho strhlo. Ani nevim, co bych k tomu napsal. To, ze je Tomash dusevne ponekud nevyrovnany jedinec, se vi uz od jeho mentalni dekompenzace na MRKu. Takovy pilir fanklubu ospreyovi nezavidim. Jak to je doopravdy vysvetlil autor (diky, osprey!) a k tomu uz nemam co dodat. Mozna jen tohle – dokud budou k clankum povoleny komentare, budou se vedle vykriku typu „skvely clanek, davam za 1“ objevovat i hlasy kriticke (to ani ten muj nebyl!). Tudiz by si na to mohli snazivi ochranci svych oblibenych autoru uz zvyknout. A obhajobu prenechat samotnym autorum. Special: rarach>Dik za vypomoc! Tomash>Abych se vyjadril k burtu, nemusim udit vlastni. Stejne tak nemusim nic psat. Ale muzu te uklidnit, doopravdy uz jsem napsal leccos. osprey>Jak jsem psal, drzim palce a s temi „osklivymi vecmi“ opatrne ;-).
Osprey: Nenech se prosím tě otrávit. Máš jedinečný literární styl a perfektní fotky, což je kombinace, kterou postrádají mnozí „známější“ autoři. Osobně si myslím, že když je v příspěvku alespoň „zrnko poznání“, tak splnil svůj účel a je užitečný. U tebe je zrnek poznání na slušné pískoviště. Zachraňuješ tak spoustu začátečníků (i pokročilejších rybářů) od tápání při vyhledávání informací z X let staré literatury. Publikování v časácích je (a ještě nějaký čas bude) cesta, kterou oslovíš nejvíc rybářů, kteří se chtějí něčemu přiučit. Bez takových „ospreyů“, by v časopisech byla jen reklama, jubilea a úmrtí zasloužilých členů nebo články stylu „Můj úspěšný lov“. Bohužel nevýhodou tiskového psaní je, že mnohem víc „neseš svou kůži na trh“, a pak se stáváš terčem závistivé kritiky. Obdiv je vždy skrytý a tichý, kdežto napadání je hlasité (vždy se lépe a snadněji nadává než chválí). Ti autoři, kteří píšou do šuplíku a netroufají si něco pustit veřejnosti, jsou jen „ilegální pisálkové“ a sami jsou posraní z případného negativního ohlasu veřejnosti. Nenech se proto rozhodit názory jedinců, kteří naposledy psali slohovku na základce, nebo se v „komerci“ neprosadili, byť po tom bytostně touží). A jestli ti někdo závidí honorář, tak ať si psaním a focením zkouší vydělat. Sám vím, že odměna za článek je tak na útratu za večeři ve dvou v běžné restauraci a to se člověk ani moc nerozšoupne. Držím ti palce a máš u mě velké +!!!
Je krásné sledovat jak se někteří chováte když mezi sebou a sokem máte zeď monitoru, narůstají Vám svaly a hubu máte roztaženou až k uším. Článek je dobrý, Alan má pravdu (nekritizuje ani článek, ani ospreye, jen konstatuje že kvalita se snížila), Rarach má taky kus pravdy (Alan nikoho nenapadl a hlavně není anonymní:o))), ale Tomáši to co někdy předvádíš ty je naprosto zbytečný, občas přemýšlej. Už jsi byl v celku klidnej, myslel jsem že jsi konečně zmoudřel. Ospreyovy články články se bez diskuse řadí mezi to nejlepší a na českém netu , Alan článek nekritizuje, jen komentuje něco, co je pravda a osprey za to nemůže, což sám uznává. Pokud píšu pro časopis, mám na to A4 a to tam musím nacpat ještě alespoň 3 fotky, tak uznejte že toho místa pro manévrování moc není. Namlsali jste se od Ospreye článků, které by daly samy o sobě na knížku. Jste nevděčníci. Nekritizujte psaní druhých, ale respektujte formu a délku článku, autor jistě sám ví nejlíp proč a jak to chtěl napsat!!! Názorným příkladem je na MRKu článek od Hrajiho, přijde mi to jako za dobrej skutek – mlask po tlamě.
Škoda, že nejsou mazána fóra s porušováním autorských práv!
Had. Já Alana nehájím, to jsem psal hned v první větě, jenom jsem panáčkům pomohl s hledáním toho anonyma, není ani můj kámoš a ani ho nijak víc osobně neznám, toť vše!!
Další komentáře prosím pouze k článku. Osobní půtky si řeště jinde. Díky. Příspěvky porušující toto pravidlo budou mazány.
rarach: Alan se jistě obhájí sám.............
rarach… tomash… nachci moc reagovat ale tim co píšete jen ničíte pěkný článek… škoda snad se někdy poučíte…ach ta diplomacie:-)))
Tomash: Potrefená husa co panáčku, tak nám demokraticky a konkrétně napiš kolik jsi prodal CD či DVD, když nesnášíš anonym. Já zase nesnáším kretény co si neviděj na špičku nosu a chtějí moralizovat. viz smáznuté fórum minulý týden. A jak už jsem psal, kdo chce vědět o Alanovi víc, ten si to na netu najde. Kdo nesnáší Tomashe, Paroubka a Spartu ať klikne!
Pěkňoučký
rarach : Poslední reakce k tobě a těm kydům. K registraci to stačí, nemám žádné výhrady k demokracii :-D, ale pokud se někdo někam registruje a nevyplní své jméno – je to anonym. To, že 2/3 tvých příspěvků jsou útoky na všechny možné lidi, je jasný důkaz toho, že jsi nešťastný a nespokojený člověk, který se snaží jen vyvolávat hádky, napadat lidi a útočit na ně. Vždyť si to po sobě přečti – je to směšný! Buď jsi geniální a inteligentní superman, nebo ukecanej a přisprostlej brouk Pytlík. Přikláním se ke druhé variantě. PS : Myslím, že osprey je ve skupině, co ráda a moc dobře píše kvalitní rybářské články a jednou bych chtěl být na jeho levelu ve psaní článků, pyčo západočeská!
Po prvotnim zdeseni nad prvnim odstavcem to uz docela ujde, ale bude zajimave sledovat, jestli bude sesup kvality pod tlakem komercniho psani pokracovat. Drzim kapitanu Němému Krásovi palce aby to tak nebylo.
snad jen bez komentáře"!! perfekt
super článek + super foto není co dodat
Moc peknej clanek, jen se mi zda ze tam trosku neco chybi nakonec…:-(
Pěkný článek, nádherné fotky.
Mám Mirkovo články rád, takže klasika – super!
@AlanG: Takový, jako ty, fakt miluju :o))) až vyplodíš něci lepšího, ozvi se…takhle jsem nucen brát tvůj kometář jen jako laciný plk do temnoty…
Jinak článek se mi líbil, Osprey je klasika,i když už napsal lepší věci, stále je o pár úrovní výš, než ostatní…dávám 1– :o)
Mr.Stick: „Jinak článek se mi líbil, Osprey je klasika,i když už napsal lepší věci, stále je o pár úrovní výš, než ostatní…dávám 1– :o)“ ano…to podle me chtel Alan rici prave toto
Příchy: Ano, po nějaké době s Tebou souhlasím, navíc si To přechytralé mládí asi ani nevšimlo reakce samotného autora, který sám své dílo nepovažuje za zcela perfektní. Tomáši: Navrhnu Ti dálší námět na oživení Tvého mrtvého komerčního fóra: Nemáte náhodou někdo na CD (Když se ten Tálinskej rybník..... Ke kartě Alana, pokud takto vyplněná karta stačí pro registraci, je v pořádku, to jsou pravidla webu a taky demokracie. PS: Myslím, že Alan byl dokonce ve skupině lidí co připravovala muškařský časopis, proč to nakonec nevyšlo nevím, ale za to vím, že staví krásné pruty a jednou bych chtěl být na jeho levelu v muškaření, pyčo severočeská!
Alan G. – Sestup pokračovat bude. Začal už prvním článkem do časopisu, protože už to je první krok, kdy člověk začne podléhat jistým omezením. Nevyhnul by se tomu nikdo a nevyhnu se tomu ani já. Počítám, že zhruba po roce poklesne počet mých článků na polovinu až třetinu současného stavu. Možná dám i úplnou pauzu. To komerční psaní mi ale dovolilo poznat úžasné lidi, postupně z jeho výtěžků přebudovávám své vybaveníčko a jistá reputace, kterou se mi podařilo získat, mi snad dovolí napsat i pár velmi ošklivých článků o věcech, o kterých se moc nepíše.
A pro všechny taková zajímavost – není horší věc než mít pevně vymezený prostor v časopise, který musíte vypnit přesně „vodsaď až pocaď“.
Alan G. : Co se ti na tom článku nelíbí? Mně se zdá perfektní – četl jsem ho třikrát po sobě a je fakt bezva. Několikrít jsem ho zhltat i v Kajmanovi. Je nabouchaný slovními obraty, které bych si nejradši hned vypůjčil pro své psaní :-) Co jsi napsal ty? Abychom mohli hodnotit tvůj „pokles kvality“. Nebo jen štěkání dalšího anonyma? Bože, to je snad nový trend…
Tomash: Alan se jistě obhájí sám, ale přesto bych Ti rád připoměl, že jeho působení na Internetových rybářských stránkách je podstatně delší než Tvůj pochybný prodej DVD. Pokud by jsi měl neutuchající touhu si od Alana něco přečíst, tak si zajdi na nejnavštěvovanejší rybářský web a najdi si článek : Svěží vítr ze severu. To je tak, když kdejaká pyča si bere slovo boží nadarmo…
osprey: aaaa hladovy den :-). jak bych to napsal…clanek velmi velmi dobry, ale jeste mam v zasobniku i hodnoceni perfektni!! :-) (na hrube stupnici 1)
rarach : Pokud si kdejaká rarachovská pyča nevšimla, tak jí nikdo nic nepsal a toto je místo pro komentáře k článku. Takže pokud mi chceš TY něco připomínat, tak mě to od TEBE vůnec nezajímá. Pokud by Alan G. vyplnil registračku jako normální člověk, tak by z něj nebyl anonym – to pole má prázdné, takže pro mě JE anonym. Prosím kdejakou pyču, aby již dále nezasahovala a přestala se vyžívat v žabomyších válkách.