Vyhledávání
Celkové hodnocení
Cena
kolem 9000 Kč
Vlastnosti
Daiwa Infinity-Q 2000 – malý smekací naviják nejvyšší třídy určený pro vysoké zatížení.
kapacita: 125 m vlasce 0.25 mm převodový poměr: 4,8 : 1 návin na otočení kličky: 63 cm kovové tělo i cívka náhradní cívka není hmotnost: 235 g 9 kuličkových ložisek (z toho 4 CRBB)
Vlastní recenze
Série navijáků Daiwa Infinity-Q není nijak početná. Vyrábí se je omezený počet velikostí a navíc jsou tyto navijáky v jistém ohledu speciální – existuje verze se Zainovým (speciální plast) tělem, výroční limitovaná edice měla převody odvozené od mořského navijáku Saltiga a malá dvoutisícovka je speciální v tom, že na svou velikost je mimořádně robustní, protože na tento relativně malý navijáček byly použity stejné výrobní postupy a dokonce i některé díly (bez změny velikosti) jako při výrobě jeho větších bratří. Například celý překlápěč včetně rolničky a jejího usazení je prakticky identický jako u velikosti 3000, jenom jeho dutý oblouk museli víc ohnout, aby měl menší poloměr. Další části jsou sice adekvátně zmenšené, ale vše je masivní, kovové a nikde se nic ani nehne. Opravdu velmi důvěryhodný kousek kovu s předpoklady vydržet i nečekané.
Brzda obsahuje tři lamely oddělené kovovými podložkami a plynule pracuje v obrovském rozsahu zatížení a madlo kličky svými rozměry naznačuje, že se nemusíte bát do něj opřít. V téhle kategorii navijáků je něco takového dost ojedinělé. V podstatě se jedná o naviják použitelný i na hodně těžké vláčení – kdyby nebyl tak malý. Jen fyzické rozměry převodů, os a dalších dílů, případně menší návin vlasce na jedno otočení kličky z něj dělají přece jen strojek na jemnější práci. Podle údajů z katalogu se jedná o naviják určený primárně pro vertikální přívlač. Je pravda, že pro pocukávání těžkými jigy a zdolávání často i relativně velkých ryb je přece jen nějaký výkon a odolnost potřeba.
Infinity-Q 2000 vyniká právě spojením malých rozměrů a ve své kategorii obdivuhodné síly a výdrže. Tělo navijáku je z hliníkové slitiny Hardbody Z a protože kovová je i cívka a velice robustní rychlosklopná klička, vyhoupne se hmotnost na 235 g. Naviják není sice pocitově těžký, ale když ho vezmete do ruky, prostě cítíte na dlani kus poctivého kovu. Pokud jde o rychlosklopnou kličku, mohu prohlásit, že se chová doslova jak odlitá z jednoho kusu – ani stopa po nějaké vůli. Převodový poměr je jen 4,8:1 a i z tohoto u tak malého navijáku nízkého čísla je vidět, že pro UL vláčku tenhle stroj stvořen nebyl. Síla je to, oč tu běží. Daní za ni je sice skutečnost, že Infinity-Q 2000 navine jen 63 cm na jedno otočení kličky, ale při lovu s „gumami“ to není na závadu a na ostatní vláčecí techniky si můžete koupit jiný kolovrátek.
O hladký chod navijáku se stará 9 ložisek, z nichž 4 jsou typu CRBB, s nimiž Daiwa při osazování navijáků dost šetří, protože jsou sice mimořádně kvalitní a trvanlivá, ale evidentně i drahá. Chod navijáku je skutečně skvělý a to i pod zátěží, což je daleko důležitější. Cívka je široká s hranou z nitridu titanu, který je mimořádně oděruvzdorný. Vejde se na ni 125 m vlace 0,25 mm, ale pravděpodobnější náplní bude pletená šňůra. Uvnitř cívky se ukrývá brzda, o jejíž kvalitích jsem se už zmiňoval. Má pomalý plynulý náběh, který se s toutéž plynulostí a precizností dá regulovat i při brzdné síle odpovídající několika kilogramům. Bohužel, jak už to u nejvyšší třídy navijáků bývá, náhradní cívka není v ceně a zájemce si ji musí objednat. Celkový dojem je velmi dobrý – naviják je dokonale funkční a na svou velikost vydrží opravdu hodně. Vadou na kráse je sice vysoká cena, ale protože se jedná o mimořádně kvalitní stroj pro specialisty, který na trhu nemá mnoho konkurentů, může si to výrobce dovolit.




I vy můžete přidat svůj názor!
K tomuto záznamu není vložen žádný příspěvek.úvodní strana recenzí - výpis recenzí v této kategorii - přidat recenzi