Chytej.cz

Smekací naviják, nebo multiplikátor? necteno

10.11.2006 | bačus | 10.293 zobrazení | 52 odpovědí

Příští rok bych chtěl začít s lovem sumců a to hlavně na podvodní splávek. Přez zimu si chci pořídit vybavení ale nevím zdali smekací naviják nebo multiplikátor, s kterým nemám žádné zkušenosti. Co používáte Vy? Co by ste doporučili úplnému začátečníkovi? Dík Bačus

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
novější starší
Stránky: nejnovější ...  2 1   
Pátek 17. listopadu 2006 v 8:42 ® Shrek reakce na …
Shrek

já mám takovej dojem,že pokud máš multík nahoře,tak jen díky tomu,že se to lépe drží.Jinak by pruty měly mít sedla navijáků stejně.Jediné u čeho si nejsem jistý jsou vláčecí pruty na multiplikátory,ty jsou trošku jiný.

reagovat
Pátek 17. listopadu 2006 v 7:29 ® bačus reakce na …

Děkuji všem za rady. Už je mi jasné, že půjdu do multiplikátoru. Jak ale poznám, jestli je multík určený pod nebo na vršek prutu? Dá se to nějak zjistit podle ,,Očka" řadiče? Dík Bačus

reagovat
Pondělí 13. listopadu 2006 v 17:44 ® pepino99
pepino99

regulus: Toš já vím :o)))

reagovat
Pondělí 13. listopadu 2006 v 16:35 ® regulus reakce na …
regulus

PEPINO – já nemluvil o přehození kličky u multíku, ale u smekáču. -:)))

reagovat
Pondělí 13. listopadu 2006 v 16:29 ® pepino99 reakce na …
pepino99

regulus: pokud vím tak u multíku kličky přehazovat nejdou!!!!!
O hvězdách a pákách už se toho napsalo dost a možná by mohl HaD se svojí troškou do mlýna mnohé osvětlit, ale pro mně je volba jednoznačná!!!! A to : jedno na jakou ruku a teď říkám že jedině s pákou a jedině s řadičem. Spousta lidí chytá přesně naopak a jsou nad míru spokojeni! Jde o to dojít do krámu dát si multík na prut vzít to do ruky a pak špekulovat. Ale to v každém krámě nejde. Takže sezvat partu kámošů z nichž každej má jinej cajk a zkoušet. Ono když se tahá přes šňůru prutem tak člověk velice brzy zjist zda se mu lépe ovládá páka nebo hvězda. Takže je to opravdu o citu vkusu a zvyku každého jednoho z nás....... PS: Nikdy si nekupujte s hvězdou a bez řadiče … :o))))))))) Chiiii hiii

reagovat
Neděle 12. listopadu 2006 v 18:37 ® Shrek reakce na …
Shrek

REGULUS : včera v 10:19 – Pepino99 : Brzda mi přijde v každém případě lepčí páková !!!! Je rychlejší a přesnější!!!

reagovat
Neděle 12. listopadu 2006 v 15:49 ® regulus reakce na …
regulus

PEPINO – domnívám se, že u 99% smekáčů jde klička přehodit na druhou ruku. Pokud se těch brzd u multíků týče, tak to možná není otázka zvyku nebo vkusu, myslím, že bys to tady mohl trochu rozpitvat, proč je páková lepší. Vono jedna věc je tahat metr třicítku a druhá ty vobludy z Ebra. Mě ta páková připadla nešikovná, ale asi je to jen můj subjektivní dojem. 4all sumcaři, proč sem nehodíte recenze svejch multíků.

reagovat
Neděle 12. listopadu 2006 v 15:34 ® regulus reakce na …
regulus

ANTONY Menší multíky www.cabelas.com Větší multíky www.cabelas.com Stránky ABU Garcia www.abugarcia.com

reagovat
Neděle 12. listopadu 2006 v 11:20 ® pepino99 reakce na …
pepino99

Milky: Ano skušeností mám víc neš ryp , tak teda okoukávej :o))))

reagovat
Sobota 11. listopadu 2006 ve 22:30 ® antony

regulus,dík za vyčerpávající informace.Ale mám ještě jednu podotázku na tebe.Kde chodíš na ty ceny? Totiž za ty ceny bych si pořídil to,co fakt chci,a nemusel se dívat po nějakých odvarech.

reagovat
Sobota 11. listopadu 2006 v 19:49 ® Milky reakce na …
Milky

Pepíno, to byla pochvala!!! Máš háfo zkušeností, tak je určitě přínosné od tebe něco okoukat.

reagovat
Sobota 11. listopadu 2006 ve 12:01 ® pepino99
pepino99

Milky : Beru to jako pochvalu !! ??? Ale musím říct že jsem měl rok levorukej Dam s pákou a za 3 tisíce myslím že je to nejlepší multík za tuto cenu ( Brácha je má dodnes a hezkých prár ryb i goril na ně vytáhl ). Potom mě HaD vysloveně ukecal že u pravorukých je podstatně větší výběr , tak sem pořídil pravé tituse a je to na zvyku. Dneska s nima nemám jediný problém a když se u prutů střídáme vezmu do ruky bez problémů cokoli. Jen hvězda mi přijde docela nešikovná! Profi multíky jsou bez řadiče ale to bych nikdy nechtěl ! Teď říkám nikdy !!! Vím že je to další věc navíc která se může pokazit ale přes to pro mně jedině s řadičem !!! … :o))

reagovat
Sobota 11. listopadu 2006 v 11:47 ® Milky reakce na …
Milky

Regule, je to i tom, že pravák má pravou ruku silnější i šikovnější. Když budeš mít levou ruku šikovnější, budeš asi dozajista levák. Ono tu jde i o to, že když navíjíš a dotahuješ přitom brzdu, potřebuješ tu šikovnější ruku a navíc i sílu. Dotažení hvězdice tak, aby i při extrémním tahu neprokuzovala není pro praváka hra pro levou ruku! Páková brzda je daleko rychlejší na manipulaci, přesně jak píše Pepíno.

reagovat
Sobota 11. listopadu 2006 v 11:19 ® pepino99
pepino99

Přesně jek HaD píše. Multík je jasně lepší! Navíc podstatně levnější. Smekáč kterej by vydržel sumčí tah je leda od pennu a cena je podle velikosti ale vždy přes šest tisíc. Zda páka nebo hvězda a jestli na levou nebo pravou ruku je spíš otázka vkusu a zvyku. U 99 procent obyčejných smekáčů je klička v levé ruce. Koupil sem si multík na pravou. Asi právě proto že jsem levák tudíš prut při velkém tahu držím v levé ruce jak píše regulus. Ale je to fcelku jedno. Brzda mi přijde v každém případě lepčí páková !!!! Je rychlejší a přesnější!!! … No proti gustu žádný dišputát…

reagovat
Sobota 11. listopadu 2006 ve 4:52 ® regulus reakce na …
regulus

MILKY – důvod pravorukýho multíku, jak si popsal má svoji logiku, ale stejně logický je, že v silnější (pravé) ruce držíš prut a slabší (levou) točíš kličkou. Podle mě, jde jen o zvyk. Někdo drží hokejku napravo a druhej nalevo, bez závislosti, jestli je pravák nebo levák (myšleno, kterou rukou píše nebo dělá většinu věcí). Já su například pravák, hokejku držím vlevo a klička na pravou ruku mě absolutně nesedí. Můj syn je zase levák, hokejku taky drží vlevo a kličku na navijáku má vlevo, i když to jde přehodit, od malička jsem mu to nabízel, že to přehodím ale říkal, že by mu to nesedělo.

reagovat
Sobota 11. listopadu 2006 ve 2:22 ® Milky
Milky

Asi takhle. Budeš-li chytat na podvodní splávek, budeš zcela nepochybně lovit na živou rybku. Je to malinko podobný, jako když lovíš na bójku. Dokážeš si představit, ža s tím nahazuješ 40cm (mírovýho) kapra? A budeš s ním chtít dohodit tááák 20m? Víš, co to bude za pecku, když dopadne? Takže už ti asi svítá, že to budeš prostě zavážet.
S multíkama se dá i nahazovat, ale jsou to vláčení speciály – wobleru tím neublížíš. Druhý důvod je koncepce. Je v nich osa uložená v ložiscích na stranách, takže to má dvě opory a šňůra jde axiálně. U smekáče jde radiálně, což klade značný nápor na překlapěč na rolničku. Kdž se podíváš na výtah, jeřáb, … všude je to vyřešeno axiálním navíjením s řadičem. V jednoduchosti je krása. Účel světí prostředky. Pravá a levá ruka. To je další téma. No je to více o tom, že se původně dělali v pravorukém provedení. Jednoznačně proto, že většina populace jsou praváci a mají větší sílu v pruce pravé. Asi je to u této silové rybařiny tak správně, že se prostě točí pravou. Je to stejně logické, jako že u silové rybařiny je prut očkama vzhůru. O5 jednoduchý důvod. Očko se v této pozici prostě nemá možnost vytrhnout z prut (je vlastně na něj přimačkáváno).

Snad jsem ti malinko pomohl. Správná odpověď (podle mne) pravoruký multík.

reagovat
Sobota 11. listopadu 2006 v 0:29 ® regulus reakce na …
regulus

ANTONY – mám ABU Garcia a nekoupil jsem ho u nás, protože tady stojí to co stojí a mě stál o hodně míň. Otázka nahodit a nahodit je dost rozdíl. Já s multiplikátorem vláčím, tudíž mám multiplikátory, který jsou k tomu uzpůsobený. S nahazováním s většími multiplikátory nemám zkušenosti, ale neměl by to být problém, jen to chce trochu jinej způsob nahazování než se smekáčem. Co nejlepší a co nejlevnější spolu jaksi dost dobře nejde dohromady. Budu se držet toho, s čím mám zkušenosti, čili ABU. Takže dělají se na pravou i levou ruku (ne všechny typy) a poznáš to podle číselnýho značení např. 6600 je na pravou ruku a 6601 na levou. Teď je otázka, kde budeš chytat. Pokud to bude menší voda tak si vystačíš např. s typem ABU Garcia Ambassadeur C3 6501 nebo C4 6601 (používám ho na sumčí přívlač), jsou to sice vláčecí typy, ale pro danej účel poslouží. Dají se nový pořídit za cenu do 2500 Kč. Pokud budeš chytat na větší vodě (přehrada, nějakej opravdu velkej rybník, asi i velká řeka typu Vltava, Labe) tak už si s nimi nevystačíš a ABU dělá prakticky jedinej levorukej větší multík typ ABU Garcia Ambassadeur Big Game 7001HS (ten je vyloženě na sumejše na rybu) a dá se pořídit cca okolo 4000 Kč. Výhody z mýho pohledu – klasická konstrukce, dlouholetej výrobce multiplikátorů, perfektní zpracování, šlape jak švýcarský hodinky. Ber to jako recenzi jedné značky s kterou mám zkušenosti, ne jako, že jedině ABU je nejlepší. Byl by nesmysl, kdybych to porovnával s multiplikátorem jinýho výrobce, kterej jsem nikdy nedržel v ruce. OBECNĚ Když budeš vybírat, máš dle různejch typů možnost hvězdicové nebo pákové brzdy, dle mýho je hvězdicová lepší, je po ruce. Viděl jsem i multíky s jakousi pásovou, ale to se mě zdá divný, asi bych do toho nešel. Rozhodně si před nákupem prohlídni několik multíků v kameným obchodě, ať se uvedeš trochu do obrazu. Nenech se zpracovat prodavačem, z vlastní zkušenosti vím, že o tom většinou ví prd. Dělal jsem vola, že sháním a nerozumím tomu jeden mě tvrdil, že mechanická brzda je mazací otvor, vůbec netušil, k čemu to tam je. Málem sem se po.ral smíchy. Odpověď na skrytou otázku. S multíky se dá nahazovat, já nahodím přibližně stejně jako se smekáčem, možná i kapku dál. Údajně se prý s vhodným prutem dá nahodit přes 100m, ale na vlastní oči jsem to neviděl. Na závěr foto pro představu. Ten malej (šedej) na sumíky rozhodně není (4501)

reagovat
foto/forum/2006/th-img1225.jpg
Pátek 10. listopadu 2006 ve 23:06 ® vosa
vosa

Já mám multiplikator Penn 330gti a veliká spokojenost.Ka­marádi používají smekáče,ale pořád mají překroucenou šňůru.Tak si vyber?

reagovat
Pátek 10. listopadu 2006 ve 22:40 ® antony

Promiň,že je to trochu od tématu,ale rád bych a dost možná i ty, od kolegů dostal tip na co nejlepší a co nejlevnější(blbé,že jo,ale víc polopatě to napsat nejde) multík,se kterým se dá solidně nahazovat a dělá se i ve verzi pro levou ruku-zvyk je zvyk.Tím ti taky odpovím na téma:pokud se s mulťasem dá nahodit,tak nic jiného lepší ani nebude.

reagovat
Pátek 10. listopadu 2006 v 11:45 ® HaD
HaD

Osobně vždy doporučuju multík. Důvodů pro to je celá řada a důvodů pro smekáč je moc málo, takže ti radím: jdi do multíku!

reagovat
Pátek 10. listopadu 2006 v 11:38 ® regulus
regulus

Ne, že bych byl kór odborník, ale myslím si, že jednoznačně multiplikátor. Je to sice kapku dražší, ale dobrej smekáč taky nebude nic levnýho. Doporučení – kolik za to chceš dát peněz??? Já používám multiplikátor.

reagovat
Pátek 10. listopadu 2006 v 9:55 ® Bezďa

Nejsu žádnej sumcař a taky se na touto otázkou zamýšlím. Asi hodně záleží na jaké vodě budeš sumíky lovit, na jakou vzdálenost,… Osobně bych si zvolil smekací naviják. Multík je ale levnější. Mylsím že nejlíp by to mohl poradit David Havlíček – HaD. O sumcích toho podle jeho článků ví víc než dost.

reagovat
novější starší
Stránky: nejnovější ...  2 1